Mandag blev det endegyldigt bekræftet, at den nye sportsdirektør i Manchester United er den nu tidligere Newcastle-boss Dan Ashworth. Hans arbejde med truppen er nu i gang, og fremtiden ser ikke god ud for Christian Eriksen i klubben.
Det skriver den engelske avis The Mirror, som peger på, at den danske landsholdsspiller er på listen over folk, der skal væk.
Samlet set drejer det sig om syv spillere, hvor det foruden danskeren er Casemiro, Victor Lindelöf, Harry Maguire, Antony, Jadon Sancho og Mason Greenwood, som man gerne vil have videre.
Hvis det sker, så regner man med, at det kan indbringe dem i alt helt utrolige 1,7 milliarder kroner, som skal være med til at give dem et transferbudget denne sommer på 2,2 milliarder kroner.
Det bliver i den forbindelse bemærket, at det er uvist, hvorvidt det overhovedet er muligt at sælge alle spillere, men at det skulle være sikkert, at de er klar til at tage et stort økonomisk tab på nogle af dem. Blandt andet ved Antony, som kostede dem 750 millioner kroner.
Christian Eriksen kom ind på en fri transfer i sommeren 2022 efter kontraktudløb i Brentford, og derfor vil der altså ikke være tale om et tab på danskeren uanset hvor lav prisen skulle være på ham, hvis han skulle blive solgt.
United-danskeren har i den seneste sæson haft svært ved at tilspille sig minutter på banen for den engelske storklub, og derfor kommer det heller ikke som den store overraskelse, at den nye sportsdirektør vil af med ham.
Som en del af pengene fra salgene bliver der peget på, at de blandt andet skal bruges på en ny angriber til at lette byrden for Eriksens landsholdskammerat Rasmus Højlund. I den forbindelse bliver Bolognas Joshua Zirkzee nævnt som en mulighed.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
Skotland – Brasilien
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer