Ny United-boss vil af med Eriksen og seks andre

Det ser sort ud for Christian Eriksen i Manchester United.



Mandag blev det endegyldigt bekræftet, at den nye sportsdirektør i Manchester United er den nu tidligere Newcastle-boss Dan Ashworth. Hans arbejde med truppen er nu i gang, og fremtiden ser ikke god ud for Christian Eriksen i klubben.

Det skriver den engelske avis The Mirror, som peger på, at den danske landsholdsspiller er på listen over folk, der skal væk.

Samlet set drejer det sig om syv spillere, hvor det foruden danskeren er Casemiro, Victor Lindelöf, Harry Maguire, Antony, Jadon Sancho og Mason Greenwood, som man gerne vil have videre.

Hvis det sker, så regner man med, at det kan indbringe dem i alt helt utrolige 1,7 milliarder kroner, som skal være med til at give dem et transferbudget denne sommer på 2,2 milliarder kroner.

Det bliver i den forbindelse bemærket, at det er uvist, hvorvidt det overhovedet er muligt at sælge alle spillere, men at det skulle være sikkert, at de er klar til at tage et stort økonomisk tab på nogle af dem. Blandt andet ved Antony, som kostede dem 750 millioner kroner.

Christian Eriksen kom ind på en fri transfer i sommeren 2022 efter kontraktudløb i Brentford, og derfor vil der altså ikke være tale om et tab på danskeren uanset hvor lav prisen skulle være på ham, hvis han skulle blive solgt.

United-danskeren har i den seneste sæson haft svært ved at tilspille sig minutter på banen for den engelske storklub, og derfor kommer det heller ikke som den store overraskelse, at den nye sportsdirektør vil af med ham.

Som en del af pengene fra salgene bliver der peget på, at de blandt andet skal bruges på en ny angriber til at lette byrden for Eriksens landsholdskammerat Rasmus Højlund. I den forbindelse bliver Bolognas Joshua Zirkzee nævnt som en mulighed.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Braithwaite del af stor transferplan

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb