Ny United-boss vil af med Eriksen og seks andre

Det ser sort ud for Christian Eriksen i Manchester United.



Mandag blev det endegyldigt bekræftet, at den nye sportsdirektør i Manchester United er den nu tidligere Newcastle-boss Dan Ashworth. Hans arbejde med truppen er nu i gang, og fremtiden ser ikke god ud for Christian Eriksen i klubben.

Det skriver den engelske avis The Mirror, som peger på, at den danske landsholdsspiller er på listen over folk, der skal væk.

Samlet set drejer det sig om syv spillere, hvor det foruden danskeren er Casemiro, Victor Lindelöf, Harry Maguire, Antony, Jadon Sancho og Mason Greenwood, som man gerne vil have videre.

Hvis det sker, så regner man med, at det kan indbringe dem i alt helt utrolige 1,7 milliarder kroner, som skal være med til at give dem et transferbudget denne sommer på 2,2 milliarder kroner.

Det bliver i den forbindelse bemærket, at det er uvist, hvorvidt det overhovedet er muligt at sælge alle spillere, men at det skulle være sikkert, at de er klar til at tage et stort økonomisk tab på nogle af dem. Blandt andet ved Antony, som kostede dem 750 millioner kroner.

Christian Eriksen kom ind på en fri transfer i sommeren 2022 efter kontraktudløb i Brentford, og derfor vil der altså ikke være tale om et tab på danskeren uanset hvor lav prisen skulle være på ham, hvis han skulle blive solgt.

United-danskeren har i den seneste sæson haft svært ved at tilspille sig minutter på banen for den engelske storklub, og derfor kommer det heller ikke som den store overraskelse, at den nye sportsdirektør vil af med ham.

Som en del af pengene fra salgene bliver der peget på, at de blandt andet skal bruges på en ny angriber til at lette byrden for Eriksens landsholdskammerat Rasmus Højlund. I den forbindelse bliver Bolognas Joshua Zirkzee nævnt som en mulighed.





TransferLIVE: Vraget – for påvirket af FCK-rygter




LIVE

Superliga-LIVE: Stjernedommer kommer til Danmark

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Supercomputer: De vinder Superligaen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

De viser interesse for Lyngby-profil

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

FC København – Lyngby BK

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard