Den øverste engelske fodboldrække, Premier League, har igangsat en efterforskning af fodboldklubben Chelsea, som har anmeldt en række mulige finansielle regelbrud under klubbens tidligere ejerskab.
Det fortæller Premier Leagues administrerende direktør, Richard Masters, til den britiske avis The Times.
Chelsea var indtil sidste år ejet af den russiske milliardær Roman Abramovich. Han blev dog tvunget til at sælge klubben, efter at den britiske regering indefrøs samtlige af hans aktiver i Storbritannien i kølvandet på den russiske invasion af Ukraine.
Abramovich blev efter en længere saga erstattet af et gruppe investorer med amerikanske Todd Boehly i spidsen. De nye ejere rapporterede umiddelbart efter købet af klubben de mulige regelbrud.
Richard Masters siger, at man fra Premier Leagues side har været åbne omkring de historiske problemer med Chelsea, "fordi de selv anmeldte det til Premier League og Englands Fodboldforbund (FA)".
– Hvis Premier League mener, at en klub har brudt de finansielle regler, og der er en sag, som der skal findes svar i, vil den sag blive rejst mod klubben, siger Masters.
Ifølge The Times drejer sagen sig om betalinger for flere millioner engelske pund, som er blevet sendt til hemmelige selskaber i ly for myndighedernes søgelys.
Selskaberne har forbindelser til personer, som er involveret i fodbold.
Klubben risikerer at blive mødt med en stor bøde og muligvis endda fratrækning af point i Premier League.
– Vi vil gerne have, at tingene går sin gang så effektivt som muligt og så hurtigt som muligt, siger Richard Masters.
– Det er ikke altid nemt at gøre de her ting hurtigt, men vi vil have de rette svar – om de er positive eller negative – på, om klubber findes skyldige i at bryde finansielle regler eller ej.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE