Den øverste engelske fodboldrække, Premier League, har igangsat en efterforskning af fodboldklubben Chelsea, som har anmeldt en række mulige finansielle regelbrud under klubbens tidligere ejerskab.
Det fortæller Premier Leagues administrerende direktør, Richard Masters, til den britiske avis The Times.
Chelsea var indtil sidste år ejet af den russiske milliardær Roman Abramovich. Han blev dog tvunget til at sælge klubben, efter at den britiske regering indefrøs samtlige af hans aktiver i Storbritannien i kølvandet på den russiske invasion af Ukraine.
Abramovich blev efter en længere saga erstattet af et gruppe investorer med amerikanske Todd Boehly i spidsen. De nye ejere rapporterede umiddelbart efter købet af klubben de mulige regelbrud.
Richard Masters siger, at man fra Premier Leagues side har været åbne omkring de historiske problemer med Chelsea, "fordi de selv anmeldte det til Premier League og Englands Fodboldforbund (FA)".
– Hvis Premier League mener, at en klub har brudt de finansielle regler, og der er en sag, som der skal findes svar i, vil den sag blive rejst mod klubben, siger Masters.
Ifølge The Times drejer sagen sig om betalinger for flere millioner engelske pund, som er blevet sendt til hemmelige selskaber i ly for myndighedernes søgelys.
Selskaberne har forbindelser til personer, som er involveret i fodbold.
Klubben risikerer at blive mødt med en stor bøde og muligvis endda fratrækning af point i Premier League.
– Vi vil gerne have, at tingene går sin gang så effektivt som muligt og så hurtigt som muligt, siger Richard Masters.
– Det er ikke altid nemt at gøre de her ting hurtigt, men vi vil have de rette svar – om de er positive eller negative – på, om klubber findes skyldige i at bryde finansielle regler eller ej.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT