Den øverste engelske fodboldrække, Premier League, har igangsat en efterforskning af fodboldklubben Chelsea, som har anmeldt en række mulige finansielle regelbrud under klubbens tidligere ejerskab.
Det fortæller Premier Leagues administrerende direktør, Richard Masters, til den britiske avis The Times.
Chelsea var indtil sidste år ejet af den russiske milliardær Roman Abramovich. Han blev dog tvunget til at sælge klubben, efter at den britiske regering indefrøs samtlige af hans aktiver i Storbritannien i kølvandet på den russiske invasion af Ukraine.
Abramovich blev efter en længere saga erstattet af et gruppe investorer med amerikanske Todd Boehly i spidsen. De nye ejere rapporterede umiddelbart efter købet af klubben de mulige regelbrud.
Richard Masters siger, at man fra Premier Leagues side har været åbne omkring de historiske problemer med Chelsea, "fordi de selv anmeldte det til Premier League og Englands Fodboldforbund (FA)".
– Hvis Premier League mener, at en klub har brudt de finansielle regler, og der er en sag, som der skal findes svar i, vil den sag blive rejst mod klubben, siger Masters.
Ifølge The Times drejer sagen sig om betalinger for flere millioner engelske pund, som er blevet sendt til hemmelige selskaber i ly for myndighedernes søgelys.
Selskaberne har forbindelser til personer, som er involveret i fodbold.
Klubben risikerer at blive mødt med en stor bøde og muligvis endda fratrækning af point i Premier League.
– Vi vil gerne have, at tingene går sin gang så effektivt som muligt og så hurtigt som muligt, siger Richard Masters.
– Det er ikke altid nemt at gøre de her ting hurtigt, men vi vil have de rette svar – om de er positive eller negative – på, om klubber findes skyldige i at bryde finansielle regler eller ej.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
Viborg FF – OB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
Fin lodtrækning for FCK
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
EKSKLUSIVT