Liverpool har i forvejen et af de absolut stærkeste hold i verden, men Merseyside-klubben bør alligevel forstærke truppen med en dansk landsholdsspiller denne sommer.
Sådan lyder det nu fra den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville, der mener, at Christian Eriksen sagtens ville kunne spille omtrent 30 kampe per sæson for selv de største hold.
– Jeg tror, at Eriksen bliver hentet af en stor klub. Men okay, måske viser han loyalitet, på grund af det, Brentford har gjort for ham. Men hør her, hvis du er en top seks-klub, der har en tremandsmidtbane, hvor de leder efter en spiller, der vil kunne komme ind og spille 30 kampe som en trupspiller… han vil kunne spille for Manchester City, han vil kunne spille for Liverpool. Han vil kunne spille for alle holdene i top seks, lyder det således, ifølge Metro, fra Gary Neville.
– Jeg siger ikke, at han ville komme til at starte inde hver uge, men han ville kunne komme ind. Husk på hvad Shaqiri leverede for Liverpool i to-tre år. Hvis Liverpool leder efter en midtbanespiller, der vil kunne komme ind i stedet for fx Thiago, som har tendens til at blive skadet, hvorfor kigger man så ikke i Eriksens retning? Hvorfor skulle man ikke være interesseret i at hente ham i to sæsoner, hvor han vil kunne levere et stykke arbejde? Han er forrygende. Han er fantastisk professionel, han er en glimrende spiller, og han har utrolig kvalitet i sin boldomgang.
Gary Neville var særligt imponeret over Christian Eriksen i Brentfords 3-0-nederlag til Manchester United.
– Brentford spillede her [på Old Trafford, red.], og ja, det var en af de kampe, som United vandt. Men nogle af Eriksens afleveringer i den kamp var af en anden verden. På det tidspunkt tænkte jeg bare på det… men Liverpool har brug for midtbanespillere. De har brug for folk med kvalitet, der kan sætte angriberne i scene. Og hvis vi skal være fair, hvorfor skulle man ikke hente Eriksen? De gjorde det med Shaqiri, lyder det således fra Neville.
Christian Eriksen har selv meldt ud, at han ikke har taget en beslutning om fremtiden. Den danske stjerne er åben for at blive i Brentford, men har også erkendt, at Champions League-fodbold lokker.
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
Danske tenniskvinder rykker ned
DAGENS SPILFORSLAG
