Liverpool har i forvejen et af de absolut stærkeste hold i verden, men Merseyside-klubben bør alligevel forstærke truppen med en dansk landsholdsspiller denne sommer.
Sådan lyder det nu fra den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville, der mener, at Christian Eriksen sagtens ville kunne spille omtrent 30 kampe per sæson for selv de største hold.
– Jeg tror, at Eriksen bliver hentet af en stor klub. Men okay, måske viser han loyalitet, på grund af det, Brentford har gjort for ham. Men hør her, hvis du er en top seks-klub, der har en tremandsmidtbane, hvor de leder efter en spiller, der vil kunne komme ind og spille 30 kampe som en trupspiller… han vil kunne spille for Manchester City, han vil kunne spille for Liverpool. Han vil kunne spille for alle holdene i top seks, lyder det således, ifølge Metro, fra Gary Neville.
– Jeg siger ikke, at han ville komme til at starte inde hver uge, men han ville kunne komme ind. Husk på hvad Shaqiri leverede for Liverpool i to-tre år. Hvis Liverpool leder efter en midtbanespiller, der vil kunne komme ind i stedet for fx Thiago, som har tendens til at blive skadet, hvorfor kigger man så ikke i Eriksens retning? Hvorfor skulle man ikke være interesseret i at hente ham i to sæsoner, hvor han vil kunne levere et stykke arbejde? Han er forrygende. Han er fantastisk professionel, han er en glimrende spiller, og han har utrolig kvalitet i sin boldomgang.
Gary Neville var særligt imponeret over Christian Eriksen i Brentfords 3-0-nederlag til Manchester United.
– Brentford spillede her [på Old Trafford, red.], og ja, det var en af de kampe, som United vandt. Men nogle af Eriksens afleveringer i den kamp var af en anden verden. På det tidspunkt tænkte jeg bare på det… men Liverpool har brug for midtbanespillere. De har brug for folk med kvalitet, der kan sætte angriberne i scene. Og hvis vi skal være fair, hvorfor skulle man ikke hente Eriksen? De gjorde det med Shaqiri, lyder det således fra Neville.
Christian Eriksen har selv meldt ud, at han ikke har taget en beslutning om fremtiden. Den danske stjerne er åben for at blive i Brentford, men har også erkendt, at Champions League-fodbold lokker.
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
MEDIE
På vej til storklub
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
Pibekoncert til Thomas Frank
