Opfordrer storklub til at fyre træner og ansætte Frank

Ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O'Hara bør London-klubben kraftigt overveje at fyre Ange Postecoglou og derefter ansætte Thomas Frank.



Det er kun få uger siden, at de slog Manchester City med 4-0 på udebane, men alligevel læner Tottenham sig op ad en krise i øjeblikket.

De seneste tre Premier League-kampe mod Fulham, Bournemouth og Chelsea har blot kastet sammenlagt ét point af sig, hvilket efterlader Tottenham på en skuffende 11. plads i Premier League-tabellen efter 15 spillerunder.

Cheftræner Ange Postecoglou er derfor kommet under pres, og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara bør Tottenham derfor overveje at fyre Postecoglou og ansætte Thomas Frank i stedet.

– Hvis Ange Postecoglou fortsætter med at spille på den samme måde, så er jeg bange for, at han bliver nødt til at ryge ud. Jeg er ked af at sige det, men Daniel Levy (Tottenhams bestyrelsesformand, red.) bliver nødt til at skille sig af med ham. Du kan ikke fortsætte med at spille den type fodbold og med den måde at forsvare sig på længere, lyder det, ifølge Daily Mirror, fra Jamie O’Hara.

– Jeg elsker Thomas Frank og ville til enhver tid ønske at se ham i Spurs, hvis Ange røg ud. Jeg tror, at han ville passe perfekt som Tottenhams træner, hvis vi kan få ham ud af Brentford. Han ville være forrygende der, og hvis Ange ryger, så ville Frank være en, jeg ville kigge i retning af.

Thomas Franks Brentford-mandskab ligger aktuelt nummer ni i Premier League, efter at danskerklubben i lørdags slog Newcastle med 4-2.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Manchester United – Nottingham Forest

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

De overvejer Christian Eriksen

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’