Opfordrer storklub til at fyre træner og ansætte Frank

Ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O'Hara bør London-klubben kraftigt overveje at fyre Ange Postecoglou og derefter ansætte Thomas Frank.



Det er kun få uger siden, at de slog Manchester City med 4-0 på udebane, men alligevel læner Tottenham sig op ad en krise i øjeblikket.

De seneste tre Premier League-kampe mod Fulham, Bournemouth og Chelsea har blot kastet sammenlagt ét point af sig, hvilket efterlader Tottenham på en skuffende 11. plads i Premier League-tabellen efter 15 spillerunder.

Cheftræner Ange Postecoglou er derfor kommet under pres, og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara bør Tottenham derfor overveje at fyre Postecoglou og ansætte Thomas Frank i stedet.

– Hvis Ange Postecoglou fortsætter med at spille på den samme måde, så er jeg bange for, at han bliver nødt til at ryge ud. Jeg er ked af at sige det, men Daniel Levy (Tottenhams bestyrelsesformand, red.) bliver nødt til at skille sig af med ham. Du kan ikke fortsætte med at spille den type fodbold og med den måde at forsvare sig på længere, lyder det, ifølge Daily Mirror, fra Jamie O’Hara.

– Jeg elsker Thomas Frank og ville til enhver tid ønske at se ham i Spurs, hvis Ange røg ud. Jeg tror, at han ville passe perfekt som Tottenhams træner, hvis vi kan få ham ud af Brentford. Han ville være forrygende der, og hvis Ange ryger, så ville Frank være en, jeg ville kigge i retning af.

Thomas Franks Brentford-mandskab ligger aktuelt nummer ni i Premier League, efter at danskerklubben i lørdags slog Newcastle med 4-2.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Frygter Christian Eriksen-problem

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Aston Villa – Nottingham Forest

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Premier League-klub går all-in



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’