Opfordrer storklub til at fyre træner og ansætte Frank

Ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O'Hara bør London-klubben kraftigt overveje at fyre Ange Postecoglou og derefter ansætte Thomas Frank.



Det er kun få uger siden, at de slog Manchester City med 4-0 på udebane, men alligevel læner Tottenham sig op ad en krise i øjeblikket.

De seneste tre Premier League-kampe mod Fulham, Bournemouth og Chelsea har blot kastet sammenlagt ét point af sig, hvilket efterlader Tottenham på en skuffende 11. plads i Premier League-tabellen efter 15 spillerunder.

Cheftræner Ange Postecoglou er derfor kommet under pres, og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara bør Tottenham derfor overveje at fyre Postecoglou og ansætte Thomas Frank i stedet.

– Hvis Ange Postecoglou fortsætter med at spille på den samme måde, så er jeg bange for, at han bliver nødt til at ryge ud. Jeg er ked af at sige det, men Daniel Levy (Tottenhams bestyrelsesformand, red.) bliver nødt til at skille sig af med ham. Du kan ikke fortsætte med at spille den type fodbold og med den måde at forsvare sig på længere, lyder det, ifølge Daily Mirror, fra Jamie O’Hara.

– Jeg elsker Thomas Frank og ville til enhver tid ønske at se ham i Spurs, hvis Ange røg ud. Jeg tror, at han ville passe perfekt som Tottenhams træner, hvis vi kan få ham ud af Brentford. Han ville være forrygende der, og hvis Ange ryger, så ville Frank være en, jeg ville kigge i retning af.

Thomas Franks Brentford-mandskab ligger aktuelt nummer ni i Premier League, efter at danskerklubben i lørdags slog Newcastle med 4-2.





Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Klar besked om AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

AGF i kontakt om norsk angriber 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

AaB spiller sig på førstepladsen

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tottenham-flop i stor transfer