Opfordrer storklub til at fyre træner og ansætte Frank

Ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O'Hara bør London-klubben kraftigt overveje at fyre Ange Postecoglou og derefter ansætte Thomas Frank.



Det er kun få uger siden, at de slog Manchester City med 4-0 på udebane, men alligevel læner Tottenham sig op ad en krise i øjeblikket.

De seneste tre Premier League-kampe mod Fulham, Bournemouth og Chelsea har blot kastet sammenlagt ét point af sig, hvilket efterlader Tottenham på en skuffende 11. plads i Premier League-tabellen efter 15 spillerunder.

Cheftræner Ange Postecoglou er derfor kommet under pres, og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara bør Tottenham derfor overveje at fyre Postecoglou og ansætte Thomas Frank i stedet.

– Hvis Ange Postecoglou fortsætter med at spille på den samme måde, så er jeg bange for, at han bliver nødt til at ryge ud. Jeg er ked af at sige det, men Daniel Levy (Tottenhams bestyrelsesformand, red.) bliver nødt til at skille sig af med ham. Du kan ikke fortsætte med at spille den type fodbold og med den måde at forsvare sig på længere, lyder det, ifølge Daily Mirror, fra Jamie O’Hara.

– Jeg elsker Thomas Frank og ville til enhver tid ønske at se ham i Spurs, hvis Ange røg ud. Jeg tror, at han ville passe perfekt som Tottenhams træner, hvis vi kan få ham ud af Brentford. Han ville være forrygende der, og hvis Ange ryger, så ville Frank være en, jeg ville kigge i retning af.

Thomas Franks Brentford-mandskab ligger aktuelt nummer ni i Premier League, efter at danskerklubben i lørdags slog Newcastle med 4-2.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Raser: Det er latterligt!

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu