Opfordrer storklub til at fyre træner og ansætte Frank

Ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O'Hara bør London-klubben kraftigt overveje at fyre Ange Postecoglou og derefter ansætte Thomas Frank.



Det er kun få uger siden, at de slog Manchester City med 4-0 på udebane, men alligevel læner Tottenham sig op ad en krise i øjeblikket.

De seneste tre Premier League-kampe mod Fulham, Bournemouth og Chelsea har blot kastet sammenlagt ét point af sig, hvilket efterlader Tottenham på en skuffende 11. plads i Premier League-tabellen efter 15 spillerunder.

Cheftræner Ange Postecoglou er derfor kommet under pres, og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara bør Tottenham derfor overveje at fyre Postecoglou og ansætte Thomas Frank i stedet.

– Hvis Ange Postecoglou fortsætter med at spille på den samme måde, så er jeg bange for, at han bliver nødt til at ryge ud. Jeg er ked af at sige det, men Daniel Levy (Tottenhams bestyrelsesformand, red.) bliver nødt til at skille sig af med ham. Du kan ikke fortsætte med at spille den type fodbold og med den måde at forsvare sig på længere, lyder det, ifølge Daily Mirror, fra Jamie O’Hara.

– Jeg elsker Thomas Frank og ville til enhver tid ønske at se ham i Spurs, hvis Ange røg ud. Jeg tror, at han ville passe perfekt som Tottenhams træner, hvis vi kan få ham ud af Brentford. Han ville være forrygende der, og hvis Ange ryger, så ville Frank være en, jeg ville kigge i retning af.

Thomas Franks Brentford-mandskab ligger aktuelt nummer ni i Premier League, efter at danskerklubben i lørdags slog Newcastle med 4-2.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

AC Milan kigger på dansker

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Brian Riemer peger på tre årsager

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Braithwaite del af stor transferplan