Kampfakta:
Kampstart:
Onsdag klokken 21.15
Spillested: Anfield, Liverpool
Dommer: Paul Tierney
På TV: See
Holdnyt:
Liverpool:
Jürgen Klopp diskede op med en ordentlig bombe, da han i fredags offentliggjorde, at han stopper i Liverpool efter indeværende sæson. Aftrædelsen bringer selvfølgelig en masse spørgsmål med sig – Hvem bliver afløseren? Kan Liverpool klare sig uden tyskeren? Hvor fortsætter Klopp selv karrieren?
Uvishederne er mange pt. men én ting er til gengæld sikker – ‘’The Reds’’ er virkelig godt kørende for tiden. Aktuel førsteplads i Premier League, finale i EFL Cup, videre i FA Cuppen, videre i Europa League. Det kører.
Onsdag aften gælder det en hjemmekamp mod Chelsea i Premier League, hvor Klopp og co. skal forsøge at hente en sejr, så de kan holde forspringet til forfølgerne i toppen af rækken.
Hjemmeholdet må dog fortsat klare sig uden topscorer Salah, mens Matip, Tsimikas, Endo, Thiago og Bajcetic heller ikke forventes at være tilgængelige til opgøret.
Chelsea:
Chelsea har godt nok også fundet vej til EFL Cup-finalen, hvor Liverpool venter i slutningen af februar. Derudover har det til gengæld været en sæson på det jævne for Pochettino og co.
Gæsterne ligger og roder rundt helt nede på Premier Leagues niendeplads. Langt væk fra den medaljekamp, som de nok i egen optik burde være en del af. Med de positive briller på, har der dog været en vis forbedring på det seneste med tre ligasejre i rap og en 6-1 afklapsning af Midddlesbrough i EFL Cup-semifinalen.
En del af forklaringen på den indtil videre lunkne sæson ligger i det utal af skader, der har jagtet Chelsea igennem hele sæsonen, og som også denne gang giver Pochettino udfordringer med startelleveren.
Især defensivt er Chelsea hårdt ramt med skader til James, Fofana, Cucurella, Sanchez, Chalobah og Gusto, mens også Jackson, Nkunku og Lavia ser ud til at misse opgøret på Anfield.
Karantæner:
Liverpool: Ingen
Chelsea: Ingen
Bud på startopstillinger:
Liverpool (4-3-3): Allison – Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson – Szobozlai, Mac Allister, Jones – Diaz, Nunez, Gakpo
Chelsea (4-2-3-1): Petrovic – Disasi, Silva, Colwill, Chilwell – Caicedo, Fernandez – Sterling, Palmer, Mudryk – Broja
Dom:
De seneste syv indbyrdes opgør mellem Liverpool og Chelsea er endt uden vinder i ordinær spilletid, mens fire af de seneste fem tilmed også er endt helt uden scoringer. Der er dog ikke meget, der tyder på et lignende resultat onsdag aften.
Liverpool er voldsomt stærke hjemme på Anfield. Omvendt har Chelsea tabt fem af de seneste seks udekampe i alle turneringer, og døjer fortsat med en lang række fravær i defensiven.
Selv uden Salah har Liverpool været flittigt scorende på det seneste, hvorfor det er svært at forestille sig, at hjemmeholdet ikke nok også skal score et par gange mod defensivt vaklende Chelsea. 3-1 sejr til Klopp og co.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende skifte lurer
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART