Kampfakta:
Kampstart:
Onsdag klokken 21.15
Spillested: Anfield, Liverpool
Dommer: Paul Tierney
På TV: See
Holdnyt:
Liverpool:
Jürgen Klopp diskede op med en ordentlig bombe, da han i fredags offentliggjorde, at han stopper i Liverpool efter indeværende sæson. Aftrædelsen bringer selvfølgelig en masse spørgsmål med sig – Hvem bliver afløseren? Kan Liverpool klare sig uden tyskeren? Hvor fortsætter Klopp selv karrieren?
Uvishederne er mange pt. men én ting er til gengæld sikker – ‘’The Reds’’ er virkelig godt kørende for tiden. Aktuel førsteplads i Premier League, finale i EFL Cup, videre i FA Cuppen, videre i Europa League. Det kører.
Onsdag aften gælder det en hjemmekamp mod Chelsea i Premier League, hvor Klopp og co. skal forsøge at hente en sejr, så de kan holde forspringet til forfølgerne i toppen af rækken.
Hjemmeholdet må dog fortsat klare sig uden topscorer Salah, mens Matip, Tsimikas, Endo, Thiago og Bajcetic heller ikke forventes at være tilgængelige til opgøret.
Chelsea:
Chelsea har godt nok også fundet vej til EFL Cup-finalen, hvor Liverpool venter i slutningen af februar. Derudover har det til gengæld været en sæson på det jævne for Pochettino og co.
Gæsterne ligger og roder rundt helt nede på Premier Leagues niendeplads. Langt væk fra den medaljekamp, som de nok i egen optik burde være en del af. Med de positive briller på, har der dog været en vis forbedring på det seneste med tre ligasejre i rap og en 6-1 afklapsning af Midddlesbrough i EFL Cup-semifinalen.
En del af forklaringen på den indtil videre lunkne sæson ligger i det utal af skader, der har jagtet Chelsea igennem hele sæsonen, og som også denne gang giver Pochettino udfordringer med startelleveren.
Især defensivt er Chelsea hårdt ramt med skader til James, Fofana, Cucurella, Sanchez, Chalobah og Gusto, mens også Jackson, Nkunku og Lavia ser ud til at misse opgøret på Anfield.
Karantæner:
Liverpool: Ingen
Chelsea: Ingen
Bud på startopstillinger:
Liverpool (4-3-3): Allison – Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson – Szobozlai, Mac Allister, Jones – Diaz, Nunez, Gakpo
Chelsea (4-2-3-1): Petrovic – Disasi, Silva, Colwill, Chilwell – Caicedo, Fernandez – Sterling, Palmer, Mudryk – Broja
Dom:
De seneste syv indbyrdes opgør mellem Liverpool og Chelsea er endt uden vinder i ordinær spilletid, mens fire af de seneste fem tilmed også er endt helt uden scoringer. Der er dog ikke meget, der tyder på et lignende resultat onsdag aften.
Liverpool er voldsomt stærke hjemme på Anfield. Omvendt har Chelsea tabt fem af de seneste seks udekampe i alle turneringer, og døjer fortsat med en lang række fravær i defensiven.
Selv uden Salah har Liverpool været flittigt scorende på det seneste, hvorfor det er svært at forestille sig, at hjemmeholdet ikke nok også skal score et par gange mod defensivt vaklende Chelsea. 3-1 sejr til Klopp og co.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Stor profil glad for Brøndby
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Melder ud om Kasper Hjulmand
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
Dybt bekymret over VM i USA
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
AVIS
Klar på chokskifte
Vild stime før Danmark-brag
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT