Kampfakta:
Kampstart:
Onsdag klokken 21.15
Spillested: Anfield, Liverpool
Dommer: Paul Tierney
På TV: See
Holdnyt:
Liverpool:
Jürgen Klopp diskede op med en ordentlig bombe, da han i fredags offentliggjorde, at han stopper i Liverpool efter indeværende sæson. Aftrædelsen bringer selvfølgelig en masse spørgsmål med sig – Hvem bliver afløseren? Kan Liverpool klare sig uden tyskeren? Hvor fortsætter Klopp selv karrieren?
Uvishederne er mange pt. men én ting er til gengæld sikker – ‘’The Reds’’ er virkelig godt kørende for tiden. Aktuel førsteplads i Premier League, finale i EFL Cup, videre i FA Cuppen, videre i Europa League. Det kører.
Onsdag aften gælder det en hjemmekamp mod Chelsea i Premier League, hvor Klopp og co. skal forsøge at hente en sejr, så de kan holde forspringet til forfølgerne i toppen af rækken.
Hjemmeholdet må dog fortsat klare sig uden topscorer Salah, mens Matip, Tsimikas, Endo, Thiago og Bajcetic heller ikke forventes at være tilgængelige til opgøret.
Chelsea:
Chelsea har godt nok også fundet vej til EFL Cup-finalen, hvor Liverpool venter i slutningen af februar. Derudover har det til gengæld været en sæson på det jævne for Pochettino og co.
Gæsterne ligger og roder rundt helt nede på Premier Leagues niendeplads. Langt væk fra den medaljekamp, som de nok i egen optik burde være en del af. Med de positive briller på, har der dog været en vis forbedring på det seneste med tre ligasejre i rap og en 6-1 afklapsning af Midddlesbrough i EFL Cup-semifinalen.
En del af forklaringen på den indtil videre lunkne sæson ligger i det utal af skader, der har jagtet Chelsea igennem hele sæsonen, og som også denne gang giver Pochettino udfordringer med startelleveren.
Især defensivt er Chelsea hårdt ramt med skader til James, Fofana, Cucurella, Sanchez, Chalobah og Gusto, mens også Jackson, Nkunku og Lavia ser ud til at misse opgøret på Anfield.
Karantæner:
Liverpool: Ingen
Chelsea: Ingen
Bud på startopstillinger:
Liverpool (4-3-3): Allison – Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson – Szobozlai, Mac Allister, Jones – Diaz, Nunez, Gakpo
Chelsea (4-2-3-1): Petrovic – Disasi, Silva, Colwill, Chilwell – Caicedo, Fernandez – Sterling, Palmer, Mudryk – Broja
Dom:
De seneste syv indbyrdes opgør mellem Liverpool og Chelsea er endt uden vinder i ordinær spilletid, mens fire af de seneste fem tilmed også er endt helt uden scoringer. Der er dog ikke meget, der tyder på et lignende resultat onsdag aften.
Liverpool er voldsomt stærke hjemme på Anfield. Omvendt har Chelsea tabt fem af de seneste seks udekampe i alle turneringer, og døjer fortsat med en lang række fravær i defensiven.
Selv uden Salah har Liverpool været flittigt scorende på det seneste, hvorfor det er svært at forestille sig, at hjemmeholdet ikke nok også skal score et par gange mod defensivt vaklende Chelsea. 3-1 sejr til Klopp og co.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
OPTAKT
PSG – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
OPTAKT
Barcelona – Atletico
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Mathias Zanka går viralt
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER