Kampfakta:
Kampstart:
Onsdag klokken 21.15
Spillested: Anfield, Liverpool
Dommer: Paul Tierney
På TV: See
Holdnyt:
Liverpool:
Jürgen Klopp diskede op med en ordentlig bombe, da han i fredags offentliggjorde, at han stopper i Liverpool efter indeværende sæson. Aftrædelsen bringer selvfølgelig en masse spørgsmål med sig – Hvem bliver afløseren? Kan Liverpool klare sig uden tyskeren? Hvor fortsætter Klopp selv karrieren?
Uvishederne er mange pt. men én ting er til gengæld sikker – ‘’The Reds’’ er virkelig godt kørende for tiden. Aktuel førsteplads i Premier League, finale i EFL Cup, videre i FA Cuppen, videre i Europa League. Det kører.
Onsdag aften gælder det en hjemmekamp mod Chelsea i Premier League, hvor Klopp og co. skal forsøge at hente en sejr, så de kan holde forspringet til forfølgerne i toppen af rækken.
Hjemmeholdet må dog fortsat klare sig uden topscorer Salah, mens Matip, Tsimikas, Endo, Thiago og Bajcetic heller ikke forventes at være tilgængelige til opgøret.
Chelsea:
Chelsea har godt nok også fundet vej til EFL Cup-finalen, hvor Liverpool venter i slutningen af februar. Derudover har det til gengæld været en sæson på det jævne for Pochettino og co.
Gæsterne ligger og roder rundt helt nede på Premier Leagues niendeplads. Langt væk fra den medaljekamp, som de nok i egen optik burde være en del af. Med de positive briller på, har der dog været en vis forbedring på det seneste med tre ligasejre i rap og en 6-1 afklapsning af Midddlesbrough i EFL Cup-semifinalen.
En del af forklaringen på den indtil videre lunkne sæson ligger i det utal af skader, der har jagtet Chelsea igennem hele sæsonen, og som også denne gang giver Pochettino udfordringer med startelleveren.
Især defensivt er Chelsea hårdt ramt med skader til James, Fofana, Cucurella, Sanchez, Chalobah og Gusto, mens også Jackson, Nkunku og Lavia ser ud til at misse opgøret på Anfield.
Karantæner:
Liverpool: Ingen
Chelsea: Ingen
Bud på startopstillinger:
Liverpool (4-3-3): Allison – Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson – Szobozlai, Mac Allister, Jones – Diaz, Nunez, Gakpo
Chelsea (4-2-3-1): Petrovic – Disasi, Silva, Colwill, Chilwell – Caicedo, Fernandez – Sterling, Palmer, Mudryk – Broja
Dom:
De seneste syv indbyrdes opgør mellem Liverpool og Chelsea er endt uden vinder i ordinær spilletid, mens fire af de seneste fem tilmed også er endt helt uden scoringer. Der er dog ikke meget, der tyder på et lignende resultat onsdag aften.
Liverpool er voldsomt stærke hjemme på Anfield. Omvendt har Chelsea tabt fem af de seneste seks udekampe i alle turneringer, og døjer fortsat med en lang række fravær i defensiven.
Selv uden Salah har Liverpool været flittigt scorende på det seneste, hvorfor det er svært at forestille sig, at hjemmeholdet ikke nok også skal score et par gange mod defensivt vaklende Chelsea. 3-1 sejr til Klopp og co.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Victor Froholdt bliver matchvinder
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
‘Schmedes er under pres’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Brøndbys offensive problemer fortsatte
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Suspenderes efter racisme-anklager
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER