Optakt: Liverpool – Chelsea

Rundens brag fra Premier League finder sted onsdag aften på Anfield, hvor rækkens førerhold Liverpool tager imod Chelsea.



Kampfakta:
Kampstart:
Onsdag klokken 21.15
Spillested: Anfield, Liverpool
Dommer: Paul Tierney
På TV: See

Holdnyt:
Liverpool:
Jürgen Klopp diskede op med en ordentlig bombe, da han i fredags offentliggjorde, at han stopper i Liverpool efter indeværende sæson. Aftrædelsen bringer selvfølgelig en masse spørgsmål med sig – Hvem bliver afløseren? Kan Liverpool klare sig uden tyskeren? Hvor fortsætter Klopp selv karrieren?

Uvishederne er mange pt. men én ting er til gengæld sikker – ‘’The Reds’’ er virkelig godt kørende for tiden. Aktuel førsteplads i Premier League, finale i EFL Cup, videre i FA Cuppen, videre i Europa League. Det kører.

Onsdag aften gælder det en hjemmekamp mod Chelsea i Premier League, hvor Klopp og co. skal forsøge at hente en sejr, så de kan holde forspringet til forfølgerne i toppen af rækken.

Hjemmeholdet må dog fortsat klare sig uden topscorer Salah, mens Matip, Tsimikas, Endo, Thiago og Bajcetic heller ikke forventes at være tilgængelige til opgøret.

Chelsea:
Chelsea har godt nok også fundet vej til EFL Cup-finalen, hvor Liverpool venter i slutningen af februar. Derudover har det til gengæld været en sæson på det jævne for Pochettino og co.

Gæsterne ligger og roder rundt helt nede på Premier Leagues niendeplads. Langt væk fra den medaljekamp, som de nok i egen optik burde være en del af. Med de positive briller på, har der dog været en vis forbedring på det seneste med tre ligasejre i rap og en 6-1 afklapsning af Midddlesbrough i EFL Cup-semifinalen.

En del af forklaringen på den indtil videre lunkne sæson ligger i det utal af skader, der har jagtet Chelsea igennem hele sæsonen, og som også denne gang giver Pochettino udfordringer med startelleveren.

Især defensivt er Chelsea hårdt ramt med skader til James, Fofana, Cucurella, Sanchez, Chalobah og Gusto, mens også Jackson, Nkunku og Lavia ser ud til at misse opgøret på Anfield.

Karantæner:
Liverpool: Ingen
Chelsea: Ingen

Bud på startopstillinger:
Liverpool (4-3-3): Allison – Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson – Szobozlai, Mac Allister, Jones – Diaz, Nunez, Gakpo

Chelsea (4-2-3-1): Petrovic – Disasi, Silva, Colwill, Chilwell – Caicedo, Fernandez – Sterling, Palmer, Mudryk – Broja

Dom:
De seneste syv indbyrdes opgør mellem Liverpool og Chelsea er endt uden vinder i ordinær spilletid, mens fire af de seneste fem tilmed også er endt helt uden scoringer. Der er dog ikke meget, der tyder på et lignende resultat onsdag aften.

Liverpool er voldsomt stærke hjemme på Anfield. Omvendt har Chelsea tabt fem af de seneste seks udekampe i alle turneringer, og døjer fortsat med en lang række fravær i defensiven.

Selv uden Salah har Liverpool været flittigt scorende på det seneste, hvorfor det er svært at forestille sig, at hjemmeholdet ikke nok også skal score et par gange mod defensivt vaklende Chelsea. 3-1 sejr til Klopp og co.





Viborg FF – AGF




AVIS

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

‘Jonas Wind er på vej væk’

Jacob Neestrup ude af derby – han afløser ham

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

– Jeg kan ikke lide Højlund

Stor Pione Sisto-overraskelse

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet



INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Skidt nyt for FCM

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

FCK-stjerne revser ‘enormt grådige mennesker’

Vil have ‘kujon’ til at forlade klubben



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

– Det var en stor overraskelse for mig

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Forbløffet over Victor Froholdt

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Brøndby IF – FC København

FC Midtjylland henter spændende back

– Kasper tog mange ting for personligt

Tidligere Barcelona-stjerne færdig som 31-årig?

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Ny melding: Endnu en Vuelta-etape forkortes

Kasper Hjulmand vinder vild debut

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Medier fælder dom efter Kasper Hjulmand-debut

Her er FC Københavns trup til derby

Amorim ryster ikke på hånden før Manchester-derby

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’

Ny chef i Brøndby: Elsker Oasis – sur på dommerne

Legende: Han er en top, top manager!

Jacob Neestrup er blevet syg før derby

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

Lyngby har fået nej fra trænerkandidat

Udlejet FCM’er i drømmedebut – så udgik han skadet

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Hjulmand før FCK-brag: – Det er vildt mærkeligt

Afslører: I dialog med denne klub inden SL-skifte

Brøndby må undvære skadet stjerne til derby

Tilfreds efter debutsejr: Vi tillod ingenting

Netmasker blafrer i Londonderby

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

Transfers: Han bliver en kæmpe succes i Farum

Randers vender sejrsløs stime mod Sønderjyske

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’

Danskerbrag – Højlund starter mod Hjulmand og co.