Optakt: Liverpool – Chelsea

Rundens brag fra Premier League finder sted onsdag aften på Anfield, hvor rækkens førerhold Liverpool tager imod Chelsea.



Kampfakta:
Kampstart:
Onsdag klokken 21.15
Spillested: Anfield, Liverpool
Dommer: Paul Tierney
På TV: See

Holdnyt:
Liverpool:
Jürgen Klopp diskede op med en ordentlig bombe, da han i fredags offentliggjorde, at han stopper i Liverpool efter indeværende sæson. Aftrædelsen bringer selvfølgelig en masse spørgsmål med sig – Hvem bliver afløseren? Kan Liverpool klare sig uden tyskeren? Hvor fortsætter Klopp selv karrieren?

Uvishederne er mange pt. men én ting er til gengæld sikker – ‘’The Reds’’ er virkelig godt kørende for tiden. Aktuel førsteplads i Premier League, finale i EFL Cup, videre i FA Cuppen, videre i Europa League. Det kører.

Onsdag aften gælder det en hjemmekamp mod Chelsea i Premier League, hvor Klopp og co. skal forsøge at hente en sejr, så de kan holde forspringet til forfølgerne i toppen af rækken.

Hjemmeholdet må dog fortsat klare sig uden topscorer Salah, mens Matip, Tsimikas, Endo, Thiago og Bajcetic heller ikke forventes at være tilgængelige til opgøret.

Chelsea:
Chelsea har godt nok også fundet vej til EFL Cup-finalen, hvor Liverpool venter i slutningen af februar. Derudover har det til gengæld været en sæson på det jævne for Pochettino og co.

Gæsterne ligger og roder rundt helt nede på Premier Leagues niendeplads. Langt væk fra den medaljekamp, som de nok i egen optik burde være en del af. Med de positive briller på, har der dog været en vis forbedring på det seneste med tre ligasejre i rap og en 6-1 afklapsning af Midddlesbrough i EFL Cup-semifinalen.

En del af forklaringen på den indtil videre lunkne sæson ligger i det utal af skader, der har jagtet Chelsea igennem hele sæsonen, og som også denne gang giver Pochettino udfordringer med startelleveren.

Især defensivt er Chelsea hårdt ramt med skader til James, Fofana, Cucurella, Sanchez, Chalobah og Gusto, mens også Jackson, Nkunku og Lavia ser ud til at misse opgøret på Anfield.

Karantæner:
Liverpool: Ingen
Chelsea: Ingen

Bud på startopstillinger:
Liverpool (4-3-3): Allison – Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson – Szobozlai, Mac Allister, Jones – Diaz, Nunez, Gakpo

Chelsea (4-2-3-1): Petrovic – Disasi, Silva, Colwill, Chilwell – Caicedo, Fernandez – Sterling, Palmer, Mudryk – Broja

Dom:
De seneste syv indbyrdes opgør mellem Liverpool og Chelsea er endt uden vinder i ordinær spilletid, mens fire af de seneste fem tilmed også er endt helt uden scoringer. Der er dog ikke meget, der tyder på et lignende resultat onsdag aften.

Liverpool er voldsomt stærke hjemme på Anfield. Omvendt har Chelsea tabt fem af de seneste seks udekampe i alle turneringer, og døjer fortsat med en lang række fravær i defensiven.

Selv uden Salah har Liverpool været flittigt scorende på det seneste, hvorfor det er svært at forestille sig, at hjemmeholdet ikke nok også skal score et par gange mod defensivt vaklende Chelsea. 3-1 sejr til Klopp og co.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Sean Dyche fyret

Vild aften! Kun sket én gang før

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hård dom over Franks fremtid

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Liverpool tager smal sejr

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Nægtet Brøndby-skifte

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Manchester City knuser Fulham

– Hold nu kæft med Arsenal!

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Ekspert: Det mest positive for FCK



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Forventer kæmpe jobtilbud

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Bayern München videre i pokalturneringen

– Det var en skuffelse

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Zorniger i chok: Er det en joke?

Riemer reagerer på Frank-fyring

Dansk målsluger skifter til topklub

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Gunners plaffer danske bier i Brentford

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?