Optakt: Liverpool – Chelsea

Rundens brag fra Premier League finder sted onsdag aften på Anfield, hvor rækkens førerhold Liverpool tager imod Chelsea.



Kampfakta:
Kampstart:
Onsdag klokken 21.15
Spillested: Anfield, Liverpool
Dommer: Paul Tierney
På TV: See

Holdnyt:
Liverpool:
Jürgen Klopp diskede op med en ordentlig bombe, da han i fredags offentliggjorde, at han stopper i Liverpool efter indeværende sæson. Aftrædelsen bringer selvfølgelig en masse spørgsmål med sig – Hvem bliver afløseren? Kan Liverpool klare sig uden tyskeren? Hvor fortsætter Klopp selv karrieren?

Uvishederne er mange pt. men én ting er til gengæld sikker – ‘’The Reds’’ er virkelig godt kørende for tiden. Aktuel førsteplads i Premier League, finale i EFL Cup, videre i FA Cuppen, videre i Europa League. Det kører.

Onsdag aften gælder det en hjemmekamp mod Chelsea i Premier League, hvor Klopp og co. skal forsøge at hente en sejr, så de kan holde forspringet til forfølgerne i toppen af rækken.

Hjemmeholdet må dog fortsat klare sig uden topscorer Salah, mens Matip, Tsimikas, Endo, Thiago og Bajcetic heller ikke forventes at være tilgængelige til opgøret.

Chelsea:
Chelsea har godt nok også fundet vej til EFL Cup-finalen, hvor Liverpool venter i slutningen af februar. Derudover har det til gengæld været en sæson på det jævne for Pochettino og co.

Gæsterne ligger og roder rundt helt nede på Premier Leagues niendeplads. Langt væk fra den medaljekamp, som de nok i egen optik burde være en del af. Med de positive briller på, har der dog været en vis forbedring på det seneste med tre ligasejre i rap og en 6-1 afklapsning af Midddlesbrough i EFL Cup-semifinalen.

En del af forklaringen på den indtil videre lunkne sæson ligger i det utal af skader, der har jagtet Chelsea igennem hele sæsonen, og som også denne gang giver Pochettino udfordringer med startelleveren.

Især defensivt er Chelsea hårdt ramt med skader til James, Fofana, Cucurella, Sanchez, Chalobah og Gusto, mens også Jackson, Nkunku og Lavia ser ud til at misse opgøret på Anfield.

Karantæner:
Liverpool: Ingen
Chelsea: Ingen

Bud på startopstillinger:
Liverpool (4-3-3): Allison – Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson – Szobozlai, Mac Allister, Jones – Diaz, Nunez, Gakpo

Chelsea (4-2-3-1): Petrovic – Disasi, Silva, Colwill, Chilwell – Caicedo, Fernandez – Sterling, Palmer, Mudryk – Broja

Dom:
De seneste syv indbyrdes opgør mellem Liverpool og Chelsea er endt uden vinder i ordinær spilletid, mens fire af de seneste fem tilmed også er endt helt uden scoringer. Der er dog ikke meget, der tyder på et lignende resultat onsdag aften.

Liverpool er voldsomt stærke hjemme på Anfield. Omvendt har Chelsea tabt fem af de seneste seks udekampe i alle turneringer, og døjer fortsat med en lang række fravær i defensiven.

Selv uden Salah har Liverpool været flittigt scorende på det seneste, hvorfor det er svært at forestille sig, at hjemmeholdet ikke nok også skal score et par gange mod defensivt vaklende Chelsea. 3-1 sejr til Klopp og co.



AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

FC København scorer 16 millioner kroner

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Belønnes af FC København

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Stor ros til FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Brøndby straffet – får stor bøde

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Bekræftet: Færdig

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år