Matt O'Riley blev lørdag aften den helt store helt, da han scorede Brightons sejrsmål mod Manchester City i Premier League.
Den danske midtbanespiller blev skiftet ind i anden halvleg ved stillingen 0-1 og var med til at vende kampen på hovedet med målet i det 83. minut.
– Det gik meget stærkt. Jeg havde holdet i tankerne i det øjeblik, og det var dejligt at nyde det med alle fansene og holdkammeraterne, siger Matt O'Riley i et interview bragt på Viaplay.
Det var den 23-årige Matt O'Rileys Premier League-debut, efter at han blev skadet lige efter ankomsten til klubben i august.
– Jeg er lidt træt, så jeg ved ikke rigtig, hvad jeg skal sige. Jeg er bare rigtig glad for at være tilbage, og det var en dejlig måde, det skete på. Jeg kan ikke rigtig bede om mere, hvis jeg skal være helt ærlig.
O'Riley blev i slutningen af august solgt fra Celtic til Brighton for et beløb svarende til mere end 220 millioner kroner ifølge britiske medier.
Allerede dagen efter debuterede han for den engelske klub i Liga Cuppen mod Crawley Town, men det endte brat og ulykkeligt. Efter syv minutter blev han tacklet hårdt på anklen og måtte opereres få dage senere.
Siden har han misset ti kampe på tværs af alle turneringer, inden han lørdag aften var klar til comeback.
– Folk tror, at det er rigtig hårdt at være skadet, men faktisk har det været okay.
– Det har givet mig noget tid til at falde på plads i truppen og lære holdkammeraterne at kende, og derfor vidste jeg også præcis, hvad jeg skulle, da jeg kom på banen.
– Sådan prøver jeg at anskue det, og heldigvis var jeg på plads, da der var brug for mig, fortæller den danske midtbanespiller.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AGF sluttede af med et brag
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIVE: Superligaen sluttede med stort drama
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
– Niels Frederiksen er en legende!
Salah sender særlig besked
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS