Matt O'Riley blev lørdag aften den helt store helt, da han scorede Brightons sejrsmål mod Manchester City i Premier League.
Den danske midtbanespiller blev skiftet ind i anden halvleg ved stillingen 0-1 og var med til at vende kampen på hovedet med målet i det 83. minut.
– Det gik meget stærkt. Jeg havde holdet i tankerne i det øjeblik, og det var dejligt at nyde det med alle fansene og holdkammeraterne, siger Matt O'Riley i et interview bragt på Viaplay.
Det var den 23-årige Matt O'Rileys Premier League-debut, efter at han blev skadet lige efter ankomsten til klubben i august.
– Jeg er lidt træt, så jeg ved ikke rigtig, hvad jeg skal sige. Jeg er bare rigtig glad for at være tilbage, og det var en dejlig måde, det skete på. Jeg kan ikke rigtig bede om mere, hvis jeg skal være helt ærlig.
O'Riley blev i slutningen af august solgt fra Celtic til Brighton for et beløb svarende til mere end 220 millioner kroner ifølge britiske medier.
Allerede dagen efter debuterede han for den engelske klub i Liga Cuppen mod Crawley Town, men det endte brat og ulykkeligt. Efter syv minutter blev han tacklet hårdt på anklen og måtte opereres få dage senere.
Siden har han misset ti kampe på tværs af alle turneringer, inden han lørdag aften var klar til comeback.
– Folk tror, at det er rigtig hårdt at være skadet, men faktisk har det været okay.
– Det har givet mig noget tid til at falde på plads i truppen og lære holdkammeraterne at kende, og derfor vidste jeg også præcis, hvad jeg skulle, da jeg kom på banen.
– Sådan prøver jeg at anskue det, og heldigvis var jeg på plads, da der var brug for mig, fortæller den danske midtbanespiller.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED