Helten Matt O’Riley: Jeg kan ikke bede om mere

Matt O'Riley scorede Brightons sejrsmål mod Manchester City. Han har brugt skadespause til at falde til.



Matt O'Riley blev lørdag aften den helt store helt, da han scorede Brightons sejrsmål mod Manchester City i Premier League.

Den danske midtbanespiller blev skiftet ind i anden halvleg ved stillingen 0-1 og var med til at vende kampen på hovedet med målet i det 83. minut.

– Det gik meget stærkt. Jeg havde holdet i tankerne i det øjeblik, og det var dejligt at nyde det med alle fansene og holdkammeraterne, siger Matt O'Riley i et interview bragt på Viaplay.

Det var den 23-årige Matt O'Rileys Premier League-debut, efter at han blev skadet lige efter ankomsten til klubben i august.

– Jeg er lidt træt, så jeg ved ikke rigtig, hvad jeg skal sige. Jeg er bare rigtig glad for at være tilbage, og det var en dejlig måde, det skete på. Jeg kan ikke rigtig bede om mere, hvis jeg skal være helt ærlig.

O'Riley blev i slutningen af august solgt fra Celtic til Brighton for et beløb svarende til mere end 220 millioner kroner ifølge britiske medier.

Allerede dagen efter debuterede han for den engelske klub i Liga Cuppen mod Crawley Town, men det endte brat og ulykkeligt. Efter syv minutter blev han tacklet hårdt på anklen og måtte opereres få dage senere.

Siden har han misset ti kampe på tværs af alle turneringer, inden han lørdag aften var klar til comeback.

– Folk tror, at det er rigtig hårdt at være skadet, men faktisk har det været okay.

– Det har givet mig noget tid til at falde på plads i truppen og lære holdkammeraterne at kende, og derfor vidste jeg også præcis, hvad jeg skulle, da jeg kom på banen.

– Sådan prøver jeg at anskue det, og heldigvis var jeg på plads, da der var brug for mig, fortæller den danske midtbanespiller.

/ritzau/






Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Smadrer transferrekord

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Spanien har et ekstra øje på Messi

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme