Helten Matt O’Riley: Jeg kan ikke bede om mere

Matt O'Riley scorede Brightons sejrsmål mod Manchester City. Han har brugt skadespause til at falde til.



Matt O'Riley blev lørdag aften den helt store helt, da han scorede Brightons sejrsmål mod Manchester City i Premier League.

Den danske midtbanespiller blev skiftet ind i anden halvleg ved stillingen 0-1 og var med til at vende kampen på hovedet med målet i det 83. minut.

– Det gik meget stærkt. Jeg havde holdet i tankerne i det øjeblik, og det var dejligt at nyde det med alle fansene og holdkammeraterne, siger Matt O'Riley i et interview bragt på Viaplay.

Det var den 23-årige Matt O'Rileys Premier League-debut, efter at han blev skadet lige efter ankomsten til klubben i august.

– Jeg er lidt træt, så jeg ved ikke rigtig, hvad jeg skal sige. Jeg er bare rigtig glad for at være tilbage, og det var en dejlig måde, det skete på. Jeg kan ikke rigtig bede om mere, hvis jeg skal være helt ærlig.

O'Riley blev i slutningen af august solgt fra Celtic til Brighton for et beløb svarende til mere end 220 millioner kroner ifølge britiske medier.

Allerede dagen efter debuterede han for den engelske klub i Liga Cuppen mod Crawley Town, men det endte brat og ulykkeligt. Efter syv minutter blev han tacklet hårdt på anklen og måtte opereres få dage senere.

Siden har han misset ti kampe på tværs af alle turneringer, inden han lørdag aften var klar til comeback.

– Folk tror, at det er rigtig hårdt at være skadet, men faktisk har det været okay.

– Det har givet mig noget tid til at falde på plads i truppen og lære holdkammeraterne at kende, og derfor vidste jeg også præcis, hvad jeg skulle, da jeg kom på banen.

– Sådan prøver jeg at anskue det, og heldigvis var jeg på plads, da der var brug for mig, fortæller den danske midtbanespiller.

/ritzau/





– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De overvejer Christian Eriksen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Manchester United – Nottingham Forest

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Raser: Det er latterligt!

Chelsea – Manchester City



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer