Helten Matt O’Riley: Jeg kan ikke bede om mere

Matt O'Riley scorede Brightons sejrsmål mod Manchester City. Han har brugt skadespause til at falde til.



Matt O'Riley blev lørdag aften den helt store helt, da han scorede Brightons sejrsmål mod Manchester City i Premier League.

Den danske midtbanespiller blev skiftet ind i anden halvleg ved stillingen 0-1 og var med til at vende kampen på hovedet med målet i det 83. minut.

– Det gik meget stærkt. Jeg havde holdet i tankerne i det øjeblik, og det var dejligt at nyde det med alle fansene og holdkammeraterne, siger Matt O'Riley i et interview bragt på Viaplay.

Det var den 23-årige Matt O'Rileys Premier League-debut, efter at han blev skadet lige efter ankomsten til klubben i august.

– Jeg er lidt træt, så jeg ved ikke rigtig, hvad jeg skal sige. Jeg er bare rigtig glad for at være tilbage, og det var en dejlig måde, det skete på. Jeg kan ikke rigtig bede om mere, hvis jeg skal være helt ærlig.

O'Riley blev i slutningen af august solgt fra Celtic til Brighton for et beløb svarende til mere end 220 millioner kroner ifølge britiske medier.

Allerede dagen efter debuterede han for den engelske klub i Liga Cuppen mod Crawley Town, men det endte brat og ulykkeligt. Efter syv minutter blev han tacklet hårdt på anklen og måtte opereres få dage senere.

Siden har han misset ti kampe på tværs af alle turneringer, inden han lørdag aften var klar til comeback.

– Folk tror, at det er rigtig hårdt at være skadet, men faktisk har det været okay.

– Det har givet mig noget tid til at falde på plads i truppen og lære holdkammeraterne at kende, og derfor vidste jeg også præcis, hvad jeg skulle, da jeg kom på banen.

– Sådan prøver jeg at anskue det, og heldigvis var jeg på plads, da der var brug for mig, fortæller den danske midtbanespiller.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Snart sker det

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham