Brighton, der havde Matt O’Riley med fra start, vandt 2-0 ude over Wolverhampton, og er placeret side om side med Brentford i kampen om de europæiske pladser.
For sjette gang i træk var Matt O’Riley med fra start for Brighton, så man må i den grad sige, at danskeren har fundet kampformen, inden Brian Riemer snart skal udtage truppen til de kommende landskampe.
O’Riley var ikke med i Riemers seneste trup, da han efter sin skade kæmpede for at få spilletid, men nu ser han ud til at være tilbage i topform.
Manchester City formåede ikke at tage sin femte ligasejr i træk, da holdet blot spillede 0-0 ude mod Southampton i den bedste engelske fodboldrække.
Med det ene point er City nummer tre i Premier League. Men City kan blive indhentet af enten Newcastle eller Chelsea, der mødes søndag.
Dog er City efter en dårlig sæson stadig så lunt placeret, at holdet bør kunne slutte i top-5 og sikre sig Champions League-fodbold i næste sæson.
Stjerneangriberen Erling Haaland var tilbage i Citys startopstilling og spillede sin første kamp siden slutningen af marts.
Nordmanden havde ikke været med i de seneste syv kampe for City på grund af en ankelskade.
Men Haaland virkede rusten og manglede skarphed i forhold til den udgave, der har scoret 21 ligamål tidligere i denne sæson.
I første halvleg havde Pep Guardiolas tropper bolden langt det meste af tiden. Men det blev ikke for alvor farligt, og udeholdet evnede ikke at sætte Haaland op til de store chancer.
Belejringen uden om Southamptons straffesparksfelt fortsatte i anden halvleg.
Det førte til en masse boldskubberi og et hav af hjørnespark. Men det var ikke ofte, at hjemmeholdets keeper Aaron Ramsdale blev sat på prøve.
Den indskiftede City-angriber Omar Marmoush kom ind med stor energi i slutminutterne og havde i tillægstiden en afslutning på overliggeren.
I en af de øvrige engelske ligakampe vandt Brentford 1-0 ude over Ipswich, der ligesom Southampton er sikker på at rykke ud af den bedste række.
Kevin Schade headede kampens eneste mål ind for Brentford, der havde Christian Nørgaard og Mikkel Damsgaard med fra start og Mathias Jensen som indskifter.
Med sejren er Brentford nummer otte i rækken og kan stadig drømme om europæisk fodbold i næste sæson.
Fulham, der havde den danske landsholdsstopper Joachim Andersen med i hele kampen, tabte 1-3 hjemme til Everton og må efterhånden se de europæiske pladser fortone sig.
/ritzau/
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
Stor ros til FC Midtjylland
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
MEDIE
I spil til stort job
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Revser Dorgu: Bliver erstattet
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
