O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Matt O’Riley startede igen for Brighton, mens Manchester City snublede mod Southampton.



Brighton, der havde Matt O’Riley med fra start, vandt 2-0 ude over Wolverhampton, og er placeret side om side med Brentford i kampen om de europæiske pladser.

For sjette gang i træk var Matt O’Riley med fra start for Brighton, så man må i den grad sige, at danskeren har fundet kampformen, inden Brian Riemer snart skal udtage truppen til de kommende landskampe.

O’Riley var ikke med i Riemers seneste trup, da han efter sin skade kæmpede for at få spilletid, men nu ser han ud til at være tilbage i topform.

Manchester City formåede ikke at tage sin femte ligasejr i træk, da holdet blot spillede 0-0 ude mod Southampton i den bedste engelske fodboldrække.

Med det ene point er City nummer tre i Premier League. Men City kan blive indhentet af enten Newcastle eller Chelsea, der mødes søndag.

Dog er City efter en dårlig sæson stadig så lunt placeret, at holdet bør kunne slutte i top-5 og sikre sig Champions League-fodbold i næste sæson.

Stjerneangriberen Erling Haaland var tilbage i Citys startopstilling og spillede sin første kamp siden slutningen af marts.

Nordmanden havde ikke været med i de seneste syv kampe for City på grund af en ankelskade.

Men Haaland virkede rusten og manglede skarphed i forhold til den udgave, der har scoret 21 ligamål tidligere i denne sæson.

I første halvleg havde Pep Guardiolas tropper bolden langt det meste af tiden. Men det blev ikke for alvor farligt, og udeholdet evnede ikke at sætte Haaland op til de store chancer.

Belejringen uden om Southamptons straffesparksfelt fortsatte i anden halvleg.

Det førte til en masse boldskubberi og et hav af hjørnespark. Men det var ikke ofte, at hjemmeholdets keeper Aaron Ramsdale blev sat på prøve.

Den indskiftede City-angriber Omar Marmoush kom ind med stor energi i slutminutterne og havde i tillægstiden en afslutning på overliggeren.

I en af de øvrige engelske ligakampe vandt Brentford 1-0 ude over Ipswich, der ligesom Southampton er sikker på at rykke ud af den bedste række.

Kevin Schade headede kampens eneste mål ind for Brentford, der havde Christian Nørgaard og Mikkel Damsgaard med fra start og Mathias Jensen som indskifter.

Med sejren er Brentford nummer otte i rækken og kan stadig drømme om europæisk fodbold i næste sæson.

Fulham, der havde den danske landsholdsstopper Joachim Andersen med i hele kampen, tabte 1-3 hjemme til Everton og må efterhånden se de europæiske pladser fortone sig.

/ritzau/





– Så kan det ikke være et svært valg


Bekræfter: FC København får svar meget snart

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Chokerende, FCK – den er helt gal

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Storklub vil have Filip Jörgensen

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Roony Bardghji med drømmekamp

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Slagter United: ‘Det er pinligt’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Liverpool-træner er ked af prædikat

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch