O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Matt O’Riley startede igen for Brighton, mens Manchester City snublede mod Southampton.



Brighton, der havde Matt O’Riley med fra start, vandt 2-0 ude over Wolverhampton, og er placeret side om side med Brentford i kampen om de europæiske pladser.

For sjette gang i træk var Matt O’Riley med fra start for Brighton, så man må i den grad sige, at danskeren har fundet kampformen, inden Brian Riemer snart skal udtage truppen til de kommende landskampe.

O’Riley var ikke med i Riemers seneste trup, da han efter sin skade kæmpede for at få spilletid, men nu ser han ud til at være tilbage i topform.

Manchester City formåede ikke at tage sin femte ligasejr i træk, da holdet blot spillede 0-0 ude mod Southampton i den bedste engelske fodboldrække.

Med det ene point er City nummer tre i Premier League. Men City kan blive indhentet af enten Newcastle eller Chelsea, der mødes søndag.

Dog er City efter en dårlig sæson stadig så lunt placeret, at holdet bør kunne slutte i top-5 og sikre sig Champions League-fodbold i næste sæson.

Stjerneangriberen Erling Haaland var tilbage i Citys startopstilling og spillede sin første kamp siden slutningen af marts.

Nordmanden havde ikke været med i de seneste syv kampe for City på grund af en ankelskade.

Men Haaland virkede rusten og manglede skarphed i forhold til den udgave, der har scoret 21 ligamål tidligere i denne sæson.

I første halvleg havde Pep Guardiolas tropper bolden langt det meste af tiden. Men det blev ikke for alvor farligt, og udeholdet evnede ikke at sætte Haaland op til de store chancer.

Belejringen uden om Southamptons straffesparksfelt fortsatte i anden halvleg.

Det førte til en masse boldskubberi og et hav af hjørnespark. Men det var ikke ofte, at hjemmeholdets keeper Aaron Ramsdale blev sat på prøve.

Den indskiftede City-angriber Omar Marmoush kom ind med stor energi i slutminutterne og havde i tillægstiden en afslutning på overliggeren.

I en af de øvrige engelske ligakampe vandt Brentford 1-0 ude over Ipswich, der ligesom Southampton er sikker på at rykke ud af den bedste række.

Kevin Schade headede kampens eneste mål ind for Brentford, der havde Christian Nørgaard og Mikkel Damsgaard med fra start og Mathias Jensen som indskifter.

Med sejren er Brentford nummer otte i rækken og kan stadig drømme om europæisk fodbold i næste sæson.

Fulham, der havde den danske landsholdsstopper Joachim Andersen med i hele kampen, tabte 1-3 hjemme til Everton og må efterhånden se de europæiske pladser fortone sig.

/ritzau/





Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

PSG – Bayern München

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Smider Salah-bombe

Overbevisende: To chok i Parken