O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Matt O’Riley startede igen for Brighton, mens Manchester City snublede mod Southampton.



Brighton, der havde Matt O’Riley med fra start, vandt 2-0 ude over Wolverhampton, og er placeret side om side med Brentford i kampen om de europæiske pladser.

For sjette gang i træk var Matt O’Riley med fra start for Brighton, så man må i den grad sige, at danskeren har fundet kampformen, inden Brian Riemer snart skal udtage truppen til de kommende landskampe.

O’Riley var ikke med i Riemers seneste trup, da han efter sin skade kæmpede for at få spilletid, men nu ser han ud til at være tilbage i topform.

Manchester City formåede ikke at tage sin femte ligasejr i træk, da holdet blot spillede 0-0 ude mod Southampton i den bedste engelske fodboldrække.

Med det ene point er City nummer tre i Premier League. Men City kan blive indhentet af enten Newcastle eller Chelsea, der mødes søndag.

Dog er City efter en dårlig sæson stadig så lunt placeret, at holdet bør kunne slutte i top-5 og sikre sig Champions League-fodbold i næste sæson.

Stjerneangriberen Erling Haaland var tilbage i Citys startopstilling og spillede sin første kamp siden slutningen af marts.

Nordmanden havde ikke været med i de seneste syv kampe for City på grund af en ankelskade.

Men Haaland virkede rusten og manglede skarphed i forhold til den udgave, der har scoret 21 ligamål tidligere i denne sæson.

I første halvleg havde Pep Guardiolas tropper bolden langt det meste af tiden. Men det blev ikke for alvor farligt, og udeholdet evnede ikke at sætte Haaland op til de store chancer.

Belejringen uden om Southamptons straffesparksfelt fortsatte i anden halvleg.

Det førte til en masse boldskubberi og et hav af hjørnespark. Men det var ikke ofte, at hjemmeholdets keeper Aaron Ramsdale blev sat på prøve.

Den indskiftede City-angriber Omar Marmoush kom ind med stor energi i slutminutterne og havde i tillægstiden en afslutning på overliggeren.

I en af de øvrige engelske ligakampe vandt Brentford 1-0 ude over Ipswich, der ligesom Southampton er sikker på at rykke ud af den bedste række.

Kevin Schade headede kampens eneste mål ind for Brentford, der havde Christian Nørgaard og Mikkel Damsgaard med fra start og Mathias Jensen som indskifter.

Med sejren er Brentford nummer otte i rækken og kan stadig drømme om europæisk fodbold i næste sæson.

Fulham, der havde den danske landsholdsstopper Joachim Andersen med i hele kampen, tabte 1-3 hjemme til Everton og må efterhånden se de europæiske pladser fortone sig.

/ritzau/



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Danmark imponerer på talentliste

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

– Den her sidder dybt i sjælen

Derfor har Lerager takket nej til FC København

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

– En humørdræber

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Alle storroser Dario Osorio

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark