Brighton, der havde Matt O’Riley med fra start, vandt 2-0 ude over Wolverhampton, og er placeret side om side med Brentford i kampen om de europæiske pladser.
For sjette gang i træk var Matt O’Riley med fra start for Brighton, så man må i den grad sige, at danskeren har fundet kampformen, inden Brian Riemer snart skal udtage truppen til de kommende landskampe.
O’Riley var ikke med i Riemers seneste trup, da han efter sin skade kæmpede for at få spilletid, men nu ser han ud til at være tilbage i topform.
Manchester City formåede ikke at tage sin femte ligasejr i træk, da holdet blot spillede 0-0 ude mod Southampton i den bedste engelske fodboldrække.
Med det ene point er City nummer tre i Premier League. Men City kan blive indhentet af enten Newcastle eller Chelsea, der mødes søndag.
Dog er City efter en dårlig sæson stadig så lunt placeret, at holdet bør kunne slutte i top-5 og sikre sig Champions League-fodbold i næste sæson.
Stjerneangriberen Erling Haaland var tilbage i Citys startopstilling og spillede sin første kamp siden slutningen af marts.
Nordmanden havde ikke været med i de seneste syv kampe for City på grund af en ankelskade.
Men Haaland virkede rusten og manglede skarphed i forhold til den udgave, der har scoret 21 ligamål tidligere i denne sæson.
I første halvleg havde Pep Guardiolas tropper bolden langt det meste af tiden. Men det blev ikke for alvor farligt, og udeholdet evnede ikke at sætte Haaland op til de store chancer.
Belejringen uden om Southamptons straffesparksfelt fortsatte i anden halvleg.
Det førte til en masse boldskubberi og et hav af hjørnespark. Men det var ikke ofte, at hjemmeholdets keeper Aaron Ramsdale blev sat på prøve.
Den indskiftede City-angriber Omar Marmoush kom ind med stor energi i slutminutterne og havde i tillægstiden en afslutning på overliggeren.
I en af de øvrige engelske ligakampe vandt Brentford 1-0 ude over Ipswich, der ligesom Southampton er sikker på at rykke ud af den bedste række.
Kevin Schade headede kampens eneste mål ind for Brentford, der havde Christian Nørgaard og Mikkel Damsgaard med fra start og Mathias Jensen som indskifter.
Med sejren er Brentford nummer otte i rækken og kan stadig drømme om europæisk fodbold i næste sæson.
Fulham, der havde den danske landsholdsstopper Joachim Andersen med i hele kampen, tabte 1-3 hjemme til Everton og må efterhånden se de europæiske pladser fortone sig.
/ritzau/

TransferLIVE: Dansk stortalent smutter til Serie A

Theo Sander søger væk fra FC København

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Godt nyt for FC København

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

‘Jeg drømmer stort’

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Er han Viborgs næste cheftræner?

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Her er Jesper Fredbergs nye job

Jordan Henderson til lægetjek

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Mål i luften i Vestirland

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

‘Det er Peter Christiansens idé’

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Storklub byder på FCK- og FCM-emne