Osula med hovedrolle i Newcastle-sejr

William Osula leverede en stor arbejdsindsats og to målgivende aktioner i Newcastles 3-2-sejr over Birmingham.



Den danske U21-landsholdsangriber William Osula var i vælten, da han lørdag fik chancen fra start for Newcastle i FA Cup.

I udekampen mod Championships førerhold, Birmingham, lavede den 21-årige dansker to assister, omend nummer to ikke ligefrem var overlagt, i en hektisk 3-2-sejr.

Efter 21 minutter lagde Osula flot bolden til rette for midtbanespilleren Joe Willock, som akkurat fik bolden bugseret over målstregen, selv om den tidligere AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell gjorde sit for at holde den ude.

Fem minutter derefter holdt Newcastle godt fast i angrebet, efter at Osula havde afsluttet på Peacock-Farrell, og efter lidt tilfældigheder endte bolden hos danskeren tæt under mål.

Afstanden til netmaskerne var minimal, og ingen modstanderne stod i vejen, men Osula helkiksede sit spark, og angriberen Callum Wilson prikkede i stedet den hoppende bold over stregen.

De to scoringer vendte 0-1 til 2-1 for Newcastle, efter at højreback Ethan Laird efter bare 40 sekunder havde bragt Birmingham foran efter en fin hjørnesparkskombination.

Den japanske midtbanespiller Tomoki Iwata bragede Birmingham på 2-2 kort inden pausen, men i anden halvleg sikrede Willock Newcastle sejren og avancement med sin anden scoring.

Osula, der scorede sit første Newcastle-mål i sejren over Bromley i forrige runde i FA Cup, spillede 103 minutter af en kamp med en meget lang forlænget spilletid og var med sin store arbejdsindsats involveret i meget.

Det inkluderede masser af hårde nærkampe og lige før pausen en situation, hvor han fik gult efter en ophedet interaktion med flere Birmingham-spillere.

Andetsteds i FA Cuppen scorede den danske angriber Yousef Salech til 2-0 for Cardiff i udekampen mod Stoke.

Opgøret endte 3-3 efter 120 minutter, og i straffesparkskonkurrencen trak Cardiff det længste strå, selv om Salech som den eneste fra sit hold missede fra pletten.

Også Preston er videre efter en straffesparkskonkurrence mod Wycombe. Her fandt Prestons danske kreatør Mads Frøkjær vej til nettet i duellen fra pletten.

Generelt var det småt med overraskelser i lørdagens kampe. Everton med Jesper Lindstrøm måtte lade livet mod højtflyvende Bournemouth, som vandt 2-0 på Goodison, mens Fulham med Joachim Andersen på bænken ude slog Wigan 2-1.

/ritzau/



Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

I spil til stort job

Voldsomt transferønske til FCK

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Fortryder Chido Obi-beslutning

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lerager taler ud om FCK-brud

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Brøndby straffet – får stor bøde

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Thomas Frank siger undskyld

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’