Den danske U21-landsholdsangriber William Osula var i vælten, da han lørdag fik chancen fra start for Newcastle i FA Cup.
I udekampen mod Championships førerhold, Birmingham, lavede den 21-årige dansker to assister, omend nummer to ikke ligefrem var overlagt, i en hektisk 3-2-sejr.
Efter 21 minutter lagde Osula flot bolden til rette for midtbanespilleren Joe Willock, som akkurat fik bolden bugseret over målstregen, selv om den tidligere AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell gjorde sit for at holde den ude.
Fem minutter derefter holdt Newcastle godt fast i angrebet, efter at Osula havde afsluttet på Peacock-Farrell, og efter lidt tilfældigheder endte bolden hos danskeren tæt under mål.
Afstanden til netmaskerne var minimal, og ingen modstanderne stod i vejen, men Osula helkiksede sit spark, og angriberen Callum Wilson prikkede i stedet den hoppende bold over stregen.
De to scoringer vendte 0-1 til 2-1 for Newcastle, efter at højreback Ethan Laird efter bare 40 sekunder havde bragt Birmingham foran efter en fin hjørnesparkskombination.
Den japanske midtbanespiller Tomoki Iwata bragede Birmingham på 2-2 kort inden pausen, men i anden halvleg sikrede Willock Newcastle sejren og avancement med sin anden scoring.
Osula, der scorede sit første Newcastle-mål i sejren over Bromley i forrige runde i FA Cup, spillede 103 minutter af en kamp med en meget lang forlænget spilletid og var med sin store arbejdsindsats involveret i meget.
Det inkluderede masser af hårde nærkampe og lige før pausen en situation, hvor han fik gult efter en ophedet interaktion med flere Birmingham-spillere.
Andetsteds i FA Cuppen scorede den danske angriber Yousef Salech til 2-0 for Cardiff i udekampen mod Stoke.
Opgøret endte 3-3 efter 120 minutter, og i straffesparkskonkurrencen trak Cardiff det længste strå, selv om Salech som den eneste fra sit hold missede fra pletten.
Også Preston er videre efter en straffesparkskonkurrence mod Wycombe. Her fandt Prestons danske kreatør Mads Frøkjær vej til nettet i duellen fra pletten.
Generelt var det småt med overraskelser i lørdagens kampe. Everton med Jesper Lindstrøm måtte lade livet mod højtflyvende Bournemouth, som vandt 2-0 på Goodison, mens Fulham med Joachim Andersen på bænken ude slog Wigan 2-1.
/ritzau/
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Melder ud om Kasper Hjulmand
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
Stor profil glad for Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Ser I med, Brøndby?
Vild stime før Danmark-brag
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Dybt bekymret over VM i USA
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
HELT VILDT