Den danske U21-landsholdsangriber William Osula var i vælten, da han lørdag fik chancen fra start for Newcastle i FA Cup.
I udekampen mod Championships førerhold, Birmingham, lavede den 21-årige dansker to assister, omend nummer to ikke ligefrem var overlagt, i en hektisk 3-2-sejr.
Efter 21 minutter lagde Osula flot bolden til rette for midtbanespilleren Joe Willock, som akkurat fik bolden bugseret over målstregen, selv om den tidligere AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell gjorde sit for at holde den ude.
Fem minutter derefter holdt Newcastle godt fast i angrebet, efter at Osula havde afsluttet på Peacock-Farrell, og efter lidt tilfældigheder endte bolden hos danskeren tæt under mål.
Afstanden til netmaskerne var minimal, og ingen modstanderne stod i vejen, men Osula helkiksede sit spark, og angriberen Callum Wilson prikkede i stedet den hoppende bold over stregen.
De to scoringer vendte 0-1 til 2-1 for Newcastle, efter at højreback Ethan Laird efter bare 40 sekunder havde bragt Birmingham foran efter en fin hjørnesparkskombination.
Den japanske midtbanespiller Tomoki Iwata bragede Birmingham på 2-2 kort inden pausen, men i anden halvleg sikrede Willock Newcastle sejren og avancement med sin anden scoring.
Osula, der scorede sit første Newcastle-mål i sejren over Bromley i forrige runde i FA Cup, spillede 103 minutter af en kamp med en meget lang forlænget spilletid og var med sin store arbejdsindsats involveret i meget.
Det inkluderede masser af hårde nærkampe og lige før pausen en situation, hvor han fik gult efter en ophedet interaktion med flere Birmingham-spillere.
Andetsteds i FA Cuppen scorede den danske angriber Yousef Salech til 2-0 for Cardiff i udekampen mod Stoke.
Opgøret endte 3-3 efter 120 minutter, og i straffesparkskonkurrencen trak Cardiff det længste strå, selv om Salech som den eneste fra sit hold missede fra pletten.
Også Preston er videre efter en straffesparkskonkurrence mod Wycombe. Her fandt Prestons danske kreatør Mads Frøkjær vej til nettet i duellen fra pletten.
Generelt var det småt med overraskelser i lørdagens kampe. Everton med Jesper Lindstrøm måtte lade livet mod højtflyvende Bournemouth, som vandt 2-0 på Goodison, mens Fulham med Joachim Andersen på bænken ude slog Wigan 2-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Stor profil glad for Brøndby
Ser I med, Brøndby?
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Sendt hjem fra FC København-træning
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER