Osula med hovedrolle i Newcastle-sejr

William Osula leverede en stor arbejdsindsats og to målgivende aktioner i Newcastles 3-2-sejr over Birmingham.



Den danske U21-landsholdsangriber William Osula var i vælten, da han lørdag fik chancen fra start for Newcastle i FA Cup.

I udekampen mod Championships førerhold, Birmingham, lavede den 21-årige dansker to assister, omend nummer to ikke ligefrem var overlagt, i en hektisk 3-2-sejr.

Efter 21 minutter lagde Osula flot bolden til rette for midtbanespilleren Joe Willock, som akkurat fik bolden bugseret over målstregen, selv om den tidligere AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell gjorde sit for at holde den ude.

Fem minutter derefter holdt Newcastle godt fast i angrebet, efter at Osula havde afsluttet på Peacock-Farrell, og efter lidt tilfældigheder endte bolden hos danskeren tæt under mål.

Afstanden til netmaskerne var minimal, og ingen modstanderne stod i vejen, men Osula helkiksede sit spark, og angriberen Callum Wilson prikkede i stedet den hoppende bold over stregen.

De to scoringer vendte 0-1 til 2-1 for Newcastle, efter at højreback Ethan Laird efter bare 40 sekunder havde bragt Birmingham foran efter en fin hjørnesparkskombination.

Den japanske midtbanespiller Tomoki Iwata bragede Birmingham på 2-2 kort inden pausen, men i anden halvleg sikrede Willock Newcastle sejren og avancement med sin anden scoring.

Osula, der scorede sit første Newcastle-mål i sejren over Bromley i forrige runde i FA Cup, spillede 103 minutter af en kamp med en meget lang forlænget spilletid og var med sin store arbejdsindsats involveret i meget.

Det inkluderede masser af hårde nærkampe og lige før pausen en situation, hvor han fik gult efter en ophedet interaktion med flere Birmingham-spillere.

Andetsteds i FA Cuppen scorede den danske angriber Yousef Salech til 2-0 for Cardiff i udekampen mod Stoke.

Opgøret endte 3-3 efter 120 minutter, og i straffesparkskonkurrencen trak Cardiff det længste strå, selv om Salech som den eneste fra sit hold missede fra pletten.

Også Preston er videre efter en straffesparkskonkurrence mod Wycombe. Her fandt Prestons danske kreatør Mads Frøkjær vej til nettet i duellen fra pletten.

Generelt var det småt med overraskelser i lørdagens kampe. Everton med Jesper Lindstrøm måtte lade livet mod højtflyvende Bournemouth, som vandt 2-0 på Goodison, mens Fulham med Joachim Andersen på bænken ude slog Wigan 2-1.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Danske klubber scorer millioner på VM

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?