Osula med hovedrolle i Newcastle-sejr

William Osula leverede en stor arbejdsindsats og to målgivende aktioner i Newcastles 3-2-sejr over Birmingham.



Den danske U21-landsholdsangriber William Osula var i vælten, da han lørdag fik chancen fra start for Newcastle i FA Cup.

I udekampen mod Championships førerhold, Birmingham, lavede den 21-årige dansker to assister, omend nummer to ikke ligefrem var overlagt, i en hektisk 3-2-sejr.

Efter 21 minutter lagde Osula flot bolden til rette for midtbanespilleren Joe Willock, som akkurat fik bolden bugseret over målstregen, selv om den tidligere AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell gjorde sit for at holde den ude.

Fem minutter derefter holdt Newcastle godt fast i angrebet, efter at Osula havde afsluttet på Peacock-Farrell, og efter lidt tilfældigheder endte bolden hos danskeren tæt under mål.

Afstanden til netmaskerne var minimal, og ingen modstanderne stod i vejen, men Osula helkiksede sit spark, og angriberen Callum Wilson prikkede i stedet den hoppende bold over stregen.

De to scoringer vendte 0-1 til 2-1 for Newcastle, efter at højreback Ethan Laird efter bare 40 sekunder havde bragt Birmingham foran efter en fin hjørnesparkskombination.

Den japanske midtbanespiller Tomoki Iwata bragede Birmingham på 2-2 kort inden pausen, men i anden halvleg sikrede Willock Newcastle sejren og avancement med sin anden scoring.

Osula, der scorede sit første Newcastle-mål i sejren over Bromley i forrige runde i FA Cup, spillede 103 minutter af en kamp med en meget lang forlænget spilletid og var med sin store arbejdsindsats involveret i meget.

Det inkluderede masser af hårde nærkampe og lige før pausen en situation, hvor han fik gult efter en ophedet interaktion med flere Birmingham-spillere.

Andetsteds i FA Cuppen scorede den danske angriber Yousef Salech til 2-0 for Cardiff i udekampen mod Stoke.

Opgøret endte 3-3 efter 120 minutter, og i straffesparkskonkurrencen trak Cardiff det længste strå, selv om Salech som den eneste fra sit hold missede fra pletten.

Også Preston er videre efter en straffesparkskonkurrence mod Wycombe. Her fandt Prestons danske kreatør Mads Frøkjær vej til nettet i duellen fra pletten.

Generelt var det småt med overraskelser i lørdagens kampe. Everton med Jesper Lindstrøm måtte lade livet mod højtflyvende Bournemouth, som vandt 2-0 på Goodison, mens Fulham med Joachim Andersen på bænken ude slog Wigan 2-1.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Jagter tidligere AGF’er



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Bekræfter kæmpebud

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Grønbæk hylder dansker

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet