Osula med hovedrolle i Newcastle-sejr

William Osula leverede en stor arbejdsindsats og to målgivende aktioner i Newcastles 3-2-sejr over Birmingham.



Den danske U21-landsholdsangriber William Osula var i vælten, da han lørdag fik chancen fra start for Newcastle i FA Cup.

I udekampen mod Championships førerhold, Birmingham, lavede den 21-årige dansker to assister, omend nummer to ikke ligefrem var overlagt, i en hektisk 3-2-sejr.

Efter 21 minutter lagde Osula flot bolden til rette for midtbanespilleren Joe Willock, som akkurat fik bolden bugseret over målstregen, selv om den tidligere AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell gjorde sit for at holde den ude.

Fem minutter derefter holdt Newcastle godt fast i angrebet, efter at Osula havde afsluttet på Peacock-Farrell, og efter lidt tilfældigheder endte bolden hos danskeren tæt under mål.

Afstanden til netmaskerne var minimal, og ingen modstanderne stod i vejen, men Osula helkiksede sit spark, og angriberen Callum Wilson prikkede i stedet den hoppende bold over stregen.

De to scoringer vendte 0-1 til 2-1 for Newcastle, efter at højreback Ethan Laird efter bare 40 sekunder havde bragt Birmingham foran efter en fin hjørnesparkskombination.

Den japanske midtbanespiller Tomoki Iwata bragede Birmingham på 2-2 kort inden pausen, men i anden halvleg sikrede Willock Newcastle sejren og avancement med sin anden scoring.

Osula, der scorede sit første Newcastle-mål i sejren over Bromley i forrige runde i FA Cup, spillede 103 minutter af en kamp med en meget lang forlænget spilletid og var med sin store arbejdsindsats involveret i meget.

Det inkluderede masser af hårde nærkampe og lige før pausen en situation, hvor han fik gult efter en ophedet interaktion med flere Birmingham-spillere.

Andetsteds i FA Cuppen scorede den danske angriber Yousef Salech til 2-0 for Cardiff i udekampen mod Stoke.

Opgøret endte 3-3 efter 120 minutter, og i straffesparkskonkurrencen trak Cardiff det længste strå, selv om Salech som den eneste fra sit hold missede fra pletten.

Også Preston er videre efter en straffesparkskonkurrence mod Wycombe. Her fandt Prestons danske kreatør Mads Frøkjær vej til nettet i duellen fra pletten.

Generelt var det småt med overraskelser i lørdagens kampe. Everton med Jesper Lindstrøm måtte lade livet mod højtflyvende Bournemouth, som vandt 2-0 på Goodison, mens Fulham med Joachim Andersen på bænken ude slog Wigan 2-1.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Deler nyt om skadet stjerne

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Afslører vild transfer-historie

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Millionregn over FC Midtjylland

Protesterer efter dansk drømmekamp

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Brighton – Liverpool

Benhård Brian Riemer-melding

Det kommer formentlig til at ske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Færdig? Manchester City har udset afløser



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Barcelona – Rayo Vallecano

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket