Osula med hovedrolle i Newcastle-sejr

William Osula leverede en stor arbejdsindsats og to målgivende aktioner i Newcastles 3-2-sejr over Birmingham.



Den danske U21-landsholdsangriber William Osula var i vælten, da han lørdag fik chancen fra start for Newcastle i FA Cup.

I udekampen mod Championships førerhold, Birmingham, lavede den 21-årige dansker to assister, omend nummer to ikke ligefrem var overlagt, i en hektisk 3-2-sejr.

Efter 21 minutter lagde Osula flot bolden til rette for midtbanespilleren Joe Willock, som akkurat fik bolden bugseret over målstregen, selv om den tidligere AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell gjorde sit for at holde den ude.

Fem minutter derefter holdt Newcastle godt fast i angrebet, efter at Osula havde afsluttet på Peacock-Farrell, og efter lidt tilfældigheder endte bolden hos danskeren tæt under mål.

Afstanden til netmaskerne var minimal, og ingen modstanderne stod i vejen, men Osula helkiksede sit spark, og angriberen Callum Wilson prikkede i stedet den hoppende bold over stregen.

De to scoringer vendte 0-1 til 2-1 for Newcastle, efter at højreback Ethan Laird efter bare 40 sekunder havde bragt Birmingham foran efter en fin hjørnesparkskombination.

Den japanske midtbanespiller Tomoki Iwata bragede Birmingham på 2-2 kort inden pausen, men i anden halvleg sikrede Willock Newcastle sejren og avancement med sin anden scoring.

Osula, der scorede sit første Newcastle-mål i sejren over Bromley i forrige runde i FA Cup, spillede 103 minutter af en kamp med en meget lang forlænget spilletid og var med sin store arbejdsindsats involveret i meget.

Det inkluderede masser af hårde nærkampe og lige før pausen en situation, hvor han fik gult efter en ophedet interaktion med flere Birmingham-spillere.

Andetsteds i FA Cuppen scorede den danske angriber Yousef Salech til 2-0 for Cardiff i udekampen mod Stoke.

Opgøret endte 3-3 efter 120 minutter, og i straffesparkskonkurrencen trak Cardiff det længste strå, selv om Salech som den eneste fra sit hold missede fra pletten.

Også Preston er videre efter en straffesparkskonkurrence mod Wycombe. Her fandt Prestons danske kreatør Mads Frøkjær vej til nettet i duellen fra pletten.

Generelt var det småt med overraskelser i lørdagens kampe. Everton med Jesper Lindstrøm måtte lade livet mod højtflyvende Bournemouth, som vandt 2-0 på Goodison, mens Fulham med Joachim Andersen på bænken ude slog Wigan 2-1.

/ritzau/





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Godt nyt – nu er han landet i København

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Zorniger i chok: Er det en joke?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Hård dom over Franks fremtid

– Hold nu kæft med Arsenal!

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nægtet Brøndby-skifte

Dansk målsluger skifter til topklub

Riemer reagerer på Frank-fyring

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Ronaldo vinder kampen’

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Forventer kæmpe jobtilbud

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

– Det var en skuffelse

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag