England og Premier League kommer næsten med garanti til at overhale Spanien og La Liga på UEFAs koefficientrangliste for første gang i otte år og dermed kunne blive nummer et. Det skriver ESPN.
Spanske klubber sad i store dele af sidste årti på næsten hele flæsket i europæisk sammengæng, hvor et spansk hold vandt Champions League fem sæsoner i træk, mens Europa League-trofæet i syv ud ni tilfælde også endte hos en La Liga-klub.
Men sidste sæson leverede de spanske klubber langt under niveau i Champions League, og dette år ser ud til at blive endnu værre for spansk fodbold. Derfor er Premier League nu tæt på at overtage tronen som “europas stærkeste liga”.
Begge nationer har fortsat seks hold med i de europæiske turneringer i denne sæson, men Barcelona, Sevilla og Atletico Madrid tabte alle deres første opgør i 1/8-finalerne, så lige nu er det slet ikke usandsynligt, at Real Madrid bliver det eneste hold fra Spanien i kvartfinalerne.
England er i øjeblikket 0,715 koefficientpoints efter Spanien, hvilket svarer til cirka to sejre og en uafgjort. Liverpool, Chelsea og Manchester City vandt alle deres første opgør i første knockout-runde og står stærkt til at fortsætte i turneringen, hvilket burde gøre det meget muligt at overhale Spanien på ranglisten.
På ranglisten kigger UEFA på klubberne fra de forskellige landes præstationer gennem de seneste fem sæsoner og kan bruges som en form for øjebliksbillede på, hvor de “stærkeste” hold stammer fra lige nu.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Her er Tysklands vej til VM-finalen
AaB dæmper superligaforventninger
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Uruguay – Spanien
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
