Første gang i otte år: PL tæt på at være nummer et

ESPN skriver, at de engelske klubber for første gang i mange år er ved at overhale La Liga i europæisk sammenhæng.



England og Premier League kommer næsten med garanti til at overhale Spanien og La Liga på UEFAs koefficientrangliste for første gang i otte år og dermed kunne blive nummer et. Det skriver ESPN.

Spanske klubber sad i store dele af sidste årti på næsten hele flæsket i europæisk sammengæng, hvor et spansk hold vandt Champions League fem sæsoner i træk, mens Europa League-trofæet i syv ud ni tilfælde også endte hos en La Liga-klub.

Men sidste sæson leverede de spanske klubber langt under niveau i Champions League, og dette år ser ud til at blive endnu værre for spansk fodbold. Derfor er Premier League nu tæt på at overtage tronen som “europas stærkeste liga”.

Begge nationer har fortsat seks hold med i de europæiske turneringer i denne sæson, men Barcelona, Sevilla og Atletico Madrid tabte alle deres første opgør i 1/8-finalerne, så lige nu er det slet ikke usandsynligt, at Real Madrid bliver det eneste hold fra Spanien i kvartfinalerne.

England er i øjeblikket 0,715 koefficientpoints efter Spanien, hvilket svarer til cirka to sejre og en uafgjort. Liverpool, Chelsea og Manchester City vandt alle deres første opgør i første knockout-runde og står stærkt til at fortsætte i turneringen, hvilket burde gøre det meget muligt at overhale Spanien på ranglisten.

På ranglisten kigger UEFA på klubberne fra de forskellige landes præstationer gennem de seneste fem sæsoner og kan bruges som en form for øjebliksbillede på, hvor de “stærkeste” hold stammer fra lige nu.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-boss med spændende transfermelding

Interessant melding om VM-profil

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland – Sverige

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tyskland – Elfenbenskysten

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Flere Superliga-kamp rykkes

Vil smadre transferrekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen