Første gang i otte år: PL tæt på at være nummer et

ESPN skriver, at de engelske klubber for første gang i mange år er ved at overhale La Liga i europæisk sammenhæng.



England og Premier League kommer næsten med garanti til at overhale Spanien og La Liga på UEFAs koefficientrangliste for første gang i otte år og dermed kunne blive nummer et. Det skriver ESPN.

Spanske klubber sad i store dele af sidste årti på næsten hele flæsket i europæisk sammengæng, hvor et spansk hold vandt Champions League fem sæsoner i træk, mens Europa League-trofæet i syv ud ni tilfælde også endte hos en La Liga-klub.

Men sidste sæson leverede de spanske klubber langt under niveau i Champions League, og dette år ser ud til at blive endnu værre for spansk fodbold. Derfor er Premier League nu tæt på at overtage tronen som “europas stærkeste liga”.

Begge nationer har fortsat seks hold med i de europæiske turneringer i denne sæson, men Barcelona, Sevilla og Atletico Madrid tabte alle deres første opgør i 1/8-finalerne, så lige nu er det slet ikke usandsynligt, at Real Madrid bliver det eneste hold fra Spanien i kvartfinalerne.

England er i øjeblikket 0,715 koefficientpoints efter Spanien, hvilket svarer til cirka to sejre og en uafgjort. Liverpool, Chelsea og Manchester City vandt alle deres første opgør i første knockout-runde og står stærkt til at fortsætte i turneringen, hvilket burde gøre det meget muligt at overhale Spanien på ranglisten.

På ranglisten kigger UEFA på klubberne fra de forskellige landes præstationer gennem de seneste fem sæsoner og kan bruges som en form for øjebliksbillede på, hvor de “stærkeste” hold stammer fra lige nu.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Chelsea – Manchester City

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’