En i forvejen utrolig karrierevej kan i disse dage få tilføjet endnu et opsigtsvækkende sving. Martin Dubravka, der har en fortid som vraget målmand i Esbjerg fB, står angiveligt foran et skifte til Manchester United.
I 2016 slog den blot 20-årige Jeppe Højbjerg sin seks år ældre kollega af holdet i EfB. Højbjerg havde været udlejet til FC Fredericia og gik direkte ind i startopstillingen, da han vendte tilbage ved årsskiftet 2015-2016. Dubravka fik ikke et eneste minut mere for klubben. Et halvt år senere var han væk.
– Det er selvfølgelig overraskende, at han kom så langt. Jeg havde nok ikke lige tænkt, at han ville ende i Premier League. Det handler om timing, at spille godt på det rigtige tidspunkt, og om hvilken klub man kommer ind i. Rammer man en god sæson, hvor holdet spiller godt, kan det flaske sig. Martin har ramt de rigtige klubskifter og præsteret på landshold og klubhold, siger Dubravkas banemand, Jeppe Højbjerg.
Martin Dubravka skiftede i sommeren 2016 fra Esbjerg til Slovan Liberec og videre til Sparta Prag. Blot to år efter han listede ud ad bagdøren i EfB, havde han i Newcastle. Siden har han spillet 127 kampe i Premier League.
– Det vidner om, hvor hurtigt det kan gå, bemærker Jeppe Højbjerg.
– Jeg syntes stadig, han var en dygtig keeper. Jeg kunne ikke se, hvorfor han ikke skulle kunne spille på et højere niveau. Nogle gange er det tilfældigheder, men det er selvfølgelig også hans egen fortjeneste.
Langt fra den eneste
Spørgsmålet er så, hvordan en mand, der har spillet et hav af Premier League-kampe og nu står foran et skifte til Manchester United, ikke kunne bruges på et Esbjerg-hold, der kun undgik nedrykning, fordi Superligaen skulle udvides, og kun ét hold rykkede ud.
– Der har været mange udskiftninger på træner- og spillerposter, og der har ikke været kontinuitet i det. Det gør det svært at præstere, også som keeper. Man får ikke den rutine med at spille sammen med de samme forsvarsspillere. Jeg oplevede lidt det samme som Martin. Jeg ved ikke, hvor mange forsvarsspillere jeg nåede at spille sammen med, siger Højbjerg.
– Jeg tror også, han led under, at han var i Esbjerg i en dårlig periode.
Hvor Dubravka i den grad har vendt den negative udvikling fra foråret 2016, er dårligt bare blevet til katastrofalt for Esbjerg fB. Samtidig med at målmanden ligner en kommende United-spiller, roder EfB rundt i 2. division.
Dubravka er dog langt fra den eneste, der ikke ramte sit topniveau i Esbjerg, og som siden har gjort det godt. Victor Palsson blev senere anfører i Schalke 04, og Kostas Tsimikas er en del af disse års stærke Liverpool-hold.
Men når man skyder med spredehagl, må man nødvendigvis ramme plet en gang i mellem.
– Der har været så mange spillere i Esbjerg ind og ud, så det ville også være mærkeligt, hvis ikke nogen af dem ramte et niveau, hvor man ikke lige havde set det komme. Men det er selvfølgelig også ekstremt, siger Jeppe Højbjerg.
– Jeg tænkte også på Tsimikas. Det sidste, man husker, er, at han får det røde kort i Horsens (da EfB rykkede ned i 2017, red.). Det er vildt. Men det er bare lige at ramme den. Men det er fandeme også vildt med Martin, når man lige tænker tilbage på det.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Reagerer på Brøndby-bombe
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
