Overraskende United-skifte: Det er fandeme vildt

Martin Dubravka mistede i sin tid pladsen i Esbjerg fB, men kom siden til Premier League og står nu foran et skifte til Manchester United. Det havde hans banemand i EfB ikke lige set komme.



En i forvejen utrolig karrierevej kan i disse dage få tilføjet endnu et opsigtsvækkende sving. Martin Dubravka, der har en fortid som vraget målmand i Esbjerg fB, står angiveligt foran et skifte til Manchester United.

I 2016 slog den blot 20-årige Jeppe Højbjerg sin seks år ældre kollega af holdet i EfB. Højbjerg havde været udlejet til FC Fredericia og gik direkte ind i startopstillingen, da han vendte tilbage ved årsskiftet 2015-2016. Dubravka fik ikke et eneste minut mere for klubben. Et halvt år senere var han væk.

– Det er selvfølgelig overraskende, at han kom så langt. Jeg havde nok ikke lige tænkt, at han ville ende i Premier League. Det handler om timing, at spille godt på det rigtige tidspunkt, og om hvilken klub man kommer ind i. Rammer man en god sæson, hvor holdet spiller godt, kan det flaske sig. Martin har ramt de rigtige klubskifter og præsteret på landshold og klubhold, siger Dubravkas banemand, Jeppe Højbjerg.

Martin Dubravka skiftede i sommeren 2016 fra Esbjerg til Slovan Liberec og videre til Sparta Prag. Blot to år efter han listede ud ad bagdøren i EfB, havde han i Newcastle. Siden har han spillet 127 kampe i Premier League.

– Det vidner om, hvor hurtigt det kan gå, bemærker Jeppe Højbjerg.

– Jeg syntes stadig, han var en dygtig keeper. Jeg kunne ikke se, hvorfor han ikke skulle kunne spille på et højere niveau. Nogle gange er det tilfældigheder, men det er selvfølgelig også hans egen fortjeneste.

Langt fra den eneste
Spørgsmålet er så, hvordan en mand, der har spillet et hav af Premier League-kampe og nu står foran et skifte til Manchester United, ikke kunne bruges på et Esbjerg-hold, der kun undgik nedrykning, fordi Superligaen skulle udvides, og kun ét hold rykkede ud.

– Der har været mange udskiftninger på træner- og spillerposter, og der har ikke været kontinuitet i det. Det gør det svært at præstere, også som keeper. Man får ikke den rutine med at spille sammen med de samme forsvarsspillere. Jeg oplevede lidt det samme som Martin. Jeg ved ikke, hvor mange forsvarsspillere jeg nåede at spille sammen med, siger Højbjerg.

– Jeg tror også, han led under, at han var i Esbjerg i en dårlig periode.

Hvor Dubravka i den grad har vendt den negative udvikling fra foråret 2016, er dårligt bare blevet til katastrofalt for Esbjerg fB. Samtidig med at målmanden ligner en kommende United-spiller, roder EfB rundt i 2. division.

Dubravka er dog langt fra den eneste, der ikke ramte sit topniveau i Esbjerg, og som siden har gjort det godt. Victor Palsson blev senere anfører i Schalke 04, og Kostas Tsimikas er en del af disse års stærke Liverpool-hold.

Men når man skyder med spredehagl, må man nødvendigvis ramme plet en gang i mellem.

– Der har været så mange spillere i Esbjerg ind og ud, så det ville også være mærkeligt, hvis ikke nogen af dem ramte et niveau, hvor man ikke lige havde set det komme. Men det er selvfølgelig også ekstremt, siger Jeppe Højbjerg.

– Jeg tænkte også på Tsimikas. Det sidste, man husker, er, at han får det røde kort i Horsens (da EfB rykkede ned i 2017, red.). Det er vildt. Men det er bare lige at ramme den. Men det er fandeme også vildt med Martin, når man lige tænker tilbage på det.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Brøndbys store karantænemareridt

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Køber sig ind i dansk klub

De vil hente Andreas Maxsø

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Rigtig dårlig melding

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Peger på mulig gave til FCK

FCM-stjerne færdig for i år

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Udpeger: Her kan FCK straffe os

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker