Overraskende United-skifte: Det er fandeme vildt

Martin Dubravka mistede i sin tid pladsen i Esbjerg fB, men kom siden til Premier League og står nu foran et skifte til Manchester United. Det havde hans banemand i EfB ikke lige set komme.



En i forvejen utrolig karrierevej kan i disse dage få tilføjet endnu et opsigtsvækkende sving. Martin Dubravka, der har en fortid som vraget målmand i Esbjerg fB, står angiveligt foran et skifte til Manchester United.

I 2016 slog den blot 20-årige Jeppe Højbjerg sin seks år ældre kollega af holdet i EfB. Højbjerg havde været udlejet til FC Fredericia og gik direkte ind i startopstillingen, da han vendte tilbage ved årsskiftet 2015-2016. Dubravka fik ikke et eneste minut mere for klubben. Et halvt år senere var han væk.

– Det er selvfølgelig overraskende, at han kom så langt. Jeg havde nok ikke lige tænkt, at han ville ende i Premier League. Det handler om timing, at spille godt på det rigtige tidspunkt, og om hvilken klub man kommer ind i. Rammer man en god sæson, hvor holdet spiller godt, kan det flaske sig. Martin har ramt de rigtige klubskifter og præsteret på landshold og klubhold, siger Dubravkas banemand, Jeppe Højbjerg.

Martin Dubravka skiftede i sommeren 2016 fra Esbjerg til Slovan Liberec og videre til Sparta Prag. Blot to år efter han listede ud ad bagdøren i EfB, havde han i Newcastle. Siden har han spillet 127 kampe i Premier League.

– Det vidner om, hvor hurtigt det kan gå, bemærker Jeppe Højbjerg.

– Jeg syntes stadig, han var en dygtig keeper. Jeg kunne ikke se, hvorfor han ikke skulle kunne spille på et højere niveau. Nogle gange er det tilfældigheder, men det er selvfølgelig også hans egen fortjeneste.

Langt fra den eneste
Spørgsmålet er så, hvordan en mand, der har spillet et hav af Premier League-kampe og nu står foran et skifte til Manchester United, ikke kunne bruges på et Esbjerg-hold, der kun undgik nedrykning, fordi Superligaen skulle udvides, og kun ét hold rykkede ud.

– Der har været mange udskiftninger på træner- og spillerposter, og der har ikke været kontinuitet i det. Det gør det svært at præstere, også som keeper. Man får ikke den rutine med at spille sammen med de samme forsvarsspillere. Jeg oplevede lidt det samme som Martin. Jeg ved ikke, hvor mange forsvarsspillere jeg nåede at spille sammen med, siger Højbjerg.

– Jeg tror også, han led under, at han var i Esbjerg i en dårlig periode.

Hvor Dubravka i den grad har vendt den negative udvikling fra foråret 2016, er dårligt bare blevet til katastrofalt for Esbjerg fB. Samtidig med at målmanden ligner en kommende United-spiller, roder EfB rundt i 2. division.

Dubravka er dog langt fra den eneste, der ikke ramte sit topniveau i Esbjerg, og som siden har gjort det godt. Victor Palsson blev senere anfører i Schalke 04, og Kostas Tsimikas er en del af disse års stærke Liverpool-hold.

Men når man skyder med spredehagl, må man nødvendigvis ramme plet en gang i mellem.

– Der har været så mange spillere i Esbjerg ind og ud, så det ville også være mærkeligt, hvis ikke nogen af dem ramte et niveau, hvor man ikke lige havde set det komme. Men det er selvfølgelig også ekstremt, siger Jeppe Højbjerg.

– Jeg tænkte også på Tsimikas. Det sidste, man husker, er, at han får det røde kort i Horsens (da EfB rykkede ned i 2017, red.). Det er vildt. Men det er bare lige at ramme den. Men det er fandeme også vildt med Martin, når man lige tænker tilbage på det.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Bayern – PSG

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Millionregn over ‘PC’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Afsløring: DBU-boss stopper

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I dialog om Albert Grønbæk