• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Den arbejdsomme sydkoreaner har forlænget sin kontrakt med de engelske mestre.

Af Stefan Lassen

Endnu to sæsoner kan Manchester Uniteds fans forvente at nyde godt af arbejdsvilligheden hos sydkoreanske Ji-Sung Park. Kantspilleren har nemlig valgt at forlænge sin kontrakt med de engelske mestre, så den nu løber frem til sommeren 2013.

- Ji har været en vigtig spiller for os i de sidste par år. Han er fremragende og har fantastisk energi, og i de sidste par sæsoner har han også fået målene med, siger Ferguson til klubbens hjemmeside i pressemeddelelsen.

Og spilleren selv virkede da heller ikke helt utilfreds med forlængelsen.

- Jeg har nydt hvert minut i United. Jeg er lykkelig over at have været en del af de seneste kapitler i klubbens historie. Jeg ser frem til at være med til at holde United på toppen af spillet.