Premier League

Park forlænger med United

Den arbejdsomme sydkoreaner har forlænget sin kontrakt med de engelske mestre.

Endnu to sæsoner kan Manchester Uniteds fans forvente at nyde godt af arbejdsvilligheden hos sydkoreanske Ji-Sung Park. Kantspilleren har nemlig valgt at forlænge sin kontrakt med de engelske mestre, så den nu løber frem til sommeren 2013.

- Ji har været en vigtig spiller for os i de sidste par år. Han er fremragende og har fantastisk energi, og i de sidste par sæsoner har han også fået målene med, siger Ferguson til klubbens hjemmeside i pressemeddelelsen.

Og spilleren selv virkede da heller ikke helt utilfreds med forlængelsen.

- Jeg har nydt hvert minut i United. Jeg er lykkelig over at have været en del af de seneste kapitler i klubbens historie. Jeg ser frem til at være med til at holde United på toppen af spillet.