Paul Pogba giver status på kontraktforhandlinger

Den franske midtbanespiller går ind i det sidste år af aftalen med Manchester United.



Paul Pogbas kontrakt med Manchester United udløber juni 2022, og på rygtebasis sættes han i forbindelse med et skifte til Juventus eller PSG.

Tiden i Manchester har ikke altid været helt nemt for den franske midtbanespiller, der har præsteret alt fra galt til genialt.

Nu giver han selv status på, hvordan det ser ud i øjeblikket, og det er ikke godt nyt, hvis man håber, Paul Pogba bliver i Manchester United.

– Jeg har et år tilbage af min kontrakt, det ved alle. Der har ikke været nogle konkrete tilbud om forlængelse endnu. Vi afsluttede sæsonen, så var er der Europa League-finalen, og siden har vi holdt ferie, sagde han på dagens pressemøde og uddybede:

– Jeg har ikke talt med træneren og sportsdirektøren. Jeg er stadig i Manchester United, og det eneste, jeg tænker på nu, er EM. Jeg har lidt mere erfaring, og jeg vil virkelig gerne bare fokusere på det, der sker nu, og det er EM. Alt, hvad der handler om klubben, når der er slutrunde, det undgår jeg. Det er derfor, jeg har en agent, og han tager sig af alt det der.

Den 28-årige VM-vinder jokede også med de sensationshungrende journalister ved at slå fast, at det ikke var sådan, at han lige har Al-Khelaifis (PSG’s ejer, Nasser Al-Khelaifi, red.) nummer.

I italienske medie har der også været spekuleret i, at han kan indgå i en byttehandel med Juventus’ Cristiano Ronaldo.





LIVE

VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Chelsea henter back til 375 mio.

Schweiz – Algeriet

USA – Bosnien-Hercegovina

England – DR Congo

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr