Peger på Brentford-dansker som Årets Spiller

Mathias Jensen hyldes for sin forrygende sæson i Brentford.



Der er mange Brentford-spillere, der har gjort det glimrende i denne sæson, hvor Thomas Franks mandskab ganske uventet slutter i den bedste halvdel af Premier League-tabellen. 

Ifølge mediet The Athletic er der dog én Brentford-spiller, der har gjort det bedre end alle sine holdkammerater, nemlig Mathias Jensen. 

Brentford kårer først klubbens 'Player of the Year' senere i aften, men ifølge The Athletic bør prisen altså gå til den 27-årige danske landsholdsprofil. 

Mediet peger på, at der sidste sommer var et enormt stort fokus på Christian Eriksens exit, der blev spået til at efterlade Brentford i store problemer. The Athletic peger på Ivan Toney og Ben Mee som de åbenlyse kandidater til at vinde prisen, men mediet argumenterer i stedet for, at Mathias Jensen har været Brentfords vigtigste spiller i denne sæson. 

– Årets Spiller i Brentford er Mathias Jensen. Manden, der har afløst Eriksen så ubesværet, at ingen længere taler om ham, skriver The Athletic. 

The Athletic peger endvidere på, at Mathias Jensens betydning i denne sæson kommer som 'en kæmpe overraskelse', efter at den danske midtbanespiller havde det svært i sidste sæson. The Athletic roser samtidig Mathias Jensen for i denne sæson at tage et stort ansvar og for at diktere spillet i Brentfords kampe.

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har da også i den grad bidraget offensivt for Brentford i denne sæson, hvor det i Premier League er blevet til hele fem scoringer og seks assister for Mathias Jensen.  






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby tæt på denne keeper

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Mexico – Ecuador

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

England – DR Congo

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Colombia – Portugal

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Spår rekordtransfer i dette vindue

Brøndby i dialog med Christopher Olivier