Peger på Brentford-dansker som Årets Spiller

Mathias Jensen hyldes for sin forrygende sæson i Brentford.



Der er mange Brentford-spillere, der har gjort det glimrende i denne sæson, hvor Thomas Franks mandskab ganske uventet slutter i den bedste halvdel af Premier League-tabellen. 

Ifølge mediet The Athletic er der dog én Brentford-spiller, der har gjort det bedre end alle sine holdkammerater, nemlig Mathias Jensen. 

Brentford kårer først klubbens 'Player of the Year' senere i aften, men ifølge The Athletic bør prisen altså gå til den 27-årige danske landsholdsprofil. 

Mediet peger på, at der sidste sommer var et enormt stort fokus på Christian Eriksens exit, der blev spået til at efterlade Brentford i store problemer. The Athletic peger på Ivan Toney og Ben Mee som de åbenlyse kandidater til at vinde prisen, men mediet argumenterer i stedet for, at Mathias Jensen har været Brentfords vigtigste spiller i denne sæson. 

– Årets Spiller i Brentford er Mathias Jensen. Manden, der har afløst Eriksen så ubesværet, at ingen længere taler om ham, skriver The Athletic. 

The Athletic peger endvidere på, at Mathias Jensens betydning i denne sæson kommer som 'en kæmpe overraskelse', efter at den danske midtbanespiller havde det svært i sidste sæson. The Athletic roser samtidig Mathias Jensen for i denne sæson at tage et stort ansvar og for at diktere spillet i Brentfords kampe.

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har da også i den grad bidraget offensivt for Brentford i denne sæson, hvor det i Premier League er blevet til hele fem scoringer og seks assister for Mathias Jensen.  







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Thomas Frank: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Maxsø træner med i Brøndby

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spændende transfermelding om Maxsø

FC København i intense transferforhandlinger

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Melder ud om Mbappé

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

‘Det var verdens undergang’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys