Der er mange Brentford-spillere, der har gjort det glimrende i denne sæson, hvor Thomas Franks mandskab ganske uventet slutter i den bedste halvdel af Premier League-tabellen.
Ifølge mediet The Athletic er der dog én Brentford-spiller, der har gjort det bedre end alle sine holdkammerater, nemlig Mathias Jensen.
Brentford kårer først klubbens 'Player of the Year' senere i aften, men ifølge The Athletic bør prisen altså gå til den 27-årige danske landsholdsprofil.
Mediet peger på, at der sidste sommer var et enormt stort fokus på Christian Eriksens exit, der blev spået til at efterlade Brentford i store problemer. The Athletic peger på Ivan Toney og Ben Mee som de åbenlyse kandidater til at vinde prisen, men mediet argumenterer i stedet for, at Mathias Jensen har været Brentfords vigtigste spiller i denne sæson.
– Årets Spiller i Brentford er Mathias Jensen. Manden, der har afløst Eriksen så ubesværet, at ingen længere taler om ham, skriver The Athletic.
The Athletic peger endvidere på, at Mathias Jensens betydning i denne sæson kommer som 'en kæmpe overraskelse', efter at den danske midtbanespiller havde det svært i sidste sæson. The Athletic roser samtidig Mathias Jensen for i denne sæson at tage et stort ansvar og for at diktere spillet i Brentfords kampe.
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har da også i den grad bidraget offensivt for Brentford i denne sæson, hvor det i Premier League er blevet til hele fem scoringer og seks assister for Mathias Jensen.
Mathias Jensen did not score a goal and only registered one assist during the 2021-22 season 😮
— Jay Harris (@jaydmharris) May 24, 2023
This time around he has popped up with five goals and six assists ⬆️
Piece for @TheAthleticFC on why the playmaker is #BrentfordFC’s player of the season 🏅https://t.co/YbBwsMNznb
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE