Peger på Brentford-dansker som Årets Spiller

Mathias Jensen hyldes for sin forrygende sæson i Brentford.



Der er mange Brentford-spillere, der har gjort det glimrende i denne sæson, hvor Thomas Franks mandskab ganske uventet slutter i den bedste halvdel af Premier League-tabellen. 

Ifølge mediet The Athletic er der dog én Brentford-spiller, der har gjort det bedre end alle sine holdkammerater, nemlig Mathias Jensen. 

Brentford kårer først klubbens 'Player of the Year' senere i aften, men ifølge The Athletic bør prisen altså gå til den 27-årige danske landsholdsprofil. 

Mediet peger på, at der sidste sommer var et enormt stort fokus på Christian Eriksens exit, der blev spået til at efterlade Brentford i store problemer. The Athletic peger på Ivan Toney og Ben Mee som de åbenlyse kandidater til at vinde prisen, men mediet argumenterer i stedet for, at Mathias Jensen har været Brentfords vigtigste spiller i denne sæson. 

– Årets Spiller i Brentford er Mathias Jensen. Manden, der har afløst Eriksen så ubesværet, at ingen længere taler om ham, skriver The Athletic. 

The Athletic peger endvidere på, at Mathias Jensens betydning i denne sæson kommer som 'en kæmpe overraskelse', efter at den danske midtbanespiller havde det svært i sidste sæson. The Athletic roser samtidig Mathias Jensen for i denne sæson at tage et stort ansvar og for at diktere spillet i Brentfords kampe.

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har da også i den grad bidraget offensivt for Brentford i denne sæson, hvor det i Premier League er blevet til hele fem scoringer og seks assister for Mathias Jensen.  





FCK-boss åben for lejeaftaler




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Forventer rekord i Superliga-klub

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Han har en “grim” side

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Sort uheld’ i Viborg

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’