Peger på Daniel Agger til Premier League-job

Premier League-klubben skal på udkig efter en ny assistenttræner og her peger lokalmedie blandt andre på Daniel Agger.



Leicester City har mistet deres assistenttræner Kolo Touré, da han har takket ja til cheftrænerposten i Wigan Atheltic.

Det efterlader Brendan Rodgers uden sin højre hånd på trænerbænken, hvilket har fået lokalmediet Leicester Mercury til at spekulere i fire kandidater til den ledige post som assistenttræner i klubben.

En af dem er danske Daniel Agger, som de ser tage skridtet til Premier League hos Leicester City. Forbindelsen mellem Brendan Rodgers og HB Køge-cheftræneren er i hvert fald varm, da de to kender hinanden fra deres fælles tid i Liverpool.

– Agger kan nu være klar til at tage til England, og måske vil han se trænergerningen i Premier League som et skridt op i forhold til den næstbedste række i Danmark, skriver Leicester Mercury.

Foruden Daniel Agger, der i sidste sæson ledte HB Køge til en syvendeplads i 1. division, så nævner mediet også Leicesters egen scout Sean St Ledger, der gerne vil gå trænervejen.

Nottingham Forest-assistenten Alan Tate bliver også nævnt. Ligesom Daniel Agger kender Brendan Rodgers Tate, da han spillede under Leicester-træneren, da han stod i spidsen for Swansea.

Derudover peger Leicester Mercury på klubbens egen U21-træner Ben Petty, som vil kunne tage et skrid opad med rollen som assistenttræner under Brendan Rodgers.

37-årige Daniel Agger har stået i spidsen for HB Køge siden sommeren 2021 sammen med Lars Jacobsen. Man kan sagtens forestille sig, at et job i Premier League er attraktivt, hvis tilbuddet havner på hans skrivebord.

Leicester City har efter en hård start på sæsonen stille og roligt kravlet sig op i Premier League-stillingen. De indtager ligaens 13. plads efter en periode, hvor de var rækkens bundprop.






Superliga-LIVE: FCK tæt på “teknisk udsolgt”




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

AC Horsens – FC Nordsjælland

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Superliga-træner måtte give meget svær besked



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Viborg FF – OB

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Nu taler Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”