Peger på Daniel Agger til Premier League-job

Premier League-klubben skal på udkig efter en ny assistenttræner og her peger lokalmedie blandt andre på Daniel Agger.



Leicester City har mistet deres assistenttræner Kolo Touré, da han har takket ja til cheftrænerposten i Wigan Atheltic.

Det efterlader Brendan Rodgers uden sin højre hånd på trænerbænken, hvilket har fået lokalmediet Leicester Mercury til at spekulere i fire kandidater til den ledige post som assistenttræner i klubben.

En af dem er danske Daniel Agger, som de ser tage skridtet til Premier League hos Leicester City. Forbindelsen mellem Brendan Rodgers og HB Køge-cheftræneren er i hvert fald varm, da de to kender hinanden fra deres fælles tid i Liverpool.

– Agger kan nu være klar til at tage til England, og måske vil han se trænergerningen i Premier League som et skridt op i forhold til den næstbedste række i Danmark, skriver Leicester Mercury.

Foruden Daniel Agger, der i sidste sæson ledte HB Køge til en syvendeplads i 1. division, så nævner mediet også Leicesters egen scout Sean St Ledger, der gerne vil gå trænervejen.

Nottingham Forest-assistenten Alan Tate bliver også nævnt. Ligesom Daniel Agger kender Brendan Rodgers Tate, da han spillede under Leicester-træneren, da han stod i spidsen for Swansea.

Derudover peger Leicester Mercury på klubbens egen U21-træner Ben Petty, som vil kunne tage et skrid opad med rollen som assistenttræner under Brendan Rodgers.

37-årige Daniel Agger har stået i spidsen for HB Køge siden sommeren 2021 sammen med Lars Jacobsen. Man kan sagtens forestille sig, at et job i Premier League er attraktivt, hvis tilbuddet havner på hans skrivebord.

Leicester City har efter en hård start på sæsonen stille og roligt kravlet sig op i Premier League-stillingen. De indtager ligaens 13. plads efter en periode, hvor de var rækkens bundprop.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Schweiz – Algeriet

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby tæt på denne keeper

Jagter stor Liverpool-stjerne

Argentina – Kap Verde

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea henter back til 375 mio.

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen