Peger på Daniel Agger til Premier League-job

Premier League-klubben skal på udkig efter en ny assistenttræner og her peger lokalmedie blandt andre på Daniel Agger.



Leicester City har mistet deres assistenttræner Kolo Touré, da han har takket ja til cheftrænerposten i Wigan Atheltic.

Det efterlader Brendan Rodgers uden sin højre hånd på trænerbænken, hvilket har fået lokalmediet Leicester Mercury til at spekulere i fire kandidater til den ledige post som assistenttræner i klubben.

En af dem er danske Daniel Agger, som de ser tage skridtet til Premier League hos Leicester City. Forbindelsen mellem Brendan Rodgers og HB Køge-cheftræneren er i hvert fald varm, da de to kender hinanden fra deres fælles tid i Liverpool.

– Agger kan nu være klar til at tage til England, og måske vil han se trænergerningen i Premier League som et skridt op i forhold til den næstbedste række i Danmark, skriver Leicester Mercury.

Foruden Daniel Agger, der i sidste sæson ledte HB Køge til en syvendeplads i 1. division, så nævner mediet også Leicesters egen scout Sean St Ledger, der gerne vil gå trænervejen.

Nottingham Forest-assistenten Alan Tate bliver også nævnt. Ligesom Daniel Agger kender Brendan Rodgers Tate, da han spillede under Leicester-træneren, da han stod i spidsen for Swansea.

Derudover peger Leicester Mercury på klubbens egen U21-træner Ben Petty, som vil kunne tage et skrid opad med rollen som assistenttræner under Brendan Rodgers.

37-årige Daniel Agger har stået i spidsen for HB Køge siden sommeren 2021 sammen med Lars Jacobsen. Man kan sagtens forestille sig, at et job i Premier League er attraktivt, hvis tilbuddet havner på hans skrivebord.

Leicester City har efter en hård start på sæsonen stille og roligt kravlet sig op i Premier League-stillingen. De indtager ligaens 13. plads efter en periode, hvor de var rækkens bundprop.




Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Rasmus Højlund pryder forsiden

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Silkeborg IF – Brøndby IF

FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

– Udstillede hvad mange vidste

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Patrick Vieira fyret

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Kan få konsekvenser for David Nielsen

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag

Viborg FF – Randers FC

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’

Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma

FC Nordsjælland – OB

Godt nyt om ‘AC’

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

Uwe Rösler i følelsesladet hyldest

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

I spil til startdebut? ‘Gjorde det rigtigt godt’

FCK knækker Fredericia med stort besvær

Sent pragtmål sikrer Manchester United point

Sådan starter FCK mod Fredericia

Danske reserver løber Holland over ende

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Hjulmand hylder Bayern München-stjerne

Én assist fra at slå vild NBA-rekord

Bo Henriksen med hård erkendelse

Kæmper med Lars Friis om stort job

Fabregas kan snøre sin gamle træner