Peger på Daniel Agger til Premier League-job

Premier League-klubben skal på udkig efter en ny assistenttræner og her peger lokalmedie blandt andre på Daniel Agger.



Leicester City har mistet deres assistenttræner Kolo Touré, da han har takket ja til cheftrænerposten i Wigan Atheltic.

Det efterlader Brendan Rodgers uden sin højre hånd på trænerbænken, hvilket har fået lokalmediet Leicester Mercury til at spekulere i fire kandidater til den ledige post som assistenttræner i klubben.

En af dem er danske Daniel Agger, som de ser tage skridtet til Premier League hos Leicester City. Forbindelsen mellem Brendan Rodgers og HB Køge-cheftræneren er i hvert fald varm, da de to kender hinanden fra deres fælles tid i Liverpool.

– Agger kan nu være klar til at tage til England, og måske vil han se trænergerningen i Premier League som et skridt op i forhold til den næstbedste række i Danmark, skriver Leicester Mercury.

Foruden Daniel Agger, der i sidste sæson ledte HB Køge til en syvendeplads i 1. division, så nævner mediet også Leicesters egen scout Sean St Ledger, der gerne vil gå trænervejen.

Nottingham Forest-assistenten Alan Tate bliver også nævnt. Ligesom Daniel Agger kender Brendan Rodgers Tate, da han spillede under Leicester-træneren, da han stod i spidsen for Swansea.

Derudover peger Leicester Mercury på klubbens egen U21-træner Ben Petty, som vil kunne tage et skrid opad med rollen som assistenttræner under Brendan Rodgers.

37-årige Daniel Agger har stået i spidsen for HB Køge siden sommeren 2021 sammen med Lars Jacobsen. Man kan sagtens forestille sig, at et job i Premier League er attraktivt, hvis tilbuddet havner på hans skrivebord.

Leicester City har efter en hård start på sæsonen stille og roligt kravlet sig op i Premier League-stillingen. De indtager ligaens 13. plads efter en periode, hvor de var rækkens bundprop.





FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Forventer klubskifte

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby