Pep Guardiola svært utilfreds med Arteta-udtalelse

Pep Guardiola er ikke tilfreds med Mikel Artetas spekulative udtalelser.



Efter søndagens topkamp mellem Arsenal og Manchester City, der fik en dramatisk afslutning med John Stones udligning dybt inde i overtiden, går bølgerne nu højt mellem klubbernes spanske trænere.

Det hele startede ved Mikel Arteta, der udtalte sig på et spørgsmål om Arsenals ufine metoder, som de er blevet påduttet at benytte, og som John Stones erklærede sig enig i, at rivalerne brugte.

– Jeg var der (Manchester City, red.) i fire år. Jeg har alle informationerne, så jeg ved besked. Tro mig, sagde Mikel Arteta for nyligt ifølge Manchester Evening News.

Den kryptiske udtalelse er også faldet Pep Guardiola for brystet, og han bryder sig ikke om den.

– Næste gang må han være lidt mere præcis i forhold til, hvad han mener. Han sagde, han var her i fire år og ved præcis, hvad der er sket her. Det kan relateres til den nuværende proces med de mange anklager.

– Måske handler det om det. Måske har han informationer om det. Eller også var det noget andet, jeg ved det ikke. Næste gang skal jeg høre det mere præcist, siger Pep Guardiola ifølge Manchester Evening News.

Manchester City-træneren påpeger desuden hans gode forhold til Mikel Arteta og håber derfor, at hans trænerkollega næste gang vil undlade at åbne for spekulationer.

– Næste gang det her spørgsmål kommer, så kan han forhåbentligt svare præcist, hvad det betyder, at han har været her i fire år og ved, hvad der foregår her, i stedet for at starte spekulationer.

Manchester City har ganske rigtigt en sag hængende over sig for deres håndtering af klubbens økonomi siden 2009. Klubben afviser alle anklager, mens det forventes, at der falder en afgørelse inden afslutningen på denne sæson.

En pointreduktion og bøde er den mest sandsynlige straf, hvis Manchester City bliver dømt. Lignende straffe er blevet tildelt Everton og Nottingham Forest på grund af brud på de økonomiske regler.

Mikel Arteta, 42 år, var ganske rigtigt assitenttræner i knap fire år i Manchester City, inden han sagde ja til jobbet som cheftræner i Arsenal, som han også repræsenterede som spiller fra 2011 til karrierestoppet i 2016.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Dorgu gør Wan-Bissaka rundtosset

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Riemer lover: De får debut

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Vender tilbage til skærmen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Bekræfter kæmpebud

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Supercomputer: De rykker op i Superligaen