Efter søndagens topkamp mellem Arsenal og Manchester City, der fik en dramatisk afslutning med John Stones udligning dybt inde i overtiden, går bølgerne nu højt mellem klubbernes spanske trænere.
Det hele startede ved Mikel Arteta, der udtalte sig på et spørgsmål om Arsenals ufine metoder, som de er blevet påduttet at benytte, og som John Stones erklærede sig enig i, at rivalerne brugte.
– Jeg var der (Manchester City, red.) i fire år. Jeg har alle informationerne, så jeg ved besked. Tro mig, sagde Mikel Arteta for nyligt ifølge Manchester Evening News.
Den kryptiske udtalelse er også faldet Pep Guardiola for brystet, og han bryder sig ikke om den.
– Næste gang må han være lidt mere præcis i forhold til, hvad han mener. Han sagde, han var her i fire år og ved præcis, hvad der er sket her. Det kan relateres til den nuværende proces med de mange anklager.
– Måske handler det om det. Måske har han informationer om det. Eller også var det noget andet, jeg ved det ikke. Næste gang skal jeg høre det mere præcist, siger Pep Guardiola ifølge Manchester Evening News.
Manchester City-træneren påpeger desuden hans gode forhold til Mikel Arteta og håber derfor, at hans trænerkollega næste gang vil undlade at åbne for spekulationer.
– Næste gang det her spørgsmål kommer, så kan han forhåbentligt svare præcist, hvad det betyder, at han har været her i fire år og ved, hvad der foregår her, i stedet for at starte spekulationer.
Manchester City har ganske rigtigt en sag hængende over sig for deres håndtering af klubbens økonomi siden 2009. Klubben afviser alle anklager, mens det forventes, at der falder en afgørelse inden afslutningen på denne sæson.
En pointreduktion og bøde er den mest sandsynlige straf, hvis Manchester City bliver dømt. Lignende straffe er blevet tildelt Everton og Nottingham Forest på grund af brud på de økonomiske regler.
Mikel Arteta, 42 år, var ganske rigtigt assitenttræner i knap fire år i Manchester City, inden han sagde ja til jobbet som cheftræner i Arsenal, som han også repræsenterede som spiller fra 2011 til karrierestoppet i 2016.
LIVE
LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag