Pep Guardiola svært utilfreds med Arteta-udtalelse

Pep Guardiola er ikke tilfreds med Mikel Artetas spekulative udtalelser.



Efter søndagens topkamp mellem Arsenal og Manchester City, der fik en dramatisk afslutning med John Stones udligning dybt inde i overtiden, går bølgerne nu højt mellem klubbernes spanske trænere.

Det hele startede ved Mikel Arteta, der udtalte sig på et spørgsmål om Arsenals ufine metoder, som de er blevet påduttet at benytte, og som John Stones erklærede sig enig i, at rivalerne brugte.

– Jeg var der (Manchester City, red.) i fire år. Jeg har alle informationerne, så jeg ved besked. Tro mig, sagde Mikel Arteta for nyligt ifølge Manchester Evening News.

Den kryptiske udtalelse er også faldet Pep Guardiola for brystet, og han bryder sig ikke om den.

– Næste gang må han være lidt mere præcis i forhold til, hvad han mener. Han sagde, han var her i fire år og ved præcis, hvad der er sket her. Det kan relateres til den nuværende proces med de mange anklager.

– Måske handler det om det. Måske har han informationer om det. Eller også var det noget andet, jeg ved det ikke. Næste gang skal jeg høre det mere præcist, siger Pep Guardiola ifølge Manchester Evening News.

Manchester City-træneren påpeger desuden hans gode forhold til Mikel Arteta og håber derfor, at hans trænerkollega næste gang vil undlade at åbne for spekulationer.

– Næste gang det her spørgsmål kommer, så kan han forhåbentligt svare præcist, hvad det betyder, at han har været her i fire år og ved, hvad der foregår her, i stedet for at starte spekulationer.

Manchester City har ganske rigtigt en sag hængende over sig for deres håndtering af klubbens økonomi siden 2009. Klubben afviser alle anklager, mens det forventes, at der falder en afgørelse inden afslutningen på denne sæson.

En pointreduktion og bøde er den mest sandsynlige straf, hvis Manchester City bliver dømt. Lignende straffe er blevet tildelt Everton og Nottingham Forest på grund af brud på de økonomiske regler.

Mikel Arteta, 42 år, var ganske rigtigt assitenttræner i knap fire år i Manchester City, inden han sagde ja til jobbet som cheftræner i Arsenal, som han også repræsenterede som spiller fra 2011 til karrierestoppet i 2016.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Mexico – England

Portugal – Spanien

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

USA – Belgien

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’