Pep Guardiola svært utilfreds med Arteta-udtalelse

Pep Guardiola er ikke tilfreds med Mikel Artetas spekulative udtalelser.



Efter søndagens topkamp mellem Arsenal og Manchester City, der fik en dramatisk afslutning med John Stones udligning dybt inde i overtiden, går bølgerne nu højt mellem klubbernes spanske trænere.

Det hele startede ved Mikel Arteta, der udtalte sig på et spørgsmål om Arsenals ufine metoder, som de er blevet påduttet at benytte, og som John Stones erklærede sig enig i, at rivalerne brugte.

– Jeg var der (Manchester City, red.) i fire år. Jeg har alle informationerne, så jeg ved besked. Tro mig, sagde Mikel Arteta for nyligt ifølge Manchester Evening News.

Den kryptiske udtalelse er også faldet Pep Guardiola for brystet, og han bryder sig ikke om den.

– Næste gang må han være lidt mere præcis i forhold til, hvad han mener. Han sagde, han var her i fire år og ved præcis, hvad der er sket her. Det kan relateres til den nuværende proces med de mange anklager.

– Måske handler det om det. Måske har han informationer om det. Eller også var det noget andet, jeg ved det ikke. Næste gang skal jeg høre det mere præcist, siger Pep Guardiola ifølge Manchester Evening News.

Manchester City-træneren påpeger desuden hans gode forhold til Mikel Arteta og håber derfor, at hans trænerkollega næste gang vil undlade at åbne for spekulationer.

– Næste gang det her spørgsmål kommer, så kan han forhåbentligt svare præcist, hvad det betyder, at han har været her i fire år og ved, hvad der foregår her, i stedet for at starte spekulationer.

Manchester City har ganske rigtigt en sag hængende over sig for deres håndtering af klubbens økonomi siden 2009. Klubben afviser alle anklager, mens det forventes, at der falder en afgørelse inden afslutningen på denne sæson.

En pointreduktion og bøde er den mest sandsynlige straf, hvis Manchester City bliver dømt. Lignende straffe er blevet tildelt Everton og Nottingham Forest på grund af brud på de økonomiske regler.

Mikel Arteta, 42 år, var ganske rigtigt assitenttræner i knap fire år i Manchester City, inden han sagde ja til jobbet som cheftræner i Arsenal, som han også repræsenterede som spiller fra 2011 til karrierestoppet i 2016.





Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Mæhle kan hentes for spotpris

Forlader AGF – her er hans nye klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Erik ten Hag jagter dansker

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

PSG – Arsenal



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roony vil væk

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere