Pep Guardiola svært utilfreds med Arteta-udtalelse

Pep Guardiola er ikke tilfreds med Mikel Artetas spekulative udtalelser.



Efter søndagens topkamp mellem Arsenal og Manchester City, der fik en dramatisk afslutning med John Stones udligning dybt inde i overtiden, går bølgerne nu højt mellem klubbernes spanske trænere.

Det hele startede ved Mikel Arteta, der udtalte sig på et spørgsmål om Arsenals ufine metoder, som de er blevet påduttet at benytte, og som John Stones erklærede sig enig i, at rivalerne brugte.

– Jeg var der (Manchester City, red.) i fire år. Jeg har alle informationerne, så jeg ved besked. Tro mig, sagde Mikel Arteta for nyligt ifølge Manchester Evening News.

Den kryptiske udtalelse er også faldet Pep Guardiola for brystet, og han bryder sig ikke om den.

– Næste gang må han være lidt mere præcis i forhold til, hvad han mener. Han sagde, han var her i fire år og ved præcis, hvad der er sket her. Det kan relateres til den nuværende proces med de mange anklager.

– Måske handler det om det. Måske har han informationer om det. Eller også var det noget andet, jeg ved det ikke. Næste gang skal jeg høre det mere præcist, siger Pep Guardiola ifølge Manchester Evening News.

Manchester City-træneren påpeger desuden hans gode forhold til Mikel Arteta og håber derfor, at hans trænerkollega næste gang vil undlade at åbne for spekulationer.

– Næste gang det her spørgsmål kommer, så kan han forhåbentligt svare præcist, hvad det betyder, at han har været her i fire år og ved, hvad der foregår her, i stedet for at starte spekulationer.

Manchester City har ganske rigtigt en sag hængende over sig for deres håndtering af klubbens økonomi siden 2009. Klubben afviser alle anklager, mens det forventes, at der falder en afgørelse inden afslutningen på denne sæson.

En pointreduktion og bøde er den mest sandsynlige straf, hvis Manchester City bliver dømt. Lignende straffe er blevet tildelt Everton og Nottingham Forest på grund af brud på de økonomiske regler.

Mikel Arteta, 42 år, var ganske rigtigt assitenttræner i knap fire år i Manchester City, inden han sagde ja til jobbet som cheftræner i Arsenal, som han også repræsenterede som spiller fra 2011 til karrierestoppet i 2016.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Nordsjælland – AGF