Thomas Frank er blevet sat i forbindelse med Tottenham-jobbet på det seneste, men efter Julian Nagelsmanns fyring i Bayern München ligner den tyske træner nu en af de store favoritter til at erstatte Antonio Conte.
Og en Nagelsmann-ansættelse vil sandsynligvis være rigtig godt nyt for Pierre-Emile Højbjerg, i hvert fald ifølge The Times.
Den engelske avis har analyseret Julian Nagelsmanns spillestil ud fra statistiske data, og her peger tallene på, at tyskeren vil blive rigtig glad for Pierre-Emile Højbjerg, på grund af danskerens evne til at spille vertikale afleveringer og på den måde bryde kæderne hurtigt.
Ifølge The Times har Højbjerg nemlig langt flere af den type afleveringer end nogen anden Tottenham-spiller i denne sæson, med et gennemsnit på 10,2 per kamp.
The Times peger endvidere på, at Nagelsmanns mandskaber ofte fremstår i en 3-1-4-2-formation i boldbesiddelse, hvor Pierre-Emile Højbjerg vil være velegnet til at indtage positionen foran forsvaret, som Joshua Kimmich har haft i Bayern München.
Julian Nagelsmann er stilmæssigt en radikalt anderledes træner end Antonio Conte, vurderer The Times, som peger på, at tyskeren er langt mere taktisk fleksibel end italieneren.
Ifølge The Times er to af grundprincipperne i Julian Nagelsmanns filosofi et organiseret genpres og en ambition om at spille bolden hurtigst muligt fremad, så snart man er kommet i boldbesiddelse. Og i dette system vil Pierre-Emile Højbjerg altså potentielt kunne blive en nøglespiller, hvis Julian Nagelsmann ender i Tottenham.
Read the full story⬇️https://t.co/avmpsSo97Y
— Times Sport (@TimesSport) March 30, 2023
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Brasiliansk VM-mavepuster
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
STORT INTERVIEW