Perfekt match: Hans trænerstil passer til Højbjerg

En Julian Nagelsmann-ansættelse i Tottenham vil formentlig være glimrende for Pierre-Emile Højbjerg, vurderer The Times.



Thomas Frank er blevet sat i forbindelse med Tottenham-jobbet på det seneste, men efter Julian Nagelsmanns fyring i Bayern München ligner den tyske træner nu en af de store favoritter til at erstatte Antonio Conte. 

Og en Nagelsmann-ansættelse vil sandsynligvis være rigtig godt nyt for Pierre-Emile Højbjerg, i hvert fald ifølge The Times.

Den engelske avis har analyseret Julian Nagelsmanns spillestil ud fra statistiske data, og her peger tallene på, at tyskeren vil blive rigtig glad for Pierre-Emile Højbjerg, på grund af danskerens evne til at spille vertikale afleveringer og på den måde bryde kæderne hurtigt. 

Ifølge The Times har Højbjerg nemlig langt flere af den type afleveringer end nogen anden Tottenham-spiller i denne sæson, med et gennemsnit på 10,2 per kamp. 

The Times peger endvidere på, at Nagelsmanns mandskaber ofte fremstår i en 3-1-4-2-formation i boldbesiddelse, hvor Pierre-Emile Højbjerg vil være velegnet til at indtage positionen foran forsvaret, som Joshua Kimmich har haft i Bayern München. 

Julian Nagelsmann er stilmæssigt en radikalt anderledes træner end Antonio Conte, vurderer The Times, som peger på, at tyskeren er langt mere taktisk fleksibel end italieneren.

Ifølge The Times er to af grundprincipperne i Julian Nagelsmanns filosofi et organiseret genpres og en ambition om at spille bolden hurtigst muligt fremad, så snart man er kommet i boldbesiddelse. Og i dette system vil Pierre-Emile Højbjerg altså potentielt kunne blive en nøglespiller, hvis Julian Nagelsmann ender i Tottenham. 





VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afslører: FCK ringede aldrig

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

I dialog om dansk bomber

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

FC Barcelona køber VM-angriber

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Chokskifte på vej?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Til lægetjek i Superliga-klub

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede