Perfekt match: Hans trænerstil passer til Højbjerg

En Julian Nagelsmann-ansættelse i Tottenham vil formentlig være glimrende for Pierre-Emile Højbjerg, vurderer The Times.



Thomas Frank er blevet sat i forbindelse med Tottenham-jobbet på det seneste, men efter Julian Nagelsmanns fyring i Bayern München ligner den tyske træner nu en af de store favoritter til at erstatte Antonio Conte. 

Og en Nagelsmann-ansættelse vil sandsynligvis være rigtig godt nyt for Pierre-Emile Højbjerg, i hvert fald ifølge The Times.

Den engelske avis har analyseret Julian Nagelsmanns spillestil ud fra statistiske data, og her peger tallene på, at tyskeren vil blive rigtig glad for Pierre-Emile Højbjerg, på grund af danskerens evne til at spille vertikale afleveringer og på den måde bryde kæderne hurtigt. 

Ifølge The Times har Højbjerg nemlig langt flere af den type afleveringer end nogen anden Tottenham-spiller i denne sæson, med et gennemsnit på 10,2 per kamp. 

The Times peger endvidere på, at Nagelsmanns mandskaber ofte fremstår i en 3-1-4-2-formation i boldbesiddelse, hvor Pierre-Emile Højbjerg vil være velegnet til at indtage positionen foran forsvaret, som Joshua Kimmich har haft i Bayern München. 

Julian Nagelsmann er stilmæssigt en radikalt anderledes træner end Antonio Conte, vurderer The Times, som peger på, at tyskeren er langt mere taktisk fleksibel end italieneren.

Ifølge The Times er to af grundprincipperne i Julian Nagelsmanns filosofi et organiseret genpres og en ambition om at spille bolden hurtigst muligt fremad, så snart man er kommet i boldbesiddelse. Og i dette system vil Pierre-Emile Højbjerg altså potentielt kunne blive en nøglespiller, hvis Julian Nagelsmann ender i Tottenham. 





Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ruben Amorim favorit til dette job

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

De bliver monstersalg til sommer

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Randers FC – OB

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn