Perfekt match: Hans trænerstil passer til Højbjerg

En Julian Nagelsmann-ansættelse i Tottenham vil formentlig være glimrende for Pierre-Emile Højbjerg, vurderer The Times.



Thomas Frank er blevet sat i forbindelse med Tottenham-jobbet på det seneste, men efter Julian Nagelsmanns fyring i Bayern München ligner den tyske træner nu en af de store favoritter til at erstatte Antonio Conte. 

Og en Nagelsmann-ansættelse vil sandsynligvis være rigtig godt nyt for Pierre-Emile Højbjerg, i hvert fald ifølge The Times.

Den engelske avis har analyseret Julian Nagelsmanns spillestil ud fra statistiske data, og her peger tallene på, at tyskeren vil blive rigtig glad for Pierre-Emile Højbjerg, på grund af danskerens evne til at spille vertikale afleveringer og på den måde bryde kæderne hurtigt. 

Ifølge The Times har Højbjerg nemlig langt flere af den type afleveringer end nogen anden Tottenham-spiller i denne sæson, med et gennemsnit på 10,2 per kamp. 

The Times peger endvidere på, at Nagelsmanns mandskaber ofte fremstår i en 3-1-4-2-formation i boldbesiddelse, hvor Pierre-Emile Højbjerg vil være velegnet til at indtage positionen foran forsvaret, som Joshua Kimmich har haft i Bayern München. 

Julian Nagelsmann er stilmæssigt en radikalt anderledes træner end Antonio Conte, vurderer The Times, som peger på, at tyskeren er langt mere taktisk fleksibel end italieneren.

Ifølge The Times er to af grundprincipperne i Julian Nagelsmanns filosofi et organiseret genpres og en ambition om at spille bolden hurtigst muligt fremad, så snart man er kommet i boldbesiddelse. Og i dette system vil Pierre-Emile Højbjerg altså potentielt kunne blive en nøglespiller, hvis Julian Nagelsmann ender i Tottenham. 





TransferLIVE: Brøndby-emne i startopstillingen




LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører Brøndbys transferplaner

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De vinder Superligaen

FC København – Lyngby BK

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Djukic raser: ‘Af helvedes til’