PL-klub vil af med tidligere FC København-stjerne

Den tidligere FC København-profil får lov til at se sig om efter en ny klub.



Fra slemt til værre til værst.

Det er nogenlunde sådan, at det er gået for Ludwig Augustinsson, siden han i sommer skiftede fra Sevilla til Aston Villa på en etårig lejeaftale.

Den tidligere FC København-stjerne startede med at være fast inventar på bænken. Så blev han skadet og var ude i en periode. Og nu er planen så, at han skal væk fra klubben.

Aston Villa har nemlig købt en ny venstre back i Alex Moreno fra Real Betis, og af den grund kan Augustinsson lede efter en ny klub. Så klar er meldingen fra Unai Emery, cheftræner i Aston Villa, ifølge BBC.

– Vi kender [Moreno]. Han var en meget vigtig spiller i La Liga. Jeg ønskede at hente en anden spillertype end Augustinsson, som er lejet fra Sevilla. Vi ville være mere offensive. Vi tænkte på forskellige spillere, men Moreno er den spiller, vi havde mest i fokus.

– Ideen er nu, at Augustinsson skal skifte for at få en anden mulighed for at få spilletid, siger Unai Emery ifølge det engelske medie.

En eventuel handel bliver dog besværliggjort af, at mulige bejlere skal blive enig med både Aston Villa og Sevilla om en handel, i og med at Augustinsson blot er udlejet fra Sevilla til Aston Villa i denne sæson. 

28-årige Ludwig Augustinsson, der var en stor profil i FC København fra 2015 til 2017, har blot spillet fire kampe for Aston Villa i denne sæson. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sprudler i MLS



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Han er færdig i Brøndby

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bayern München laver vildt comeback



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i