Pogba gjorde comeback og fik hovedrolle mod Tottenham

Paul Pogba blev indskiftet og fik tilkæmpet sig det straffespark, som sikrede Manchester United 1-1 mod Tottenham i klubbernes første kamp efter coronapausen.



Premier League blev onsdag aften genstartet ved et dramatisk opgør mellem Sheffield United og Aston Villa. Siden vandt Manchester City 3-0 over Arsenal.

Fredag aften var der så igen Premier League-fodbold på programmet, og her var storklubberne Tottenham og Manchester United tilbage på banen.

Begge kæmper de fortsat for at kvalificere sig til Champions League, eller som minimum til Europa League, og der var således masser på spil, da Tottenham Hotspur Stadium dannede ramme om fredagens anden Premier League-kamp. Southampton havde tidligere på aften vundet 3-0 ude over Norwich.

Den første større chance måtte dog vente lidt på sig.

Efter godt og vel 20 minutters spilletid havnede en skidt clearing fra Davinson Sanchez for fødderne af Marcus Rashford, der skulle reagere hurtigt. Det lykkedes han også med, men afslutningen sad lige på Hugo Lloris.

Det betød, at Steven Bergwijn fem minutters tid senere kunne lave opgørets første scoring.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Hollænderen afdriblede Harry Maguire og sendte et hårdt spark mod mål, som David De Gea ikke kunne håndtere, selv om det ikke sad specielt yderligt.

Få minutter senere var Son Heung-Min ikke langt fra at udbygge føringen, men denne gang var De Gea på plads i United-buret.

Efter pausen var det Manchester United, der skulle på jagt efter en udligning, og det blev hurtigt tydeligt, at Jose Mourinhos Tottenham agtede at forsvare føringen hjem. Efter en times tid forsøgte Ole Gunnar Solskjær derfor at bryde defensiven op ved at indskifte Paul Pogba, der gjorde comeback efter lang skadespause, samt Mason Greenwood.

Ingen af de to var direkte involveret, da Anthony Martial efter 66 minutter tvang Lloris til at levere en verdensklasseredning, men Pogba fik til gengæld tilkæmpet sig et straffespark i det 79. minut efter en flot dribletur i højre side af Tottenham-feltet.

Bruno Fernandes fik lov til at tage sig af sparket, og det gjorde han sikkert. Portugiseren sendte Lloris til den forkerte side og bragte balance i regnskabet.

Selvsamme Fernandes fik få minutter før slutfløjt tilkæmpet sig endnu et straffespark. En vred Jose Mourinho farede op af sit sæde, men heldigvis for Tottenham-manageren blev dommen omstødt efter VAR-gennemsyn – og så sluttede det uden vinder.

Manchester United har nu 46 point på femtepladsen, mens Tottenham er fire point efter på ottendepladsen.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Liverpool sætter midtbanespiller til salg
Læs også:Saints-træner roser: Højbjerg gjorde det fantastisk
Læs også:Conte ser sig selv som en skrædder: Har syet taktikken til Eriksen




LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – AGF

FC Nordsjælland – Brøndby IF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Blandt dette årtusindes bedste

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

OB – FC Fredericia

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

– Han fik et lortetilbud fra OB

Vejle Boldklub – Randers FC

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Hvad f….. sker der Tullberg?

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk