Pogba gjorde comeback og fik hovedrolle mod Tottenham

Paul Pogba blev indskiftet og fik tilkæmpet sig det straffespark, som sikrede Manchester United 1-1 mod Tottenham i klubbernes første kamp efter coronapausen.



Premier League blev onsdag aften genstartet ved et dramatisk opgør mellem Sheffield United og Aston Villa. Siden vandt Manchester City 3-0 over Arsenal.

Fredag aften var der så igen Premier League-fodbold på programmet, og her var storklubberne Tottenham og Manchester United tilbage på banen.

Begge kæmper de fortsat for at kvalificere sig til Champions League, eller som minimum til Europa League, og der var således masser på spil, da Tottenham Hotspur Stadium dannede ramme om fredagens anden Premier League-kamp. Southampton havde tidligere på aften vundet 3-0 ude over Norwich.

Den første større chance måtte dog vente lidt på sig.

Efter godt og vel 20 minutters spilletid havnede en skidt clearing fra Davinson Sanchez for fødderne af Marcus Rashford, der skulle reagere hurtigt. Det lykkedes han også med, men afslutningen sad lige på Hugo Lloris.

Det betød, at Steven Bergwijn fem minutters tid senere kunne lave opgørets første scoring.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Hollænderen afdriblede Harry Maguire og sendte et hårdt spark mod mål, som David De Gea ikke kunne håndtere, selv om det ikke sad specielt yderligt.

Få minutter senere var Son Heung-Min ikke langt fra at udbygge føringen, men denne gang var De Gea på plads i United-buret.

Efter pausen var det Manchester United, der skulle på jagt efter en udligning, og det blev hurtigt tydeligt, at Jose Mourinhos Tottenham agtede at forsvare føringen hjem. Efter en times tid forsøgte Ole Gunnar Solskjær derfor at bryde defensiven op ved at indskifte Paul Pogba, der gjorde comeback efter lang skadespause, samt Mason Greenwood.

Ingen af de to var direkte involveret, da Anthony Martial efter 66 minutter tvang Lloris til at levere en verdensklasseredning, men Pogba fik til gengæld tilkæmpet sig et straffespark i det 79. minut efter en flot dribletur i højre side af Tottenham-feltet.

Bruno Fernandes fik lov til at tage sig af sparket, og det gjorde han sikkert. Portugiseren sendte Lloris til den forkerte side og bragte balance i regnskabet.

Selvsamme Fernandes fik få minutter før slutfløjt tilkæmpet sig endnu et straffespark. En vred Jose Mourinho farede op af sit sæde, men heldigvis for Tottenham-manageren blev dommen omstødt efter VAR-gennemsyn – og så sluttede det uden vinder.

Manchester United har nu 46 point på femtepladsen, mens Tottenham er fire point efter på ottendepladsen.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Liverpool sætter midtbanespiller til salg
Læs også:Saints-træner roser: Højbjerg gjorde det fantastisk
Læs også:Conte ser sig selv som en skrædder: Har syet taktikken til Eriksen




LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

Silkeborg IF – FC København

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Eriksen spottet – nu er der nyt

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF – Viborg FF

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Dansker scorer mod Barcelona



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

AGF i Europa: De venter i næste runde