Pogba gjorde comeback og fik hovedrolle mod Tottenham

Paul Pogba blev indskiftet og fik tilkæmpet sig det straffespark, som sikrede Manchester United 1-1 mod Tottenham i klubbernes første kamp efter coronapausen.



Premier League blev onsdag aften genstartet ved et dramatisk opgør mellem Sheffield United og Aston Villa. Siden vandt Manchester City 3-0 over Arsenal.

Fredag aften var der så igen Premier League-fodbold på programmet, og her var storklubberne Tottenham og Manchester United tilbage på banen.

Begge kæmper de fortsat for at kvalificere sig til Champions League, eller som minimum til Europa League, og der var således masser på spil, da Tottenham Hotspur Stadium dannede ramme om fredagens anden Premier League-kamp. Southampton havde tidligere på aften vundet 3-0 ude over Norwich.

Den første større chance måtte dog vente lidt på sig.

Efter godt og vel 20 minutters spilletid havnede en skidt clearing fra Davinson Sanchez for fødderne af Marcus Rashford, der skulle reagere hurtigt. Det lykkedes han også med, men afslutningen sad lige på Hugo Lloris.

Det betød, at Steven Bergwijn fem minutters tid senere kunne lave opgørets første scoring.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Hollænderen afdriblede Harry Maguire og sendte et hårdt spark mod mål, som David De Gea ikke kunne håndtere, selv om det ikke sad specielt yderligt.

Få minutter senere var Son Heung-Min ikke langt fra at udbygge føringen, men denne gang var De Gea på plads i United-buret.

Efter pausen var det Manchester United, der skulle på jagt efter en udligning, og det blev hurtigt tydeligt, at Jose Mourinhos Tottenham agtede at forsvare føringen hjem. Efter en times tid forsøgte Ole Gunnar Solskjær derfor at bryde defensiven op ved at indskifte Paul Pogba, der gjorde comeback efter lang skadespause, samt Mason Greenwood.

Ingen af de to var direkte involveret, da Anthony Martial efter 66 minutter tvang Lloris til at levere en verdensklasseredning, men Pogba fik til gengæld tilkæmpet sig et straffespark i det 79. minut efter en flot dribletur i højre side af Tottenham-feltet.

Bruno Fernandes fik lov til at tage sig af sparket, og det gjorde han sikkert. Portugiseren sendte Lloris til den forkerte side og bragte balance i regnskabet.

Selvsamme Fernandes fik få minutter før slutfløjt tilkæmpet sig endnu et straffespark. En vred Jose Mourinho farede op af sit sæde, men heldigvis for Tottenham-manageren blev dommen omstødt efter VAR-gennemsyn – og så sluttede det uden vinder.

Manchester United har nu 46 point på femtepladsen, mens Tottenham er fire point efter på ottendepladsen.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Liverpool sætter midtbanespiller til salg
Læs også:Saints-træner roser: Højbjerg gjorde det fantastisk
Læs også:Conte ser sig selv som en skrædder: Har syet taktikken til Eriksen




LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Vil smadre transferrekord

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-boss med spændende transfermelding

Vigtigt nyt for ‘AC’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Holland – Sverige

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Zanka ville spille gratis for FC København

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Thomas Frank med interessant Danmark-melding