Bar vanvittig trøje på Wembley: Nu er fan anholdt

En fodboldtilhænger, som havde tallet 97 samt teksten "ikke nok" på sin trøje, er blevet anholdt og fængslet.



En fodboldfan blev lørdag anholdt under FA Cup-finalen på Wembley mellem Manchester United og Manchester City som følge af bekymringer over sloganet bag på hans trøje.

På det sociale medie Twitter er et billede af den anholdte fan blevet delt flittigt. Af billedet fremgår det, at tallet 97 står bag på hans trøje sammen med ordene "ikke nok".

Ifølge flere iagttagere er sloganet en henvisning til de 97 Liverpool-fans, der mistede livet i Hillsborough-tragedien under FA Cup-semifinalen i 1989.

Metropolitan Police, der er Londons politi, oplyser, at fodboldtilhængeren er blevet varetægtsfængslet på mistanke om at forstyrre den offentlige orden.

– Vi er opmærksomme på dette og har samarbejdet med embedsmænd på Wembley Stadion for at identificere personen, skriver Metropolitan Police i et tweet sammen med et billede af tilhængeren bagfra.

– Han er blevet anholdt og er i politiets varetægt mistænkt for at forstyrre den offentlige orden, tilføjes det.

Manchester City vandt lørdagens FA Cup-finale 2-1 med to flotte mål af Ilkay Gündogan.

Den tidligere Liverpool-spiller Stan Collymore har reageret kraftigt på den anholdtes angivelige budskab.

– Jeg har svært ved at forstå, hvorfor at nogen vil købe en trøje og derefter få tal og ord trykt på den for derefter at vise den frem til en fodboldkamp.

– Dette er ikke at være fan af noget, det er at fejre en tragedie, der stadig den dag i dag gør så ondt på så mange mennesker, skriver han på Twitter.

Hillsborough-tragedien udspillede sig i april 1989.

97 Liverpool-fans døde, efter at de var blevet mast til en fodboldkamp på Sheffield Wednesday's Hillsborough stadion. Det skete forud for FA Cup-semifinalen mellem Liverpool og Nottingham Forest.

/ritzau/Reuters






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Roser Superliga-klub: Godt set! 

De vil have Victor Nelsson

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Chok – henter første VM-point nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Ny kontrakt før VM-åbner

Tyskland – Curacao

Australien – Tyrkiet

VM-vækkeuret: Han kan blive et KÆMPE salg

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sverige – Tunesien

Elfenbenskysten – Ecuador