En fodboldfan blev lørdag anholdt under FA Cup-finalen på Wembley mellem Manchester United og Manchester City som følge af bekymringer over sloganet bag på hans trøje.
På det sociale medie Twitter er et billede af den anholdte fan blevet delt flittigt. Af billedet fremgår det, at tallet 97 står bag på hans trøje sammen med ordene "ikke nok".
Ifølge flere iagttagere er sloganet en henvisning til de 97 Liverpool-fans, der mistede livet i Hillsborough-tragedien under FA Cup-semifinalen i 1989.
Metropolitan Police, der er Londons politi, oplyser, at fodboldtilhængeren er blevet varetægtsfængslet på mistanke om at forstyrre den offentlige orden.
– Vi er opmærksomme på dette og har samarbejdet med embedsmænd på Wembley Stadion for at identificere personen, skriver Metropolitan Police i et tweet sammen med et billede af tilhængeren bagfra.
– Han er blevet anholdt og er i politiets varetægt mistænkt for at forstyrre den offentlige orden, tilføjes det.
Manchester City vandt lørdagens FA Cup-finale 2-1 med to flotte mål af Ilkay Gündogan.
Den tidligere Liverpool-spiller Stan Collymore har reageret kraftigt på den anholdtes angivelige budskab.
– Jeg har svært ved at forstå, hvorfor at nogen vil købe en trøje og derefter få tal og ord trykt på den for derefter at vise den frem til en fodboldkamp.
– Dette er ikke at være fan af noget, det er at fejre en tragedie, der stadig den dag i dag gør så ondt på så mange mennesker, skriver han på Twitter.
Hillsborough-tragedien udspillede sig i april 1989.
97 Liverpool-fans døde, efter at de var blevet mast til en fodboldkamp på Sheffield Wednesday's Hillsborough stadion. Det skete forud for FA Cup-semifinalen mellem Liverpool og Nottingham Forest.
#ARREST | We are aware of this and have worked proactively with officials at @wembleystadium to identify the individual.
— Metropolitan Police Events (@MetPoliceEvents) June 3, 2023
He has been arrested on suspicion of a public order offence and taken into custody. https://t.co/PNVzEhKzgZ
/ritzau/Reuters
LIVE
LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’
TRANSFER
Koster kassen: Hans værdi er mellem 600 og 700 mio
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Knuser Silkeborg i afskedskamp
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
OB slutter sæsonen med et nederlag
– Niels Frederiksen er en legende!
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
NYHEDER
FC København slagter Randers
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
OPTAKT
AGF – Viborg FF
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’