Christian Poulsens første sæson i Liverpool var alt andet end nogen succeshistorie. Den danske midtbanespiller blev hentet til den engelske storklub af Roy Hodgson og spillede også en del i sin første tid i klubben, men uden dog at være specielt prangende. Sidenhen blev Hodgson fyret, og Kenny Dalglish kom til, hvilket mere eller mindre sendte Christian Poulsen på bænken på permanent basis.
Læg dertil, at Liverpool-supporterne bestemt ikke ser det store lys i den tidligere Sevilla- og Juventus-spiller, og man kan sagtens forstå, hvis Christian Poulsen har lyst til at forlade Beatles-byen i en fart. Men det er ingenlunde tilfældet.
Selvom Christians Poulsens vej til startopstillingen på papiret er blevet endnu længere med Liverpools mange midtbane-indkøb in mente, tror danskeren fortsat på, at han kan etablere sig på holdet.
– Jeg har været meget glad for at være i klubben, og jeg ønsker at spille fast. Det er mit mål for fremtiden. Min familie føler sig ligeledes godt tilpas her, og det er en god klub, som har behandlet mig rigtig godt. jeg håber, jeg kan ændre på situationen og spille mere, siger Christian Poulsen ifølge skysports.
Mens såvel medier som Liverpool-fans for længst har udnævnt Poulsen som en færdig mand i Liverpool, har klubben ikke været ude at melde noget som helst ud, og det tolker Christian Poulsen som et bevis på, at Kenny Dalglish og co. fortsat ønsker hans tilstedeværelse.
– Jeg har intet hørt fra Liverpool, og jeg koncentrerer mig fuldt ud om at blive klar til den nye sæson. Jeg tror på, at klubben vil have mig, og med mindre jeg pludselig skulle få andet at vide fra klubben, er jeg Liverpool-spiller i den kommende sæson, fastslår den blonde midtbaneslider.
Christian Poulsen har to år tilbage af sin kontrakt med Liverpool.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Froholdt med vild hæder i Portugal
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
OPTAKT
FC København – Randers FC
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER