Christian Poulsens første sæson i Liverpool var alt andet end nogen succeshistorie. Den danske midtbanespiller blev hentet til den engelske storklub af Roy Hodgson og spillede også en del i sin første tid i klubben, men uden dog at være specielt prangende. Sidenhen blev Hodgson fyret, og Kenny Dalglish kom til, hvilket mere eller mindre sendte Christian Poulsen på bænken på permanent basis.
Læg dertil, at Liverpool-supporterne bestemt ikke ser det store lys i den tidligere Sevilla- og Juventus-spiller, og man kan sagtens forstå, hvis Christian Poulsen har lyst til at forlade Beatles-byen i en fart. Men det er ingenlunde tilfældet.
Selvom Christians Poulsens vej til startopstillingen på papiret er blevet endnu længere med Liverpools mange midtbane-indkøb in mente, tror danskeren fortsat på, at han kan etablere sig på holdet.
– Jeg har været meget glad for at være i klubben, og jeg ønsker at spille fast. Det er mit mål for fremtiden. Min familie føler sig ligeledes godt tilpas her, og det er en god klub, som har behandlet mig rigtig godt. jeg håber, jeg kan ændre på situationen og spille mere, siger Christian Poulsen ifølge skysports.
Mens såvel medier som Liverpool-fans for længst har udnævnt Poulsen som en færdig mand i Liverpool, har klubben ikke været ude at melde noget som helst ud, og det tolker Christian Poulsen som et bevis på, at Kenny Dalglish og co. fortsat ønsker hans tilstedeværelse.
– Jeg har intet hørt fra Liverpool, og jeg koncentrerer mig fuldt ud om at blive klar til den nye sæson. Jeg tror på, at klubben vil have mig, og med mindre jeg pludselig skulle få andet at vide fra klubben, er jeg Liverpool-spiller i den kommende sæson, fastslår den blonde midtbaneslider.
Christian Poulsen har to år tilbage af sin kontrakt med Liverpool.
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
INTERVIEW FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TIPSBLADETS DOM