Christian Poulsens første sæson i Liverpool var alt andet end nogen succeshistorie. Den danske midtbanespiller blev hentet til den engelske storklub af Roy Hodgson og spillede også en del i sin første tid i klubben, men uden dog at være specielt prangende. Sidenhen blev Hodgson fyret, og Kenny Dalglish kom til, hvilket mere eller mindre sendte Christian Poulsen på bænken på permanent basis.
Læg dertil, at Liverpool-supporterne bestemt ikke ser det store lys i den tidligere Sevilla- og Juventus-spiller, og man kan sagtens forstå, hvis Christian Poulsen har lyst til at forlade Beatles-byen i en fart. Men det er ingenlunde tilfældet.
Selvom Christians Poulsens vej til startopstillingen på papiret er blevet endnu længere med Liverpools mange midtbane-indkøb in mente, tror danskeren fortsat på, at han kan etablere sig på holdet.
– Jeg har været meget glad for at være i klubben, og jeg ønsker at spille fast. Det er mit mål for fremtiden. Min familie føler sig ligeledes godt tilpas her, og det er en god klub, som har behandlet mig rigtig godt. jeg håber, jeg kan ændre på situationen og spille mere, siger Christian Poulsen ifølge skysports.
Mens såvel medier som Liverpool-fans for længst har udnævnt Poulsen som en færdig mand i Liverpool, har klubben ikke været ude at melde noget som helst ud, og det tolker Christian Poulsen som et bevis på, at Kenny Dalglish og co. fortsat ønsker hans tilstedeværelse.
– Jeg har intet hørt fra Liverpool, og jeg koncentrerer mig fuldt ud om at blive klar til den nye sæson. Jeg tror på, at klubben vil have mig, og med mindre jeg pludselig skulle få andet at vide fra klubben, er jeg Liverpool-spiller i den kommende sæson, fastslår den blonde midtbaneslider.
Christian Poulsen har to år tilbage af sin kontrakt med Liverpool.
LIVE
LIVE: FCN, FCK og FCM får fem stjerner
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Brighton – Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT