Poulsen tror stadig på Liverpool-gennembrud

Christian Poulsen slår endnu engang fast, at han ikke forlader Liverpool. I stedet satser han på at blive en af Kenny Dalglish’s foretrukne.



Christian Poulsens første sæson i Liverpool var alt andet end nogen succeshistorie. Den danske midtbanespiller blev hentet til den engelske storklub af Roy Hodgson og spillede også en del i sin første tid i klubben, men uden dog at være specielt prangende. Sidenhen blev Hodgson fyret, og Kenny Dalglish kom til, hvilket mere eller mindre sendte Christian Poulsen på bænken på permanent basis.

Læg dertil, at Liverpool-supporterne bestemt ikke ser det store lys i den tidligere Sevilla- og Juventus-spiller, og man kan sagtens forstå, hvis Christian Poulsen har lyst til at forlade Beatles-byen i en fart. Men det er ingenlunde tilfældet.

Selvom Christians Poulsens vej til startopstillingen på papiret er blevet endnu længere med Liverpools mange midtbane-indkøb in mente, tror danskeren fortsat på, at han kan etablere sig på holdet.

– Jeg har været meget glad for at være i klubben, og jeg ønsker at spille fast. Det er mit mål for fremtiden. Min familie føler sig ligeledes godt tilpas her, og det er en god klub, som har behandlet mig rigtig godt. jeg håber, jeg kan ændre på situationen og spille mere, siger Christian Poulsen ifølge skysports.

Mens såvel medier som Liverpool-fans for længst har udnævnt Poulsen som en færdig mand i Liverpool, har klubben ikke været ude at melde noget som helst ud, og det tolker Christian Poulsen som et bevis på, at Kenny Dalglish og co. fortsat ønsker hans tilstedeværelse.

– Jeg har intet hørt fra Liverpool, og jeg koncentrerer mig fuldt ud om at blive klar til den nye sæson. Jeg tror på, at klubben vil have mig, og med mindre jeg pludselig skulle få andet at vide fra klubben, er jeg Liverpool-spiller i den kommende sæson, fastslår den blonde midtbaneslider.

Christian Poulsen har to år tilbage af sin kontrakt med Liverpool.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Kan sikre millioner til AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

De er færdige i 1. division

Mæhle kan hentes for spotpris

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer