Christian Poulsens første sæson i Liverpool var alt andet end nogen succeshistorie. Den danske midtbanespiller blev hentet til den engelske storklub af Roy Hodgson og spillede også en del i sin første tid i klubben, men uden dog at være specielt prangende. Sidenhen blev Hodgson fyret, og Kenny Dalglish kom til, hvilket mere eller mindre sendte Christian Poulsen på bænken på permanent basis.
Læg dertil, at Liverpool-supporterne bestemt ikke ser det store lys i den tidligere Sevilla- og Juventus-spiller, og man kan sagtens forstå, hvis Christian Poulsen har lyst til at forlade Beatles-byen i en fart. Men det er ingenlunde tilfældet.
Selvom Christians Poulsens vej til startopstillingen på papiret er blevet endnu længere med Liverpools mange midtbane-indkøb in mente, tror danskeren fortsat på, at han kan etablere sig på holdet.
– Jeg har været meget glad for at være i klubben, og jeg ønsker at spille fast. Det er mit mål for fremtiden. Min familie føler sig ligeledes godt tilpas her, og det er en god klub, som har behandlet mig rigtig godt. jeg håber, jeg kan ændre på situationen og spille mere, siger Christian Poulsen ifølge skysports.
Mens såvel medier som Liverpool-fans for længst har udnævnt Poulsen som en færdig mand i Liverpool, har klubben ikke været ude at melde noget som helst ud, og det tolker Christian Poulsen som et bevis på, at Kenny Dalglish og co. fortsat ønsker hans tilstedeværelse.
– Jeg har intet hørt fra Liverpool, og jeg koncentrerer mig fuldt ud om at blive klar til den nye sæson. Jeg tror på, at klubben vil have mig, og med mindre jeg pludselig skulle få andet at vide fra klubben, er jeg Liverpool-spiller i den kommende sæson, fastslår den blonde midtbaneslider.
Christian Poulsen har to år tilbage af sin kontrakt med Liverpool.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Lewandowski forlader FC Barcelona
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Salah sender særlig besked
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Så er det officielt
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AGF sluttede af med et brag
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’