Forleden kunne det engelske medie Daily Mail beskrive et sammenstød på Newcastles træningsanlæg mellem cheftræner Steve Bruce og spilleren Matt Richie, og nu bekræfter manageren, at der var en episode.
Ifølge mediet var Matt Richie utilfreds med, at han blev klandret for et mål, holdet indkasserede mod Wolverhampton. Skænderiet endte så med, at spilleren kaldte Steve Bruce for en “kujon”, mens træneren konfronterede spilleren fysisk i form af et skub med skulderen.
Over for Sky Sports bekræfter træneren så nu, at der var en situationen mellem de to, men går ikke i detaljer med situationen.
– Det kan ikke benægtes, at jeg har haft en batalje med Matt Ritchie, men lad mig fortælle dig, at der sker på træningsanlæg hver anden uge. Den næste dag trænede han godt og kom ind og undskyldte foran personalet og spillerne.
– Det sker regelmæssigt. Disse ting sker, siger Steve Bruce ifølge Sky Sports.
Træneren er dog utilfreds med, at situationen havnede i avisen.
– Desværre har journalisten en kilde i eller omkring klubben, der fodrer ham. Det er den mest skuffende ting. Vi prøver alle at finde synderen. Hos andre klubber sker det bare ikke.
– Det må være nogen i klubben. Desværre må det være sådan, og det er den største skuffelse for os alle, at det desværre sker lidt for ofte. Vi vil gøre vores yderste for at finde ud af, hvem det er. Det er ikke de-stabiliserende, men det er skuffende, siger Steve Bruce.
Newcastle befinder sig i øjeblikket lige over nedrykningsstregen i Premier League, hvor de har tre point ned til Fulham.
Hos netop Fulham imponerer Joachim Andersen i øjeblikket i stor stil, og han er blevet nomineret til prisen som månedens spiller i ligaen. Det kan du læse mere om her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
