Forleden kunne det engelske medie Daily Mail beskrive et sammenstød på Newcastles træningsanlæg mellem cheftræner Steve Bruce og spilleren Matt Richie, og nu bekræfter manageren, at der var en episode.
Ifølge mediet var Matt Richie utilfreds med, at han blev klandret for et mål, holdet indkasserede mod Wolverhampton. Skænderiet endte så med, at spilleren kaldte Steve Bruce for en “kujon”, mens træneren konfronterede spilleren fysisk i form af et skub med skulderen.
Over for Sky Sports bekræfter træneren så nu, at der var en situationen mellem de to, men går ikke i detaljer med situationen.
– Det kan ikke benægtes, at jeg har haft en batalje med Matt Ritchie, men lad mig fortælle dig, at der sker på træningsanlæg hver anden uge. Den næste dag trænede han godt og kom ind og undskyldte foran personalet og spillerne.
– Det sker regelmæssigt. Disse ting sker, siger Steve Bruce ifølge Sky Sports.
Træneren er dog utilfreds med, at situationen havnede i avisen.
– Desværre har journalisten en kilde i eller omkring klubben, der fodrer ham. Det er den mest skuffende ting. Vi prøver alle at finde synderen. Hos andre klubber sker det bare ikke.
– Det må være nogen i klubben. Desværre må det være sådan, og det er den største skuffelse for os alle, at det desværre sker lidt for ofte. Vi vil gøre vores yderste for at finde ud af, hvem det er. Det er ikke de-stabiliserende, men det er skuffende, siger Steve Bruce.
Newcastle befinder sig i øjeblikket lige over nedrykningsstregen i Premier League, hvor de har tre point ned til Fulham.
Hos netop Fulham imponerer Joachim Andersen i øjeblikket i stor stil, og han er blevet nomineret til prisen som månedens spiller i ligaen. Det kan du læse mere om her.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
MEDIE
