Premier League-chef bekræfter batalje med spiller

Den erfarne Premier League-træner bekræfter, at han og spilleren Matt Richie var involveret i et skænderi til træning.



Forleden kunne det engelske medie Daily Mail beskrive et sammenstød på Newcastles træningsanlæg mellem cheftræner Steve Bruce og spilleren Matt Richie, og nu bekræfter manageren, at der var en episode.

Ifølge mediet var Matt Richie utilfreds med, at han blev klandret for et mål, holdet indkasserede mod Wolverhampton. Skænderiet endte så med, at spilleren kaldte Steve Bruce for en “kujon”, mens træneren konfronterede spilleren fysisk i form af et skub med skulderen.

Over for Sky Sports bekræfter træneren så nu, at der var en situationen mellem de to, men går ikke i detaljer med situationen.

– Det kan ikke benægtes, at jeg har haft en batalje med Matt Ritchie, men lad mig fortælle dig, at der sker på træningsanlæg hver anden uge. Den næste dag trænede han godt og kom ind og undskyldte foran personalet og spillerne.

– Det sker regelmæssigt. Disse ting sker, siger Steve Bruce ifølge Sky Sports.

Træneren er dog utilfreds med, at situationen havnede i avisen.

– Desværre har journalisten en kilde i eller omkring klubben, der fodrer ham. Det er den mest skuffende ting. Vi prøver alle at finde synderen. Hos andre klubber sker det bare ikke.

– Det må være nogen i klubben. Desværre må det være sådan, og det er den største skuffelse for os alle, at det desværre sker lidt for ofte. Vi vil gøre vores yderste for at finde ud af, hvem det er. Det er ikke de-stabiliserende, men det er skuffende, siger Steve Bruce.

Newcastle befinder sig i øjeblikket lige over nedrykningsstregen i Premier League, hvor de har tre point ned til Fulham.

Hos netop Fulham imponerer Joachim Andersen i øjeblikket i stor stil, og han er blevet nomineret til prisen som månedens spiller i ligaen. Det kan du læse mere om her.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig

Atletico Madrid – Arsenal



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

PSG – Bayern München

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’