Chelsea tabte i sidste spillerunde til Liverpool, og lørdag aften skal de forsøge at komme tilbage på sporet i Premier League. Og det ligner umiddelbart en overkommelig opgave.
Frank Lampard og kompagni møder nemlig bundproppen West Bromwich, som Chelsea har et historisk godt tag i. De skal forsøge at holde fast i den statistik i lørdagens kamp, der også byder på et gensyn med en gammel kending for Chelsea.
Vi er klar med 10 “Opta”-statistikker til lørdagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– West Bromwich Albion har tabt flere Premier League-kampe mod Chelsea – 18 nederlag – end de har mod nogen anden modstander. De har også tabt deres seneste fire kampe mod Chelsea uden at score et eneste mål.
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Mario Balotelli på vej til danskerklub
– Chelsea har vundet hver af deres sidste tre udekampe mod West Brom. Chelsea har slået West Brom i fire eller flere kampe i træk på Hawthorns to gange tidligere – otte kampe i træk fra april 1985 til april 2011 og fem kampe mellem december 1964 og marts 1969.
– Chelsea har tabt tre af deres seneste syv udebanekampe i Premier League mod oprykkere, heriblandt deres seneste udebaneopgør mod en oprykker i juli sidste sæson, hvor de tabte 0-3 til Sheffield United. Før denne stime havde Chelsea kun tabt tre af deres tidligere 19 kampe mod oprykkere, hvoraf de havde vundet 11.
– West Brom har indkasseret flere mål end noget andet Premier League-hold hidtil i denne sæson med otte mål imod. Faktisk er deres otte mål imod det meste, de nogensinde har tilladt i deres to første kampe i en sæson.
– Chelsea har kun holdt et rent bur i deres 20 udekampe i Premier League med Frank Lampard som manager. Det var i en 2-0-sejr over Spurs i december 2019. Chelseas sidste “clean sheet” i ligaen uden for London var i maj 2019, hvor de spillede 0-0 mod Leicester.
Læs også:Bundesliga: Kan Yussuf Poulsen igen drille Leverkusen?
– West Bromwich Albion har kun hentet 11 point ud af 48 tilgængelige i deres seneste 16 Premier League-kampe (tre sejre, to uafgjorte og 11 nederlag). Alle disse point blev hentet, da Darren Moore vikarierede som cheftræner i seks kampe i april og maj i 2018.
– Chelsea-manager Frank Lampard har vundet sine to tidligere møder med West Bromwich Albion som manager. Som træner for Derby vandt han med 3-1 på hjemmebane og 4-1 på udebane i Championship i 2018-19-sæsonen.
– Matheus Pereira har haft en fod med i begge West Broms mål i denne Premier League-sæson, hvor han har scoret et mål og lagt op til et andet. Siden starten af sidste sæson har han faktisk haft en fod med i 26 ligamål for dem med 9 mål og 17 assists. Han har været involveret i 11 flere end nogen anden spiller i klubben.
– Forsvarsspilleren Kurt Zouma og midtbanespilleren Jorginho er de eneste to spillere, der har haft mere end et skud på mål for Chelsea i deres to Premier League-kampe indtil videre. De har haft to skud på mål hver.
– Branislav Ivanovic spillede 261 Premier League-kampe for Chelsea mellem 2008 og 2016 og scorede 22 mål, heriblandt et mod hans nye klub, West Brom, tilbage i februar 2014.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
FC Midtjylland og FC København brager sammen
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
EKSKLUSIVT
