Chelsea tabte i sidste spillerunde til Liverpool, og lørdag aften skal de forsøge at komme tilbage på sporet i Premier League. Og det ligner umiddelbart en overkommelig opgave.
Frank Lampard og kompagni møder nemlig bundproppen West Bromwich, som Chelsea har et historisk godt tag i. De skal forsøge at holde fast i den statistik i lørdagens kamp, der også byder på et gensyn med en gammel kending for Chelsea.
Vi er klar med 10 “Opta”-statistikker til lørdagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– West Bromwich Albion har tabt flere Premier League-kampe mod Chelsea – 18 nederlag – end de har mod nogen anden modstander. De har også tabt deres seneste fire kampe mod Chelsea uden at score et eneste mål.
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Mario Balotelli på vej til danskerklub
– Chelsea har vundet hver af deres sidste tre udekampe mod West Brom. Chelsea har slået West Brom i fire eller flere kampe i træk på Hawthorns to gange tidligere – otte kampe i træk fra april 1985 til april 2011 og fem kampe mellem december 1964 og marts 1969.
– Chelsea har tabt tre af deres seneste syv udebanekampe i Premier League mod oprykkere, heriblandt deres seneste udebaneopgør mod en oprykker i juli sidste sæson, hvor de tabte 0-3 til Sheffield United. Før denne stime havde Chelsea kun tabt tre af deres tidligere 19 kampe mod oprykkere, hvoraf de havde vundet 11.
– West Brom har indkasseret flere mål end noget andet Premier League-hold hidtil i denne sæson med otte mål imod. Faktisk er deres otte mål imod det meste, de nogensinde har tilladt i deres to første kampe i en sæson.
– Chelsea har kun holdt et rent bur i deres 20 udekampe i Premier League med Frank Lampard som manager. Det var i en 2-0-sejr over Spurs i december 2019. Chelseas sidste “clean sheet” i ligaen uden for London var i maj 2019, hvor de spillede 0-0 mod Leicester.
Læs også:Bundesliga: Kan Yussuf Poulsen igen drille Leverkusen?
– West Bromwich Albion har kun hentet 11 point ud af 48 tilgængelige i deres seneste 16 Premier League-kampe (tre sejre, to uafgjorte og 11 nederlag). Alle disse point blev hentet, da Darren Moore vikarierede som cheftræner i seks kampe i april og maj i 2018.
– Chelsea-manager Frank Lampard har vundet sine to tidligere møder med West Bromwich Albion som manager. Som træner for Derby vandt han med 3-1 på hjemmebane og 4-1 på udebane i Championship i 2018-19-sæsonen.
– Matheus Pereira har haft en fod med i begge West Broms mål i denne Premier League-sæson, hvor han har scoret et mål og lagt op til et andet. Siden starten af sidste sæson har han faktisk haft en fod med i 26 ligamål for dem med 9 mål og 17 assists. Han har været involveret i 11 flere end nogen anden spiller i klubben.
– Forsvarsspilleren Kurt Zouma og midtbanespilleren Jorginho er de eneste to spillere, der har haft mere end et skud på mål for Chelsea i deres to Premier League-kampe indtil videre. De har haft to skud på mål hver.
– Branislav Ivanovic spillede 261 Premier League-kampe for Chelsea mellem 2008 og 2016 og scorede 22 mål, heriblandt et mod hans nye klub, West Brom, tilbage i februar 2014.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Ser I med, Brøndby?
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Sendt hjem fra FC København-træning
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
– Det er et møghold!
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
