Premier League: Chelsea med fremragende statistik mod oprykker

Vi er klar med optakts-nedslag til lørdagens kamp mellem West Bromwich og Chelsea.



Chelsea tabte i sidste spillerunde til Liverpool, og lørdag aften skal de forsøge at komme tilbage på sporet i Premier League. Og det ligner umiddelbart en overkommelig opgave.

Frank Lampard og kompagni møder nemlig bundproppen West Bromwich, som Chelsea har et historisk godt tag i. De skal forsøge at holde fast i den statistik i lørdagens kamp, der også byder på et gensyn med en gammel kending for Chelsea. 

Vi er klar med 10 “Opta”-statistikker til lørdagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:

– West Bromwich Albion har tabt flere Premier League-kampe mod Chelsea – 18 nederlag – end de har mod nogen anden modstander. De har også tabt deres seneste fire kampe mod Chelsea uden at score et eneste mål.

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Mario Balotelli på vej til danskerklub

– Chelsea har vundet hver af deres sidste tre udekampe mod West Brom. Chelsea har slået West Brom i fire eller flere kampe i træk på Hawthorns to gange tidligere – otte kampe i træk fra april 1985 til april 2011 og fem kampe mellem december 1964 og marts 1969.

– Chelsea har tabt tre af deres seneste syv udebanekampe i Premier League mod oprykkere, heriblandt deres seneste udebaneopgør mod en oprykker i juli sidste sæson, hvor de tabte 0-3 til Sheffield United. Før denne stime havde Chelsea kun tabt tre af deres tidligere 19 kampe mod oprykkere, hvoraf de havde vundet 11.

– West Brom har indkasseret flere mål end noget andet Premier League-hold hidtil i denne sæson med otte mål imod. Faktisk er deres otte mål imod det meste, de nogensinde har tilladt i deres to første kampe i en sæson.

– Chelsea har kun holdt et rent bur i deres 20 udekampe i Premier League med Frank Lampard som manager. Det var i en 2-0-sejr over Spurs i december 2019. Chelseas sidste “clean sheet” i ligaen uden for London var i maj 2019, hvor de spillede 0-0 mod Leicester.

Læs også:Bundesliga: Kan Yussuf Poulsen igen drille Leverkusen?

– West Bromwich Albion har kun hentet 11 point ud af 48 tilgængelige i deres seneste 16 Premier League-kampe (tre sejre, to uafgjorte og 11 nederlag). Alle disse point blev hentet, da Darren Moore vikarierede som cheftræner i seks kampe i april og maj i 2018.

– Chelsea-manager Frank Lampard har vundet sine to tidligere møder med West Bromwich Albion som manager. Som træner for Derby vandt han med 3-1 på hjemmebane og 4-1 på udebane i Championship i 2018-19-sæsonen.

– Matheus Pereira har haft en fod med i begge West Broms mål i denne Premier League-sæson, hvor han har scoret et mål og lagt op til et andet. Siden starten af ​​sidste sæson har han faktisk haft en fod med i 26 ligamål for dem med 9 mål og 17 assists. Han har været involveret i 11 flere end nogen anden spiller i klubben.

– Forsvarsspilleren Kurt Zouma og midtbanespilleren Jorginho er de eneste to spillere, der har haft mere end et skud på mål for Chelsea i deres to Premier League-kampe indtil videre. De har haft to skud på mål hver.

– Branislav Ivanovic spillede 261 Premier League-kampe for Chelsea mellem 2008 og 2016 og scorede 22 mål, heriblandt et mod hans nye klub, West Brom, tilbage i februar 2014. 





Manchester City klar til semifinale

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

Brøndby takker nej til to spillere

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Hård kritik af FC København-stjerne

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

‘En af sæsonens bedste transfers’

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Manchester United rasende

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Mens vi venter på Godo

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam