Bayer Leverkusen tager imod RB Leipzig i Bundesligaen lørdag eftermiddag i en jubilæumskamp, hvor Yussuf Poulsen og co. skal forsøge at fortsætte deres gode start på sæsonen i den tyske liga.
Yussuf Poulsen og RB Leipzig kom således fra land med en sejr over Mainz i premiererunden, hvor danskeren kom på tavlen. Og hvis historikken er nogen indikation, har Poulsen og holdkammeraterne også gode forudsætninger i lørdagens kamp.
Vi er klar med 10 “Opta”-statistikker til lørdagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– RB Leipzig har kun tabt en af deres otte Bundesliga-kampe mod Leverkusen, mens de har vundet fire og spillet tre uafgjort. De tabte 1-4 på hjemmebane i april 2018.
Læs også:Premier League: Manchester United og Solskjær under massivt pres
– RB Leipzig har scoret i hver af deres otte Bundesliga-kampe mod Leverkusen. Gladbach er det eneste andet hold, som de har scoret mod i hvert af deres første otte Bundesliga-møder.
– Leverkusen har ikke vundet en eneste af deres fire hjemmekampe i Bundesliga mod RB Leipzig. De har spillet uafgjort to gange, og RB Leipzig har vundet to gange. Faktisk har Leverkusen ikke mødet noget andet Bundesliga-hold så ofte på hjemmebane uden at vinde.
– Leipzig er i øjeblikket i gang med en stime på fire kampe uden nederlag mod Leverkusen. De slog dem to gange i 2018/19, mens begge møder sluttede 1-1 sidste sæson – Leverkusen satte en 1-0-føring over styr ved begge lejligheder.
– Dette bliver Leverkusens 1400. Bundesliga-kamp (og også deres 700. hjemmekamp). De rykkede op i Bundesligaen i 1979 og har været i rækken lige siden.
– Leverkusen har vundet seks af deres otte hjemmekampe i Bundesligaen i 2020 og har tabt de to andre. I de sidste ni sæsoner har Bayer kun tabt deres første hjemmekamp i en sæson en gang før, da de tabte 1-3 mod Wolfsburg i 2018. De har vundet deres første hjemmekamp i syv af de seneste ni sæsoner.
– RB Leipzig har kun tabt en af deres sidste 16 Bundesliga-kampe, hvor de har vundet syv og spillet otte uafgjort. De tabte 0-2 mod Dortmund i 33. spillerunde i sidste sæson.
– På tværs af alle konkurrencer har RB Leipzig i øjeblikket gang i en stime på ni kampe uden nederlag løb på hjemmebane. De har vundet syv af dem, og de har vundet hver af deres sidste fem kampe. I syv af de ni kampe har de holdt rent bur.
– Leipzigs Dayot Upamecano havde hele 131 berøringer i første spillerunde, hvilket var flest af alle. Holdkammerat Yussuf Poulsen tog syv skud, hvilket også var flest i Bundesligaen og endda flere end Leverkusen forsøgte mod Wolfsburg.
– Yussuf Poulsen og Emil Forsberg, som begge scorede i premiererunden, har hver scoret tre Bundesliga-mål mod Leverkusen. Ingen andre spillere har scoret mere end to mål i kampene mellem Leipzig og Leverkusen.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
NYHEDER
