Bundesliga: Kan Yussuf Poulsen igen drille Leverkusen?

Vi er klar med optakts-nedslag til lørdagens kamp mellem Bayer Leverkusen og RB Leipzig.



Bayer Leverkusen tager imod RB Leipzig i Bundesligaen lørdag eftermiddag i en jubilæumskamp, hvor Yussuf Poulsen og co. skal forsøge at fortsætte deres gode start på sæsonen i den tyske liga.

Yussuf Poulsen og RB Leipzig kom således fra land med en sejr over Mainz i premiererunden, hvor danskeren kom på tavlen. Og hvis historikken er nogen indikation, har Poulsen og holdkammeraterne også gode forudsætninger i lørdagens kamp.

Vi er klar med 10 “Opta”-statistikker til lørdagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:

– RB Leipzig har kun tabt en af ​​deres otte Bundesliga-kampe mod Leverkusen, mens de har vundet fire og spillet tre uafgjort. De tabte 1-4 på hjemmebane i april 2018.

Læs også:Premier League: Manchester United og Solskjær under massivt pres

– RB Leipzig har scoret i hver af deres otte Bundesliga-kampe mod Leverkusen. Gladbach er det eneste andet hold, som de har scoret mod i hvert af deres første otte Bundesliga-møder.

– Leverkusen har ikke vundet en eneste af ​​deres fire hjemmekampe i Bundesliga mod RB Leipzig. De har spillet uafgjort to gange, og RB Leipzig har vundet to gange. Faktisk har Leverkusen ikke mødet noget andet Bundesliga-hold så ofte på hjemmebane uden at vinde.

– Leipzig er i øjeblikket i gang med en stime på fire kampe uden nederlag mod Leverkusen. De slog dem to gange i 2018/19, mens begge møder sluttede 1-1 sidste sæson – Leverkusen satte en 1-0-føring over styr ved begge lejligheder.

– Dette bliver Leverkusens 1400. Bundesliga-kamp (og også deres 700. hjemmekamp). De rykkede op i Bundesligaen i 1979 og har været i rækken lige siden.

– Leverkusen har vundet seks af deres otte hjemmekampe i Bundesligaen i 2020 og har tabt de to andre. I de sidste ni sæsoner har Bayer kun tabt deres første hjemmekamp i en sæson en gang før, da de tabte 1-3 mod Wolfsburg i 2018. De har vundet deres første hjemmekamp i syv af de seneste ni sæsoner.

– RB Leipzig har kun tabt en af ​​deres sidste 16 Bundesliga-kampe, hvor de har vundet syv og spillet otte uafgjort. De tabte 0-2 mod Dortmund i 33. spillerunde i sidste sæson.

– På tværs af alle konkurrencer har RB Leipzig i øjeblikket gang i en stime på ni kampe uden nederlag løb på hjemmebane. De har vundet syv af dem, og de har vundet hver af deres sidste fem kampe. I syv af de ni kampe har de holdt rent bur.

– Leipzigs Dayot Upamecano havde hele 131 berøringer i første spillerunde, hvilket var flest af alle. Holdkammerat Yussuf Poulsen tog syv skud, hvilket også var flest i Bundesligaen og endda flere end Leverkusen forsøgte mod Wolfsburg.

– Yussuf Poulsen og Emil Forsberg, som begge scorede i premiererunden, har hver scoret tre Bundesliga-mål mod Leverkusen. Ingen andre spillere har scoret mere end to mål i kampene mellem Leipzig og Leverkusen.





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

England – Argentina

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er jeg træt af’

Frankrig – Spanien

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Maxsø træner med i Brøndby

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Melder ud om Mbappé

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker