Bundesliga: Kan Yussuf Poulsen igen drille Leverkusen?

Vi er klar med optakts-nedslag til lørdagens kamp mellem Bayer Leverkusen og RB Leipzig.



Bayer Leverkusen tager imod RB Leipzig i Bundesligaen lørdag eftermiddag i en jubilæumskamp, hvor Yussuf Poulsen og co. skal forsøge at fortsætte deres gode start på sæsonen i den tyske liga.

Yussuf Poulsen og RB Leipzig kom således fra land med en sejr over Mainz i premiererunden, hvor danskeren kom på tavlen. Og hvis historikken er nogen indikation, har Poulsen og holdkammeraterne også gode forudsætninger i lørdagens kamp.

Vi er klar med 10 “Opta”-statistikker til lørdagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:

– RB Leipzig har kun tabt en af ​​deres otte Bundesliga-kampe mod Leverkusen, mens de har vundet fire og spillet tre uafgjort. De tabte 1-4 på hjemmebane i april 2018.

Læs også:Premier League: Manchester United og Solskjær under massivt pres

– RB Leipzig har scoret i hver af deres otte Bundesliga-kampe mod Leverkusen. Gladbach er det eneste andet hold, som de har scoret mod i hvert af deres første otte Bundesliga-møder.

– Leverkusen har ikke vundet en eneste af ​​deres fire hjemmekampe i Bundesliga mod RB Leipzig. De har spillet uafgjort to gange, og RB Leipzig har vundet to gange. Faktisk har Leverkusen ikke mødet noget andet Bundesliga-hold så ofte på hjemmebane uden at vinde.

– Leipzig er i øjeblikket i gang med en stime på fire kampe uden nederlag mod Leverkusen. De slog dem to gange i 2018/19, mens begge møder sluttede 1-1 sidste sæson – Leverkusen satte en 1-0-føring over styr ved begge lejligheder.

– Dette bliver Leverkusens 1400. Bundesliga-kamp (og også deres 700. hjemmekamp). De rykkede op i Bundesligaen i 1979 og har været i rækken lige siden.

– Leverkusen har vundet seks af deres otte hjemmekampe i Bundesligaen i 2020 og har tabt de to andre. I de sidste ni sæsoner har Bayer kun tabt deres første hjemmekamp i en sæson en gang før, da de tabte 1-3 mod Wolfsburg i 2018. De har vundet deres første hjemmekamp i syv af de seneste ni sæsoner.

– RB Leipzig har kun tabt en af ​​deres sidste 16 Bundesliga-kampe, hvor de har vundet syv og spillet otte uafgjort. De tabte 0-2 mod Dortmund i 33. spillerunde i sidste sæson.

– På tværs af alle konkurrencer har RB Leipzig i øjeblikket gang i en stime på ni kampe uden nederlag løb på hjemmebane. De har vundet syv af dem, og de har vundet hver af deres sidste fem kampe. I syv af de ni kampe har de holdt rent bur.

– Leipzigs Dayot Upamecano havde hele 131 berøringer i første spillerunde, hvilket var flest af alle. Holdkammerat Yussuf Poulsen tog syv skud, hvilket også var flest i Bundesligaen og endda flere end Leverkusen forsøgte mod Wolfsburg.

– Yussuf Poulsen og Emil Forsberg, som begge scorede i premiererunden, har hver scoret tre Bundesliga-mål mod Leverkusen. Ingen andre spillere har scoret mere end to mål i kampene mellem Leipzig og Leverkusen.





LIVE

TransferLIVE: I dialog med dansk profil

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

To danske klubber jagter formstærk angriber

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Dansk toptræner stifter agentfirma

Viaplay deler stor nyhed

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil