Bayer Leverkusen tager imod RB Leipzig i Bundesligaen lørdag eftermiddag i en jubilæumskamp, hvor Yussuf Poulsen og co. skal forsøge at fortsætte deres gode start på sæsonen i den tyske liga.
Yussuf Poulsen og RB Leipzig kom således fra land med en sejr over Mainz i premiererunden, hvor danskeren kom på tavlen. Og hvis historikken er nogen indikation, har Poulsen og holdkammeraterne også gode forudsætninger i lørdagens kamp.
Vi er klar med 10 “Opta”-statistikker til lørdagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– RB Leipzig har kun tabt en af deres otte Bundesliga-kampe mod Leverkusen, mens de har vundet fire og spillet tre uafgjort. De tabte 1-4 på hjemmebane i april 2018.
Læs også:Premier League: Manchester United og Solskjær under massivt pres
– RB Leipzig har scoret i hver af deres otte Bundesliga-kampe mod Leverkusen. Gladbach er det eneste andet hold, som de har scoret mod i hvert af deres første otte Bundesliga-møder.
– Leverkusen har ikke vundet en eneste af deres fire hjemmekampe i Bundesliga mod RB Leipzig. De har spillet uafgjort to gange, og RB Leipzig har vundet to gange. Faktisk har Leverkusen ikke mødet noget andet Bundesliga-hold så ofte på hjemmebane uden at vinde.
– Leipzig er i øjeblikket i gang med en stime på fire kampe uden nederlag mod Leverkusen. De slog dem to gange i 2018/19, mens begge møder sluttede 1-1 sidste sæson – Leverkusen satte en 1-0-føring over styr ved begge lejligheder.
– Dette bliver Leverkusens 1400. Bundesliga-kamp (og også deres 700. hjemmekamp). De rykkede op i Bundesligaen i 1979 og har været i rækken lige siden.
– Leverkusen har vundet seks af deres otte hjemmekampe i Bundesligaen i 2020 og har tabt de to andre. I de sidste ni sæsoner har Bayer kun tabt deres første hjemmekamp i en sæson en gang før, da de tabte 1-3 mod Wolfsburg i 2018. De har vundet deres første hjemmekamp i syv af de seneste ni sæsoner.
– RB Leipzig har kun tabt en af deres sidste 16 Bundesliga-kampe, hvor de har vundet syv og spillet otte uafgjort. De tabte 0-2 mod Dortmund i 33. spillerunde i sidste sæson.
– På tværs af alle konkurrencer har RB Leipzig i øjeblikket gang i en stime på ni kampe uden nederlag løb på hjemmebane. De har vundet syv af dem, og de har vundet hver af deres sidste fem kampe. I syv af de ni kampe har de holdt rent bur.
– Leipzigs Dayot Upamecano havde hele 131 berøringer i første spillerunde, hvilket var flest af alle. Holdkammerat Yussuf Poulsen tog syv skud, hvilket også var flest i Bundesligaen og endda flere end Leverkusen forsøgte mod Wolfsburg.
– Yussuf Poulsen og Emil Forsberg, som begge scorede i premiererunden, har hver scoret tre Bundesliga-mål mod Leverkusen. Ingen andre spillere har scoret mere end to mål i kampene mellem Leipzig og Leverkusen.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
