Premier League: Fortsætter Chelsea kursen mod medaljerne?

Chelsea skal forsøge at holde Leicester og Manchester United bag sig, mens Sheffield United jagter en plads i top seks. Få ti optakts-skud til kampen her.



Mens mesterskabet er afgjort i Premier League, er der i den grad spænding om nogle af de øvrige pladser. Det gælder blandt andet tredjepladsen, som Chelsea i øjeblikket sidder på.

The Blues har kun ét point ned til Leicester på fjerdepladsen, mens flyvende Manchester United er to point efter på femtepladsen. Chelsea skal helst sikre sig tre point på udebane mod Sheffield United, hvis de vil holde fast i pladsen, men oprykkerne har også brug for point. De er nemlig ét point fra sjettepladsen, der giver adgang til Europa League.

Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten til lørdagens kamp mellem Sheffield United og Chelsea på Bramall Lane.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-kampen:
– Efter at have vundet deres første tre Premier League-kampe mod Chelsea mellem 1992 og 1993, har Sheffield United ikke vundet en eneste af deres seneste fire kampe mod Chelsea (en uafgjort og tre nederlag).

– Chelsea vandt deres seneste besøg på Bramall Lane i ligaen med 2-0 i oktober 2006. De har ikke vundet to udebanekampe mod Sheffield United i træk siden oktober 1965.

– Ikke en af de seneste 14 ligakampe mellem Sheffield United og Chelsea i Sheffield er blevet uafgjort, da Sheffield har vundet otte, og Chelsea har vundet seks, siden de spillede 1-1 i august 1963.

– Chelsea har vundet deres seneste fem Premier League-kampe i Yorkshire og er ubesejret i deres seneste ni kampe i amtet, siden de tabte 0-2 til Leeds i december 2002 (syv sejre og to uafgjorte).

– Mod Wolves i sidste runde, vandt Sheffield United 1-0 for syvende gang i Premier League i denne sæson – det er flere 1-0-sejr end noget andet hold. De skal prøve at sikre fire hjemmesejre i træk i Premier League for første gang.

– Chelsea har scoret mindst to gange i hver af deres seneste otte Premier League-kampe – kun én gang har de haft en længere stime med to eller flere mål per kamp i turneringen. Det var 10 kampe mellem maj og september 2009.

– Chelseas Tammy Abraham har scoret tre mål i sine to ligakampe mod Sheffield United, men dette er hans første kamp på Bramall Lane.

– Tammy Abraham har scoret ni mål på udebane for Chelsea i Premier League denne sæson – kun Didier Drogba (15 mål i 2009-10) og Nicolas Anelka (11 mål i 2008-09) har nettet mere på udebane i en sæson for Blues.

– Efter en stime på 72 kampe uden mål i alle konkurrencer, har Sheffield Uniteds John Egan scoret i to kampe i træk for Sheffield. Først udlignede han i det 80. minut mod Burnley, og siden scorede han sejrsmålet i det 90. minut mod Wolves.

– Chelseas Olivier Giroud har scoret fire mål i sine sidste seks Premier League-kampe, inklusive i hver af de to seneste. Han scorede kun i fire af sine forrige 40 kampe i konkurrencen, mens han sidst scorede i tre ligakampe i træk i januar 2017. Dengang var spillede han for Arsenal og scorede i fire kampe i træk.

Stillingen i Premier League:





Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FC Fredericia – OB

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

– Det har man nok aldrig set før

Nu trækkes der lod til VM 2026

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her kan du se VM-lodtrækningen

Saver United-stjerne over

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Griner af AaB-rygte

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Rigmand vild med FC København-aftale

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Stor derby-bøde til FC København

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

– Det var vanvittigt brutalt!

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’