Mens mesterskabet er afgjort i Premier League, er der i den grad spænding om nogle af de øvrige pladser. Det gælder blandt andet tredjepladsen, som Chelsea i øjeblikket sidder på.
The Blues har kun ét point ned til Leicester på fjerdepladsen, mens flyvende Manchester United er to point efter på femtepladsen. Chelsea skal helst sikre sig tre point på udebane mod Sheffield United, hvis de vil holde fast i pladsen, men oprykkerne har også brug for point. De er nemlig ét point fra sjettepladsen, der giver adgang til Europa League.
Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten til lørdagens kamp mellem Sheffield United og Chelsea på Bramall Lane.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-kampen:
– Efter at have vundet deres første tre Premier League-kampe mod Chelsea mellem 1992 og 1993, har Sheffield United ikke vundet en eneste af deres seneste fire kampe mod Chelsea (en uafgjort og tre nederlag).
– Chelsea vandt deres seneste besøg på Bramall Lane i ligaen med 2-0 i oktober 2006. De har ikke vundet to udebanekampe mod Sheffield United i træk siden oktober 1965.
– Ikke en af de seneste 14 ligakampe mellem Sheffield United og Chelsea i Sheffield er blevet uafgjort, da Sheffield har vundet otte, og Chelsea har vundet seks, siden de spillede 1-1 i august 1963.
– Chelsea har vundet deres seneste fem Premier League-kampe i Yorkshire og er ubesejret i deres seneste ni kampe i amtet, siden de tabte 0-2 til Leeds i december 2002 (syv sejre og to uafgjorte).
– Mod Wolves i sidste runde, vandt Sheffield United 1-0 for syvende gang i Premier League i denne sæson – det er flere 1-0-sejr end noget andet hold. De skal prøve at sikre fire hjemmesejre i træk i Premier League for første gang.
– Chelsea har scoret mindst to gange i hver af deres seneste otte Premier League-kampe – kun én gang har de haft en længere stime med to eller flere mål per kamp i turneringen. Det var 10 kampe mellem maj og september 2009.
– Chelseas Tammy Abraham har scoret tre mål i sine to ligakampe mod Sheffield United, men dette er hans første kamp på Bramall Lane.
– Tammy Abraham har scoret ni mål på udebane for Chelsea i Premier League denne sæson – kun Didier Drogba (15 mål i 2009-10) og Nicolas Anelka (11 mål i 2008-09) har nettet mere på udebane i en sæson for Blues.
– Efter en stime på 72 kampe uden mål i alle konkurrencer, har Sheffield Uniteds John Egan scoret i to kampe i træk for Sheffield. Først udlignede han i det 80. minut mod Burnley, og siden scorede han sejrsmålet i det 90. minut mod Wolves.
– Chelseas Olivier Giroud har scoret fire mål i sine sidste seks Premier League-kampe, inklusive i hver af de to seneste. Han scorede kun i fire af sine forrige 40 kampe i konkurrencen, mens han sidst scorede i tre ligakampe i træk i januar 2017. Dengang var spillede han for Arsenal og scorede i fire kampe i træk.
Stillingen i Premier League:
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medie peger på FC København
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Forlænger med stortalent
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
José Mourinho klarmelder dansker
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
