Tottenham spiller deres tredje kamp på hjemmebane i Premier League, når de søndag aften møder West Ham i turneringen, og her skal Jose Mourinho og co. forsøge at bryde med deres dårlige sæsonstart på hjemmebanen.
Til gengæld er der også en del ting, der taler for, at Jose Mourinho og Tottenham kan gøre netop det og tage sejren mod David Moyes og West Ham. Men det bliver ikke en nem opgave, for Hammers kommer til kampen med vind i sejlene. Tjek bare de nedenstående statistikker.
Vi er nemlig klar til søndagens kamp med 10 nedslag før kampen – leveret i samarbejde med spilxperten.com
– Tottenham vandt begge Premier League-kampe mod West Ham sidste sæson. De vandt sidst tre i træk mod Hammers, da de havde en stime på fem sejre mod dem mellem marts 2008 og december 2009.
– Kun mod Fulham (7 sejre) har West Ham vundet flere Premier League-udekampe end de har mod Spurs (5 sejre).
– Tottenham har kun tabt tre af deres seneste 27 London-derbyer på hjemmebane i Premier League, mens de har vundet 18. To af disse nederlag er imidlertid kommet i deres seneste fem hjemmekampe, heriblandt en kamp mod West Ham i april 2019.
– West Ham har tabt syv af deres ni London-derbyer i Premier League siden starten af sidste sæson og vundet de to andre (begge mod Chelsea). Faktisk har Hammers tabt flere London-derbyer end noget andet hold i Premier League-historien med 104 nederlag.
– Tottenham er uden sejr på hjemmebane indtil videre i Premier League denne sæson (en uafgjort og et nederlag), mens de kun har scoret en gang og indkasseret to gange. Det er i skarp kontrast til deres udebaneform, hvor de har vundet begge kampe med en samlet score på 11-3.
– West Ham har vundet deres seneste to Premier League-kampe med en samlet score på 7-0. De vandt sidst tre i træk i turneringen i maj 2019. Senest de gjorde det uden at indkassere var i februar 2014.
– Tottenham-chef José Mourinho har aldrig tabt mod David Moyes i 12 Premier League-møder (otte sejre og fire uafgjort). Han har ikke mødt nogen anden manager flere gange uden nederlag. Faktisk er det kun Alex Ferguson, der oftere har mødt en anden Premier League-manager uden at tabe (17 kampe mod Steve Bruce og 14 kampe mod David O’Leary).
– Før denne runde har ingen spiller scoret flere Premier League-mål i denne sæson end Spurs’ Son Heung-min med seks kasser. Imidlertid er alle koreanerens mål hidtil i denne periode kommet på hjemmebane.
– West Hams Michail Antonio har scoret fire mål i sine syv Premier League-kampe mod Tottenham. Han har ikke scoret flere gange mod noget andet hold. Antonio har også scoret 10 mål i sine sidste 11 Premier League-kampe for Hammers.
– Tottenhams Harry Kane har været involveret i flere Premier League-mål end nogen anden spiller hidtil i denne sæson (3 mål, 6 assists). Kane har også scoret ni mål i sine sidste 10 Premier League-kampe mod West Ham, og de kan blive det fjerde hold, som han har scoret 10 eller flere mål mod i turneringen. Det har han også gjort mod Leicester, Arsenal og Southampton.
LIVE
TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
