Tottenham spiller deres tredje kamp på hjemmebane i Premier League, når de søndag aften møder West Ham i turneringen, og her skal Jose Mourinho og co. forsøge at bryde med deres dårlige sæsonstart på hjemmebanen.
Til gengæld er der også en del ting, der taler for, at Jose Mourinho og Tottenham kan gøre netop det og tage sejren mod David Moyes og West Ham. Men det bliver ikke en nem opgave, for Hammers kommer til kampen med vind i sejlene. Tjek bare de nedenstående statistikker.
Vi er nemlig klar til søndagens kamp med 10 nedslag før kampen – leveret i samarbejde med spilxperten.com
– Tottenham vandt begge Premier League-kampe mod West Ham sidste sæson. De vandt sidst tre i træk mod Hammers, da de havde en stime på fem sejre mod dem mellem marts 2008 og december 2009.
– Kun mod Fulham (7 sejre) har West Ham vundet flere Premier League-udekampe end de har mod Spurs (5 sejre).
– Tottenham har kun tabt tre af deres seneste 27 London-derbyer på hjemmebane i Premier League, mens de har vundet 18. To af disse nederlag er imidlertid kommet i deres seneste fem hjemmekampe, heriblandt en kamp mod West Ham i april 2019.
– West Ham har tabt syv af deres ni London-derbyer i Premier League siden starten af sidste sæson og vundet de to andre (begge mod Chelsea). Faktisk har Hammers tabt flere London-derbyer end noget andet hold i Premier League-historien med 104 nederlag.
– Tottenham er uden sejr på hjemmebane indtil videre i Premier League denne sæson (en uafgjort og et nederlag), mens de kun har scoret en gang og indkasseret to gange. Det er i skarp kontrast til deres udebaneform, hvor de har vundet begge kampe med en samlet score på 11-3.
– West Ham har vundet deres seneste to Premier League-kampe med en samlet score på 7-0. De vandt sidst tre i træk i turneringen i maj 2019. Senest de gjorde det uden at indkassere var i februar 2014.
– Tottenham-chef José Mourinho har aldrig tabt mod David Moyes i 12 Premier League-møder (otte sejre og fire uafgjort). Han har ikke mødt nogen anden manager flere gange uden nederlag. Faktisk er det kun Alex Ferguson, der oftere har mødt en anden Premier League-manager uden at tabe (17 kampe mod Steve Bruce og 14 kampe mod David O’Leary).
– Før denne runde har ingen spiller scoret flere Premier League-mål i denne sæson end Spurs’ Son Heung-min med seks kasser. Imidlertid er alle koreanerens mål hidtil i denne periode kommet på hjemmebane.
– West Hams Michail Antonio har scoret fire mål i sine syv Premier League-kampe mod Tottenham. Han har ikke scoret flere gange mod noget andet hold. Antonio har også scoret 10 mål i sine sidste 11 Premier League-kampe for Hammers.
– Tottenhams Harry Kane har været involveret i flere Premier League-mål end nogen anden spiller hidtil i denne sæson (3 mål, 6 assists). Kane har også scoret ni mål i sine sidste 10 Premier League-kampe mod West Ham, og de kan blive det fjerde hold, som han har scoret 10 eller flere mål mod i turneringen. Det har han også gjort mod Leicester, Arsenal og Southampton.
LIVE
TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
