Tottenham spiller deres tredje kamp på hjemmebane i Premier League, når de søndag aften møder West Ham i turneringen, og her skal Jose Mourinho og co. forsøge at bryde med deres dårlige sæsonstart på hjemmebanen.
Til gengæld er der også en del ting, der taler for, at Jose Mourinho og Tottenham kan gøre netop det og tage sejren mod David Moyes og West Ham. Men det bliver ikke en nem opgave, for Hammers kommer til kampen med vind i sejlene. Tjek bare de nedenstående statistikker.
Vi er nemlig klar til søndagens kamp med 10 nedslag før kampen – leveret i samarbejde med spilxperten.com
– Tottenham vandt begge Premier League-kampe mod West Ham sidste sæson. De vandt sidst tre i træk mod Hammers, da de havde en stime på fem sejre mod dem mellem marts 2008 og december 2009.
– Kun mod Fulham (7 sejre) har West Ham vundet flere Premier League-udekampe end de har mod Spurs (5 sejre).
– Tottenham har kun tabt tre af deres seneste 27 London-derbyer på hjemmebane i Premier League, mens de har vundet 18. To af disse nederlag er imidlertid kommet i deres seneste fem hjemmekampe, heriblandt en kamp mod West Ham i april 2019.
– West Ham har tabt syv af deres ni London-derbyer i Premier League siden starten af sidste sæson og vundet de to andre (begge mod Chelsea). Faktisk har Hammers tabt flere London-derbyer end noget andet hold i Premier League-historien med 104 nederlag.
– Tottenham er uden sejr på hjemmebane indtil videre i Premier League denne sæson (en uafgjort og et nederlag), mens de kun har scoret en gang og indkasseret to gange. Det er i skarp kontrast til deres udebaneform, hvor de har vundet begge kampe med en samlet score på 11-3.
– West Ham har vundet deres seneste to Premier League-kampe med en samlet score på 7-0. De vandt sidst tre i træk i turneringen i maj 2019. Senest de gjorde det uden at indkassere var i februar 2014.
– Tottenham-chef José Mourinho har aldrig tabt mod David Moyes i 12 Premier League-møder (otte sejre og fire uafgjort). Han har ikke mødt nogen anden manager flere gange uden nederlag. Faktisk er det kun Alex Ferguson, der oftere har mødt en anden Premier League-manager uden at tabe (17 kampe mod Steve Bruce og 14 kampe mod David O’Leary).
– Før denne runde har ingen spiller scoret flere Premier League-mål i denne sæson end Spurs’ Son Heung-min med seks kasser. Imidlertid er alle koreanerens mål hidtil i denne periode kommet på hjemmebane.
– West Hams Michail Antonio har scoret fire mål i sine syv Premier League-kampe mod Tottenham. Han har ikke scoret flere gange mod noget andet hold. Antonio har også scoret 10 mål i sine sidste 11 Premier League-kampe for Hammers.
– Tottenhams Harry Kane har været involveret i flere Premier League-mål end nogen anden spiller hidtil i denne sæson (3 mål, 6 assists). Kane har også scoret ni mål i sine sidste 10 Premier League-kampe mod West Ham, og de kan blive det fjerde hold, som han har scoret 10 eller flere mål mod i turneringen. Det har han også gjort mod Leicester, Arsenal og Southampton.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
