Premier League: Jose Mourinho har krammet på David Moyes

Vi er klar med optakt til lørdagens brag mellem Tottenham og West Ham.



Tottenham spiller deres tredje kamp på hjemmebane i Premier League, når de søndag aften møder West Ham i turneringen, og her skal Jose Mourinho og co. forsøge at bryde med deres dårlige sæsonstart på hjemmebanen.

Til gengæld er der også en del ting, der taler for, at Jose Mourinho og Tottenham kan gøre netop det og tage sejren mod David Moyes og West Ham. Men det bliver ikke en nem opgave, for Hammers kommer til kampen med vind i sejlene. Tjek bare de nedenstående statistikker.

Vi er nemlig klar til søndagens kamp med 10 nedslag før kampen – leveret i samarbejde med spilxperten.com

– Tottenham vandt begge Premier League-kampe mod West Ham sidste sæson. De vandt sidst tre i træk mod Hammers, da de havde en stime på fem sejre mod dem mellem marts 2008 og december 2009.

– Kun mod Fulham (7 sejre) har West Ham vundet flere Premier League-udekampe end de har mod Spurs (5 sejre).

– Tottenham har kun tabt tre af deres seneste 27 London-derbyer på hjemmebane i Premier League, mens de har vundet 18. To af disse nederlag er imidlertid kommet i deres seneste fem hjemmekampe, heriblandt en kamp mod West Ham i april 2019.

– West Ham har tabt syv af deres ni London-derbyer i Premier League siden starten af ​​sidste sæson og vundet de to andre (begge mod Chelsea). Faktisk har Hammers tabt flere London-derbyer end noget andet hold i Premier League-historien med 104 nederlag.

– Tottenham er uden sejr på hjemmebane indtil videre i Premier League denne sæson (en uafgjort og et nederlag), mens de kun har scoret en gang og indkasseret to gange. Det er i skarp kontrast til deres udebaneform, hvor de har vundet begge kampe med en samlet score på 11-3.

– West Ham har vundet deres seneste to Premier League-kampe med en samlet score på 7-0. De vandt sidst tre i træk i turneringen i maj 2019. Senest de gjorde det uden at indkassere var i februar 2014.

– Tottenham-chef José Mourinho har aldrig tabt mod David Moyes i 12 Premier League-møder (otte sejre og fire uafgjort). Han har ikke mødt nogen anden manager flere gange uden nederlag. Faktisk er det kun Alex Ferguson, der oftere har mødt en anden Premier League-manager uden at tabe (17 kampe mod Steve Bruce og 14 kampe mod David O’Leary).

– Før denne runde har ingen spiller scoret flere Premier League-mål i denne sæson end Spurs’ Son Heung-min med seks kasser. Imidlertid er alle koreanerens mål hidtil i denne periode kommet på hjemmebane.

– West Hams Michail Antonio har scoret fire mål i sine syv Premier League-kampe mod Tottenham. Han har ikke scoret flere gange mod noget andet hold. Antonio har også scoret 10 mål i sine sidste 11 Premier League-kampe for Hammers.

– Tottenhams Harry Kane har været involveret i flere Premier League-mål end nogen anden spiller hidtil i denne sæson (3 mål, 6 assists). Kane har også scoret ni mål i sine sidste 10 Premier League-kampe mod West Ham, og de kan blive det fjerde hold, som han har scoret 10 eller flere mål mod i turneringen. Det har han også gjort mod Leicester, Arsenal og Southampton. 






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

England – DR Congo



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

‘Han ryger 100 procent!’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Frankrig – Sverige

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’