Premier League-klubber i stor redningsaktion: Sender milliarder nedad

Den bedste engelske række, Premier League, og det engelske divisionsforbund, EFL, er blevet enige om en redningspakke på 2 milliarder danske kroner.



Nur får klubberne i de lavere engelske rækker en håndrækning fra de stenrige Premier League-klubber.

Det sker efter, at Premier League og EFL er blevet enige om en redningspakke på hele 250 millioner pund. Penge bliver tilgængelige i form af legater til klubberne i League One og Two, mens Championship-klubberne får mulighed for at låne sig til nogle af pengene.

Håndrækningen kommer for at hjælpe klubberne i de lavere divisioner gennem coronapandemien, der har haft store konsekvenser for klubbernes indtjening.

Konkret får Championship-klubberne adgang til en lånepulje på 1,6 millioner danske kroner, mens klubberne i den tredje og fjerdebedste række skal fordele 400.000 danske kroner mellem sig.

Læs også:Avis: Så dyr kan Erling Braut Haaland blive

Formand for Premier League, Richard Masters, fortæller, at divisionen er klar over det ansvar, som de har overfor de lavere divisioner.

– Vi vil sikre, at der ikke er nogle EFL-klubber, der må lukke på grund af Covid-19. Alle klubber lider i øjeblikket, men Premier League-klubberne blev i dag (torsdag, red.) alle enige om at støtte klubberne i de lavere divisioner økonomisk.

Også formanden for EFL, Rick Parry, var glad for aftalen, der kom i hus efter langvarige diskussioner.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Dansk landsholdsspiller får endelig sit skifte

– Vores overordnede mål med denne proces var at sikre, at alle EFL-klubberne overlever pandemien. Jeg er meget glad for, at vi er nået frem til en aftale på vegne af vores klubber, og vi vil fortsætte vores kamp for dem.

Mange engelske klubber har fået grønt lyd til at lukke flere tilskuere ind igen, men endnu er det ikke på et niveau, hvor de kan se sig fri af den økonomiske krise.

Læs også:Danskerkasse nomineret til ugens mål i Champions League
Læs også:Onsdagens rygtebørs: Bayern München vil have kæmpetalent
Læs også:Skadet Liverpool-stjerne ventes ude mod FC Midtjylland






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern