Premier League: Kører Leeds også Manchester City over?

Vi er klar med nedslag til lørdagens Premier League-møde mellem oprykkerne fra Leeds og storholdet Manchester City.



Leeds er tilbage i Premier League og har ovenikøbet fået en fremragende sæsonstart med to sejre i de tre første spillerunder.

Efter sejre over Fulham og senest Sheffield United gælder det nu en noget større mundfuld, når Manchester City kommer på besøg lørdag.

City løb ind i en sand ydmygelse, da holdet i seneste runde blev braget omkuld af Leicester, der kunne tage fra Manchester med en knusende 5-2-sejr. Derfor er der næppe tvivl om, at Pep Guardiola møder frem med et sejrs-hungrende mandskab.

Vi er klar med 11 nedslag til kampen – leveret i samarbejde med Spilxperten.com.

– Leeds har vundet tre af de seneste fem Premier League-kampe mod Manchester City – tabt en og spillet en uafgjort. De to seneste hjemmekampe mod City er begge vundet. Det skal dog siges, at det seneste møde mellem de to klubber i Premier League, ligger tilbage til 2004.

– De to hold mødtes senest i FA Cuppen i 2013, hvor Manchester City sikkert vandt med 4-0

– Manchester City har tabt en af deres seneste 31 Premier League-kampe mod en oprykker – 25 sejre og fem uafgjorte. Men nederlaget kom i den seneste sæson, Teemu Pukki og Norwich vandt.

– Leeds kan for første gang siden 2003 vinde tre Premier League-kampe i træk.

– Da Manchester City tabte med 2-5 i seneste runde lukkede City lige så mange mål ind, som holdet havde gjort i alt i de seneste 11 Premier League-kampe. .

– Manchester City har ikke tabt to Premier League-kampe i træk siden december 2018.

– 58 procent af Leeds afslutninger i Premier League har været inden for rammen (19 af 33 afslutninger). Kun Leicester har præsteret bedre med 59 procent af afslutningerne inden – for rammen.

– Det er fjerde gang, at de to managere Marcelo Bielsa og Pep Guardiola støder sammen som trænere. De tre foregående møder lå alle tilbage i 2011/12-sæsonen, da Bielsa var i Athletic Bilbao og Guardiola stod i spidsen for FC Barcelona. Guardiola er ubesejret i de møder, da Barcelona vandt to kampe og den tredje sluttede uafgjort.

– Leeds Pablo Hernández scorede tre mål mod FC Barcelona under Pep Guardiola – som angriber for Valencia fra 2009 -11.  Kun Diego Forlan og Jamie Vardy har med henholdsvis fire og otte mål mod hold med Guardiola som manager.

– Patrick Bamford har scoret i samtlige tre spillerunder i sæsonen. Den seneste Leeds-spiller til at score fire ligakampe i træk var Ezgjan Alioski i slutningen af 2017. I Premier League præsterede Mark Viduka det samme i 2004.

– Kalvin Phillip skabt hele ni oplagte chancer i denne sæson – det er flere end nogen anden Leeds-spiller

Stillingen i Premier League







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Bayern München lurer på choktransfer

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Manchester City – Aston Villa

FCK sigter stadig efter 15. juni

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub