Råder Tottenham til ikke at købe Vestergaard

Den danske landsholdsspiller har kun et år igen af kontrakten med Southampton, og Tottenham skal være meget interesseret. Men tidligere Spurs-spiller advarer klubben mod at købe danskeren.



Forsvarsspiller Jannik Vestergaard spillede en super sæson for Southampton i sidste sæson, og den store stopper var tilmed også en vigtig brik for det danske landshold, der nåede EM-semifinalen. I øvrigt noget af en kontrast i forhold til VM for tre år siden, hvor han som eneste markspiller ikke fik et eneste minut.

Den 28-årige forsvarsspiller er flere gange blevet tippet til at forlade Southampton denne sommer – et år efter Pierre Emile Højbjerg sagde farvel til klubben – fordi han blot har et år igen af aftalen med Southampton.

På rygteplan har især Tottenham været sat i forbindelse med et køb af Jannik Vestergaard, men en af klublegenderne advarer nu mod at købe Vestergaard.

Selv om den tidligere Hoffenheim-, Werder Bremen- og Gladbach-stopper har været sit holds måske bedste i den netop afsluttede sæson, har Graham Roberts, der spillede 209 ligakampe for Spurs og vandt både FA Cup og UEFA Cup med London-klubben, ikke tiltro til, at danskeren er en forstærkning.

– Han er ikke bedre end det, vi allerede har.

– Man ønsker nogle, der er bedre end det, du har. Jeg synes ikke, at Vestergaard er en topspiller. Hvis jeg var manager, var det et nej fra mig, siger Graham Roberts til Football FanCast

Tottenham har denne sommer ansat Nuno Espirito Santo som manager, og det er altså ham, der skal forsøge at få Tottenham længere frem i tabellen, efter man sluttede sidste sæson som nummer syv.

Højbjerg er på holdkortet i London-klubben og kan altså igen blive holdkammerat med Vestergaard, hvis Spurs køber den danske stopper.

Vestergaard scorede tre gange for Southampton i sidste sæson.

Tottenham har i truppen på nuværende tidspunkt Toby Alderweireld, Davinson Sanchez, Eric Dier, Joe Rodon, Cameron Carter-Vickers og Japhet Tanganga, der kan spille i midterforsvaret. 





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

‘Er den største Bournemouth-fan’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Neymar er tilbage

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Chelsea – Tottenham

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig: Nu er han rejst til København

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub