Forsvarsspiller Jannik Vestergaard spillede en super sæson for Southampton i sidste sæson, og den store stopper var tilmed også en vigtig brik for det danske landshold, der nåede EM-semifinalen. I øvrigt noget af en kontrast i forhold til VM for tre år siden, hvor han som eneste markspiller ikke fik et eneste minut.
Den 28-årige forsvarsspiller er flere gange blevet tippet til at forlade Southampton denne sommer – et år efter Pierre Emile Højbjerg sagde farvel til klubben – fordi han blot har et år igen af aftalen med Southampton.
På rygteplan har især Tottenham været sat i forbindelse med et køb af Jannik Vestergaard, men en af klublegenderne advarer nu mod at købe Vestergaard.
Selv om den tidligere Hoffenheim-, Werder Bremen- og Gladbach-stopper har været sit holds måske bedste i den netop afsluttede sæson, har Graham Roberts, der spillede 209 ligakampe for Spurs og vandt både FA Cup og UEFA Cup med London-klubben, ikke tiltro til, at danskeren er en forstærkning.
– Han er ikke bedre end det, vi allerede har.
– Man ønsker nogle, der er bedre end det, du har. Jeg synes ikke, at Vestergaard er en topspiller. Hvis jeg var manager, var det et nej fra mig, siger Graham Roberts til Football FanCast.
Tottenham har denne sommer ansat Nuno Espirito Santo som manager, og det er altså ham, der skal forsøge at få Tottenham længere frem i tabellen, efter man sluttede sidste sæson som nummer syv.
Højbjerg er på holdkortet i London-klubben og kan altså igen blive holdkammerat med Vestergaard, hvis Spurs køber den danske stopper.
Vestergaard scorede tre gange for Southampton i sidste sæson.
Tottenham har i truppen på nuværende tidspunkt Toby Alderweireld, Davinson Sanchez, Eric Dier, Joe Rodon, Cameron Carter-Vickers og Japhet Tanganga, der kan spille i midterforsvaret.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Her er Tunesiens nye VM-træner
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Uruguay slider sig til uafgjort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Iran og New Zealand deler
OPTAKT
Frankrig – Senegal
OPTAKT
Østrig – Jordan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
