Rangnick: Det har været den største skuffelse

Ralf Rangnick har nu udpeget det, der har været den største skuffelse ved hans tid som Manchester United-cheftræner.



Ralf Rangnick blev hentet ind som Ole Gunnar Solskjærs afløser i november, men den 63-årige tysker har ikke formået at bringe Manchester United tilbage på rette kurs. 

Og inden sæsonens sidste kamp, søndagens udekamp mod Crystal Palace, har Ralf Rangnick nu reflekteret over sin tid som Manchester United-cheftræner. Ifølge tyskeren var Champions League-exittet mod Atlético Madrid i marts det, der knækkede de røde djævle.

– Efter Atlético-kampen kunne vi ikke finde vores form igen. Det har noget at gøre med selvtillid, mentalitet og holdånd. For mig har den største skuffelse været, at vi ikke udviklede en særlig holdhånd. Det er det største problem. Vi har mistet selvtillid og energi, efter at vi blev slået ud af Atlético Madrid, lyder det således, ifølge The Independent, fra Ralf Rangnick. 

Inden sidste spillerunde i Premier League kæmper Manchester United for at fastholde sjettepladsen, der giver en plads i Europa League. Manchester United risikerer dog at blive overhalet af West Ham, hvilket i stedet vil betyde en plads i Conference League. 

Ralf Rangnick stopper efter Crystal Palace-kampen som cheftræner for Manchester United, idet tyskeren bliver afløst af hollandske Erik ten Hag.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

FC Barcelona køber VM-angriber

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åbner op for sommertransfer

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg

Tjekkiet – Mexico

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’