Rangnick kan ikke forklare stjernes formdyk

Ralf Rangnick har ikke svaret på, hvorfor Marcus Rashford i øjeblikket ikke præsterer på vanligt niveau.



Manchester United spillede sig mandag aften videre i FA Cuppen, men det var ikke en succesfuld aften for Marcus Rashford. Den 24-årige stjernespiller gjorde ikke det store væsen af sig og måtte nok engang gå af banen uden en scoring.

Det medførte kritik fra blandt andre Alan Shearer, der i dag er ekspertkommentator, mens fans ytrede kritik af præstationen på de sociale medier.

Efter kampen blev cheftræner Ralf Rangnick også spurgt ind til Marcus Rashfords dårlige form, men her måtte tyskeren erkende, at han ikke kan komme med årsagen til den.

– Det ved jeg faktisk ikke. Jeg synes, han prøver hårdt. Til træning gjorde han det godt de sidste par dage, og derfor var han fortjent i startelleveren, siger Ralf Rangnick ifølge Sky Sports og uddyber om spillerens præstation:

– Jeg synes, vi fandt ham ret ofte i første halvleg, men vi forsøgte også at få ham ind i feltet. I anden halvleg var det ikke så ofte tilfældet, og derfor besluttede jeg mig for at lave to ændringer i slutningen af kampen med Anthony Elanga og Jesse Lingard (i stedet for Rashford og Bruno Fernandes, red.).

Marcus Rashford har nu ikke scoret i over to måneder, men det ser cheftræneren ikke nødvendigvis noget problem i.

– Det er vigtigt, at angribere scorer mål, og at der er øjeblikke med succes. Selvfølgelig ville det være godt for eksempelvis Marcus, hvis han kunne score et mål, men så længe han prøver, og så længe han træner godt, ser jeg ikke det store problem, siger han.

Næste opgave for Ralf Rangnick og kompagni er i weekenden, hvor de møder Aston Villa i Premier League. Om det bliver med Marcus Rashford fra start, må tiden vise.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De overvejer Christian Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Manchester United – Nottingham Forest

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

FC Nordsjælland køber offensiv profil

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Chelsea – Manchester City

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang