Rangnick kan ikke forklare stjernes formdyk

Ralf Rangnick har ikke svaret på, hvorfor Marcus Rashford i øjeblikket ikke præsterer på vanligt niveau.



Manchester United spillede sig mandag aften videre i FA Cuppen, men det var ikke en succesfuld aften for Marcus Rashford. Den 24-årige stjernespiller gjorde ikke det store væsen af sig og måtte nok engang gå af banen uden en scoring.

Det medførte kritik fra blandt andre Alan Shearer, der i dag er ekspertkommentator, mens fans ytrede kritik af præstationen på de sociale medier.

Efter kampen blev cheftræner Ralf Rangnick også spurgt ind til Marcus Rashfords dårlige form, men her måtte tyskeren erkende, at han ikke kan komme med årsagen til den.

– Det ved jeg faktisk ikke. Jeg synes, han prøver hårdt. Til træning gjorde han det godt de sidste par dage, og derfor var han fortjent i startelleveren, siger Ralf Rangnick ifølge Sky Sports og uddyber om spillerens præstation:

– Jeg synes, vi fandt ham ret ofte i første halvleg, men vi forsøgte også at få ham ind i feltet. I anden halvleg var det ikke så ofte tilfældet, og derfor besluttede jeg mig for at lave to ændringer i slutningen af kampen med Anthony Elanga og Jesse Lingard (i stedet for Rashford og Bruno Fernandes, red.).

Marcus Rashford har nu ikke scoret i over to måneder, men det ser cheftræneren ikke nødvendigvis noget problem i.

– Det er vigtigt, at angribere scorer mål, og at der er øjeblikke med succes. Selvfølgelig ville det være godt for eksempelvis Marcus, hvis han kunne score et mål, men så længe han prøver, og så længe han træner godt, ser jeg ikke det store problem, siger han.

Næste opgave for Ralf Rangnick og kompagni er i weekenden, hvor de møder Aston Villa i Premier League. Om det bliver med Marcus Rashford fra start, må tiden vise.







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

Forhandler med Jannik Vestergaard

Pressede på for FC København-exit

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Scorer heftig lønstigning

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper