Rangnick peger Ronaldo ud: Problemerne starter der

Ralf Rangnick erkender, at Manchester United ikke har rykket sig så meget, som han havde regnet med under hans første tid i klubben.



Manchester United har ikke umiddelbart fået den opløftning, som klubben havde håbet på, efter man fyrede Ole Gunnar Solskjær og erstattede ham med Ralf Rangnick for lidt mere end en måned siden. 

Forleden var man også heldig med at slippe hjem fra Newcastle med et enkelt point, efter man i store dele af kampen blev udspillet. Ralf Rangnick erkender da også på pressemødet forud for torsdagens hjemmekamp mod Burnley, at man ikke har rykket sig så meget, som han havde håbet på. 

– Enhver ambitiøs træner – og her er der ingen forskel på andre trænere og jeg selv – ønsker at tage hurtigere og større skridt fremad. Men for at gøre det, er du nødt til at kunne træne, og som I ved, var vi nødt til at lukke Carrington i fire dage. Vi havde otte eller ni spillere til at træne efter Norwich-kampen, og de kom kun tilbage få ad gangen, siger han. 

Derudover pegede han også på noget af det, som gik galt mod Newcastle, og her pegede han på de offensive spillere med hentydning til Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes og Marcus Rashford. 

– Vores problem var, at vi tillod for mange omstillinger. Det er ikke kun midtstoppernes problem, men hele holdets. Det starter oppefra, og det kan også være ’10’erens’ rolle i dette system, forklarede han. 

Manchester United var tidligere ramt af et coronaudbrud, men dette er fortid nu. Således mener Rangnick, at truppen næsten er fuldt tilgængelig. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’