Modsat mange andre lande, er England ikke fortsat med at benytte sig af fem udskiftninger i stedet for de normalvise tre.
Og det møder stor kritik fra mange managers i ligaen, der finder det svært at rokere ordentligt rundt undervejs og mellem kampene.
Et tæt kampprogram som følge af coronakrisen, der forsinkede alting med et par måneder, har ført til, at stigningen af muskelskader er skudt i vejret.
Derfor var det også samtaleemnet efter søndagens topkamp mellem Manchester City og Liverpool, idet Trent Alexander-Arnold efter omtrent en times spil måtte lade sig udskifte som følge af en lægskade.
– Vi (Guardiola og Klopp, red.) talte ikke om resultatet. Vi talte om, hvordan vi må kæmpe for at få indført fem udskiftninger igen, sagde Manchester Citys Pep Guardiola til Sky Sports efter kampen.
– En engelsk landsholdsspiller – Trent Alexander-Arnold – bliver skadet. Overalt i verden spiller man nu med fem udskiftninger. Men i England tror vi, vi er af en særlig støbning og bruger kun tre udskiftninger. Vi beskytter ikke vores spillere, mener Guardiola.
– Det er derfor en katastrofe med dette kampprogram. Jeg vil kæmpe for at få genindført fem udskiftninger. Det vil hjælpe spillerne, trænerne og at reglen bruges overalt. Ellers bliver det svært at blive med det, siger Guardiola.
Alene i denne sæson har Manchester City med Pep Guardiola i spidsen allerede måtte undvære spillere som Kevin de Bruyne, Sergio Agüero, Gabriel Jesus og Aymeric Laporte.
Kampen mellem Manchester City og Liverpool endte i øvrigt 1-1.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Napoli-chok på vej
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Snart sker det
NYHEDER
