Modsat mange andre lande, er England ikke fortsat med at benytte sig af fem udskiftninger i stedet for de normalvise tre.
Og det møder stor kritik fra mange managers i ligaen, der finder det svært at rokere ordentligt rundt undervejs og mellem kampene.
Et tæt kampprogram som følge af coronakrisen, der forsinkede alting med et par måneder, har ført til, at stigningen af muskelskader er skudt i vejret.
Derfor var det også samtaleemnet efter søndagens topkamp mellem Manchester City og Liverpool, idet Trent Alexander-Arnold efter omtrent en times spil måtte lade sig udskifte som følge af en lægskade.
– Vi (Guardiola og Klopp, red.) talte ikke om resultatet. Vi talte om, hvordan vi må kæmpe for at få indført fem udskiftninger igen, sagde Manchester Citys Pep Guardiola til Sky Sports efter kampen.
– En engelsk landsholdsspiller – Trent Alexander-Arnold – bliver skadet. Overalt i verden spiller man nu med fem udskiftninger. Men i England tror vi, vi er af en særlig støbning og bruger kun tre udskiftninger. Vi beskytter ikke vores spillere, mener Guardiola.
– Det er derfor en katastrofe med dette kampprogram. Jeg vil kæmpe for at få genindført fem udskiftninger. Det vil hjælpe spillerne, trænerne og at reglen bruges overalt. Ellers bliver det svært at blive med det, siger Guardiola.
Alene i denne sæson har Manchester City med Pep Guardiola i spidsen allerede måtte undvære spillere som Kevin de Bruyne, Sergio Agüero, Gabriel Jesus og Aymeric Laporte.
Kampen mellem Manchester City og Liverpool endte i øvrigt 1-1.
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Færdig i Real Madrid
10. gang i træk
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
