Rasende Guardiola efter skadeshelvede: Vi beskytter ikke vores spillere

Afskaffelsen af fem udskiftninger møder stor kritik.



Modsat mange andre lande, er England ikke fortsat med at benytte sig af fem udskiftninger i stedet for de normalvise tre.
Og det møder stor kritik fra mange managers i ligaen, der finder det svært at rokere ordentligt rundt undervejs og mellem kampene. 
Et tæt kampprogram som følge af coronakrisen, der forsinkede alting med et par måneder, har ført til, at stigningen af muskelskader er skudt i vejret.
Derfor var det også samtaleemnet efter søndagens topkamp mellem Manchester City og Liverpool, idet Trent Alexander-Arnold efter omtrent en times spil måtte lade sig udskifte som følge af en lægskade.
– Vi (Guardiola og Klopp, red.) talte ikke om resultatet. Vi talte om, hvordan vi må kæmpe for at få indført fem udskiftninger igen, sagde Manchester Citys Pep Guardiola til Sky Sports efter kampen.
– En engelsk landsholdsspiller – Trent Alexander-Arnold – bliver skadet. Overalt i verden spiller man nu med fem udskiftninger. Men i England tror vi, vi er af en særlig støbning og bruger kun tre udskiftninger. Vi beskytter ikke vores spillere, mener Guardiola.
– Det er derfor en katastrofe med dette kampprogram. Jeg vil kæmpe for at få genindført fem udskiftninger. Det vil hjælpe spillerne, trænerne og at reglen bruges overalt. Ellers bliver det svært at blive med det, siger Guardiola.
Alene i denne sæson har Manchester City med Pep Guardiola i spidsen allerede måtte undvære spillere som Kevin de Bruyne, Sergio Agüero, Gabriel Jesus og Aymeric Laporte.
Kampen mellem Manchester City og Liverpool endte i øvrigt 1-1. 






LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Magiske Messi slår til igen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Overvejer AGF-forlængelse

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Superliga-profiler topper international liste