Raser over ‘AC’: Det er utroligt

Den tidligere Liverpool-spiller José Enrique har valgt at kritisere Andreas Christensen, efter at den danske landsholdsprofil angiveligt trak sig fra lørdagens FA Cup-finale uden at være skadet.



Den tidligere Liverpool-forsvarer José Enrique har valgt at rette en hård kritik imod Andreas Christensen, efter at den danske forsvarsspiller angiveligt trak sig fra lørdagens FA Cup-finale, hvor Chelsea tabte til Liverpool efter straffesparkskonkurrence. 

Den engelske avis The Guardian skrev søndag, at Andreas Christensen havde meldt fra til finalen, selvom han ikke var skadet. Ifølge avisen var danskerens holdkammerater ‘chokerede’ og ‘forvirrede’ over beslutningen. Ifølge The Guardian havde Andreas Christenen følt sig utilpas i ugens løb, selvom danskeren startede inde i onsdagens 3-0-sejr over Leeds.

Ifølge José Enrique er det dog direkte uacceptabelt af Andreas Christensen, hvis det er rigtigt, at danskeren trak sig fra FA Cup-finalen uden at være skadet. 

– Der var historie fremme i går om, at Andreas Christensen skulle have startet inde, men i stedet endte med at trække sig, hvilket betød, at Trevor Chalobah først sent fik at vide, at han skulle starte inde. Hvilket nok betød, at han var endnu mindre velforberedt end alle andre. Og ifølge Football London var der flere på Chelseas hold, der var ‘chokerede’ over, at Christensen havde trukket sig. Jeg ved ikke, om det er sandt, men hvis det er, så er det utroligt, at en spiller kan gøre sådan noget, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra José Enrique på Instagram. 

– Du har stadig en kontrakt. Du står i en fucking finale. Du skal ikke gøre det for dig selv. Du skal gøre det for dine holdkammerater, klubben og fansene, der har støttet dig hele vejen. 

Andreas Christensens kontrakt med Chelsea udløber til sommer, og Thomas Tuchel har bekræftet, at danskeren forlader London-klubben efter denne sæson. Andreas Christensen har i månedsvis været rygtet til FC Barcelona. 



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Brentford har gjort det igen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Bach Bak i svime over Uhre

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Raser over Rasmus Højlund-episode

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

– Lange forhandlinger med FC København

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Storklub vil have Filip Jörgensen

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af