Raser over ‘AC’: Det er utroligt

Den tidligere Liverpool-spiller José Enrique har valgt at kritisere Andreas Christensen, efter at den danske landsholdsprofil angiveligt trak sig fra lørdagens FA Cup-finale uden at være skadet.



Den tidligere Liverpool-forsvarer José Enrique har valgt at rette en hård kritik imod Andreas Christensen, efter at den danske forsvarsspiller angiveligt trak sig fra lørdagens FA Cup-finale, hvor Chelsea tabte til Liverpool efter straffesparkskonkurrence. 

Den engelske avis The Guardian skrev søndag, at Andreas Christensen havde meldt fra til finalen, selvom han ikke var skadet. Ifølge avisen var danskerens holdkammerater ‘chokerede’ og ‘forvirrede’ over beslutningen. Ifølge The Guardian havde Andreas Christenen følt sig utilpas i ugens løb, selvom danskeren startede inde i onsdagens 3-0-sejr over Leeds.

Ifølge José Enrique er det dog direkte uacceptabelt af Andreas Christensen, hvis det er rigtigt, at danskeren trak sig fra FA Cup-finalen uden at være skadet. 

– Der var historie fremme i går om, at Andreas Christensen skulle have startet inde, men i stedet endte med at trække sig, hvilket betød, at Trevor Chalobah først sent fik at vide, at han skulle starte inde. Hvilket nok betød, at han var endnu mindre velforberedt end alle andre. Og ifølge Football London var der flere på Chelseas hold, der var ‘chokerede’ over, at Christensen havde trukket sig. Jeg ved ikke, om det er sandt, men hvis det er, så er det utroligt, at en spiller kan gøre sådan noget, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra José Enrique på Instagram. 

– Du har stadig en kontrakt. Du står i en fucking finale. Du skal ikke gøre det for dig selv. Du skal gøre det for dine holdkammerater, klubben og fansene, der har støttet dig hele vejen. 

Andreas Christensens kontrakt med Chelsea udløber til sommer, og Thomas Tuchel har bekræftet, at danskeren forlader London-klubben efter denne sæson. Andreas Christensen har i månedsvis været rygtet til FC Barcelona. 





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Arsenal skal til Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FC Nordsjælland – AGF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst