Raser over ‘AC’: Det er utroligt

Den tidligere Liverpool-spiller José Enrique har valgt at kritisere Andreas Christensen, efter at den danske landsholdsprofil angiveligt trak sig fra lørdagens FA Cup-finale uden at være skadet.



Den tidligere Liverpool-forsvarer José Enrique har valgt at rette en hård kritik imod Andreas Christensen, efter at den danske forsvarsspiller angiveligt trak sig fra lørdagens FA Cup-finale, hvor Chelsea tabte til Liverpool efter straffesparkskonkurrence. 

Den engelske avis The Guardian skrev søndag, at Andreas Christensen havde meldt fra til finalen, selvom han ikke var skadet. Ifølge avisen var danskerens holdkammerater ‘chokerede’ og ‘forvirrede’ over beslutningen. Ifølge The Guardian havde Andreas Christenen følt sig utilpas i ugens løb, selvom danskeren startede inde i onsdagens 3-0-sejr over Leeds.

Ifølge José Enrique er det dog direkte uacceptabelt af Andreas Christensen, hvis det er rigtigt, at danskeren trak sig fra FA Cup-finalen uden at være skadet. 

– Der var historie fremme i går om, at Andreas Christensen skulle have startet inde, men i stedet endte med at trække sig, hvilket betød, at Trevor Chalobah først sent fik at vide, at han skulle starte inde. Hvilket nok betød, at han var endnu mindre velforberedt end alle andre. Og ifølge Football London var der flere på Chelseas hold, der var ‘chokerede’ over, at Christensen havde trukket sig. Jeg ved ikke, om det er sandt, men hvis det er, så er det utroligt, at en spiller kan gøre sådan noget, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra José Enrique på Instagram. 

– Du har stadig en kontrakt. Du står i en fucking finale. Du skal ikke gøre det for dig selv. Du skal gøre det for dine holdkammerater, klubben og fansene, der har støttet dig hele vejen. 

Andreas Christensens kontrakt med Chelsea udløber til sommer, og Thomas Tuchel har bekræftet, at danskeren forlader London-klubben efter denne sæson. Andreas Christensen har i månedsvis været rygtet til FC Barcelona. 





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlader AGF – her er hans nye klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Erik ten Hag jagter dansker

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’