Raser over ‘AC’: Det er utroligt

Den tidligere Liverpool-spiller José Enrique har valgt at kritisere Andreas Christensen, efter at den danske landsholdsprofil angiveligt trak sig fra lørdagens FA Cup-finale uden at være skadet.



Den tidligere Liverpool-forsvarer José Enrique har valgt at rette en hård kritik imod Andreas Christensen, efter at den danske forsvarsspiller angiveligt trak sig fra lørdagens FA Cup-finale, hvor Chelsea tabte til Liverpool efter straffesparkskonkurrence. 

Den engelske avis The Guardian skrev søndag, at Andreas Christensen havde meldt fra til finalen, selvom han ikke var skadet. Ifølge avisen var danskerens holdkammerater ‘chokerede’ og ‘forvirrede’ over beslutningen. Ifølge The Guardian havde Andreas Christenen følt sig utilpas i ugens løb, selvom danskeren startede inde i onsdagens 3-0-sejr over Leeds.

Ifølge José Enrique er det dog direkte uacceptabelt af Andreas Christensen, hvis det er rigtigt, at danskeren trak sig fra FA Cup-finalen uden at være skadet. 

– Der var historie fremme i går om, at Andreas Christensen skulle have startet inde, men i stedet endte med at trække sig, hvilket betød, at Trevor Chalobah først sent fik at vide, at han skulle starte inde. Hvilket nok betød, at han var endnu mindre velforberedt end alle andre. Og ifølge Football London var der flere på Chelseas hold, der var ‘chokerede’ over, at Christensen havde trukket sig. Jeg ved ikke, om det er sandt, men hvis det er, så er det utroligt, at en spiller kan gøre sådan noget, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra José Enrique på Instagram. 

– Du har stadig en kontrakt. Du står i en fucking finale. Du skal ikke gøre det for dig selv. Du skal gøre det for dine holdkammerater, klubben og fansene, der har støttet dig hele vejen. 

Andreas Christensens kontrakt med Chelsea udløber til sommer, og Thomas Tuchel har bekræftet, at danskeren forlader London-klubben efter denne sæson. Andreas Christensen har i månedsvis været rygtet til FC Barcelona. 





LIVE

LIVE: ‘Han skal nok få flere kampe end mig’

‘Det er en gave for Danmark’

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Spår: Her ender Mohamed Salah



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

‘FC København var en mulighed’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Danske stjerner kan være fortid

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Kæmpe nyhed i udlandet

Danmark – Nordmakedonien

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset