Den danske landsholdsspiller Rasmus Højlund har virkelig tur i den for tiden. I de seneste seks Premier League-kampe er det blevet til syv mål fra danskeren – og det er tilmed blev til mål i alle de omtalte kampe.
Senest har han også mødt en af de helt store målmagere i den bedste engelske række, Robin van Persie, som også spillede tre sæsoner i United. Det fortæller en anden tidligere United-stjerne Rio Ferdinand om i sit program Vibe with Five.
Her fortæller han om, at Højlund selv spurgte om det var muligt at snakke med Van Persie, da hollænderen i forbindelse med sin træneruddannelse var på besøg på Uniteds træningsanlæg.
Ferdinand fortæller, at den danske angriber i den forbindelse bad om at få fem minutter med Robin van Persie, som selv scorede 144 mål i Premier League.
– Robin svarede: 'Ja, kom bare, mand'. De gik væk og kom tilbage ti til 15 minutter senere, siger Rio Ferdinand, som bagefter ville vide, hvordan samtalen var gået.
– Robin siger, han stiller mange spørgsmål. Det er et tegn på en, der vil lære, en elev. Det er dejligt med den ydmyghed og beskedenhed at vise. Det lover godt for fremtiden for denne klub, lyder det fra den forhenværende midterforsvarer.
Rasmus Højlund er oppe på 13 mål på tværs af alle turneringer, siden han skiftede til United i sommer fra italienske Atalanta.
Med det første mål i deres seneste kamp mod Luton blev han den yngste spiller i Premier Leagues historie til at score i seks kampe i træk.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW