Den danske landsholdsspiller Rasmus Højlund har virkelig tur i den for tiden. I de seneste seks Premier League-kampe er det blevet til syv mål fra danskeren – og det er tilmed blev til mål i alle de omtalte kampe.
Senest har han også mødt en af de helt store målmagere i den bedste engelske række, Robin van Persie, som også spillede tre sæsoner i United. Det fortæller en anden tidligere United-stjerne Rio Ferdinand om i sit program Vibe with Five.
Her fortæller han om, at Højlund selv spurgte om det var muligt at snakke med Van Persie, da hollænderen i forbindelse med sin træneruddannelse var på besøg på Uniteds træningsanlæg.
Ferdinand fortæller, at den danske angriber i den forbindelse bad om at få fem minutter med Robin van Persie, som selv scorede 144 mål i Premier League.
– Robin svarede: 'Ja, kom bare, mand'. De gik væk og kom tilbage ti til 15 minutter senere, siger Rio Ferdinand, som bagefter ville vide, hvordan samtalen var gået.
– Robin siger, han stiller mange spørgsmål. Det er et tegn på en, der vil lære, en elev. Det er dejligt med den ydmyghed og beskedenhed at vise. Det lover godt for fremtiden for denne klub, lyder det fra den forhenværende midterforsvarer.
Rasmus Højlund er oppe på 13 mål på tværs af alle turneringer, siden han skiftede til United i sommer fra italienske Atalanta.
Med det første mål i deres seneste kamp mod Luton blev han den yngste spiller i Premier Leagues historie til at score i seks kampe i træk.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
INTERVIEW