Den danske landsholdsspiller Rasmus Højlund har virkelig tur i den for tiden. I de seneste seks Premier League-kampe er det blevet til syv mål fra danskeren – og det er tilmed blev til mål i alle de omtalte kampe.
Senest har han også mødt en af de helt store målmagere i den bedste engelske række, Robin van Persie, som også spillede tre sæsoner i United. Det fortæller en anden tidligere United-stjerne Rio Ferdinand om i sit program Vibe with Five.
Her fortæller han om, at Højlund selv spurgte om det var muligt at snakke med Van Persie, da hollænderen i forbindelse med sin træneruddannelse var på besøg på Uniteds træningsanlæg.
Ferdinand fortæller, at den danske angriber i den forbindelse bad om at få fem minutter med Robin van Persie, som selv scorede 144 mål i Premier League.
– Robin svarede: 'Ja, kom bare, mand'. De gik væk og kom tilbage ti til 15 minutter senere, siger Rio Ferdinand, som bagefter ville vide, hvordan samtalen var gået.
– Robin siger, han stiller mange spørgsmål. Det er et tegn på en, der vil lære, en elev. Det er dejligt med den ydmyghed og beskedenhed at vise. Det lover godt for fremtiden for denne klub, lyder det fra den forhenværende midterforsvarer.
Rasmus Højlund er oppe på 13 mål på tværs af alle turneringer, siden han skiftede til United i sommer fra italienske Atalanta.
Med det første mål i deres seneste kamp mod Luton blev han den yngste spiller i Premier Leagues historie til at score i seks kampe i træk.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Uventet skifte?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TRANSFER