Den danske landsholdsspiller Rasmus Højlund har virkelig tur i den for tiden. I de seneste seks Premier League-kampe er det blevet til syv mål fra danskeren – og det er tilmed blev til mål i alle de omtalte kampe.
Senest har han også mødt en af de helt store målmagere i den bedste engelske række, Robin van Persie, som også spillede tre sæsoner i United. Det fortæller en anden tidligere United-stjerne Rio Ferdinand om i sit program Vibe with Five.
Her fortæller han om, at Højlund selv spurgte om det var muligt at snakke med Van Persie, da hollænderen i forbindelse med sin træneruddannelse var på besøg på Uniteds træningsanlæg.
Ferdinand fortæller, at den danske angriber i den forbindelse bad om at få fem minutter med Robin van Persie, som selv scorede 144 mål i Premier League.
– Robin svarede: 'Ja, kom bare, mand'. De gik væk og kom tilbage ti til 15 minutter senere, siger Rio Ferdinand, som bagefter ville vide, hvordan samtalen var gået.
– Robin siger, han stiller mange spørgsmål. Det er et tegn på en, der vil lære, en elev. Det er dejligt med den ydmyghed og beskedenhed at vise. Det lover godt for fremtiden for denne klub, lyder det fra den forhenværende midterforsvarer.
Rasmus Højlund er oppe på 13 mål på tværs af alle turneringer, siden han skiftede til United i sommer fra italienske Atalanta.
Med det første mål i deres seneste kamp mod Luton blev han den yngste spiller i Premier Leagues historie til at score i seks kampe i træk.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
Oddset styrtdykker
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED