Hvis det kniber med fredagshumøret for Rasmus Højlund denne gråvejrsdag i januar, er det næppe i de engelske medier, Manchester United-angriberen finder opmuntring.
Her får han en særdeles hård medfart på bagkant af 3-1-sejren over Southampton torsdag aften, hvor Rasmus Højlund blev udskiftet kort inde i anden halvleg efter en ganske anonym indsats.
Lokalavisen Manchester Evening News giver Rasmus Højlund karakteren 3/10, og dermed er danskeren den absolutte bundskraber på Ruben Amorims mandskab.
– Han skulle aldrig have startet inde. Bortset fra en enkelt god aktion med Garnacho var han helt og aldeles håbløs igen. En dreng iblandt mænd, skriver Manchester Evening News, der til gengæld hylder Christian Eriksen for et forrygende indhop.
ManUtdNews bemærker, at Rasmus Højlund “formentlig var den dårligste spiller på banen for Manchester United”.
GiveMeSport er lidt mere nådig og giver Rasmus Højlund 4/10. Leny Yoro og Kobbie Mainoo scorer samme lave bedømmelse.
– Spillede en god bold til Garnacho, der misbrugte, men var relativt usynlig grundet manglende service fra midtbanen, skriver mediet, der altså også peger på Højlunds holdkammerater som en del af forklaringen.
Goal.com har Leny Yoro som Manchester Uniteds dårligste mod Southampton – tæt forfulgt af Rasmus Højlund.
– Serverede den på et sølvfad for Garnacho, men det var også hans eneste positive bidrag, og han kunne ikke brokke sig over, at han blev udskiftet tidligt, selv om det var lige præcis, hvad han gjorde, skriver Goal, der kvitterer med 4/10.
Rasmus Højlund har scoret to mål i 16 Premier League-kampe for Manchester United i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
MEDIE