Hvis det kniber med fredagshumøret for Rasmus Højlund denne gråvejrsdag i januar, er det næppe i de engelske medier, Manchester United-angriberen finder opmuntring.
Her får han en særdeles hård medfart på bagkant af 3-1-sejren over Southampton torsdag aften, hvor Rasmus Højlund blev udskiftet kort inde i anden halvleg efter en ganske anonym indsats.
Lokalavisen Manchester Evening News giver Rasmus Højlund karakteren 3/10, og dermed er danskeren den absolutte bundskraber på Ruben Amorims mandskab.
– Han skulle aldrig have startet inde. Bortset fra en enkelt god aktion med Garnacho var han helt og aldeles håbløs igen. En dreng iblandt mænd, skriver Manchester Evening News, der til gengæld hylder Christian Eriksen for et forrygende indhop.
ManUtdNews bemærker, at Rasmus Højlund “formentlig var den dårligste spiller på banen for Manchester United”.
GiveMeSport er lidt mere nådig og giver Rasmus Højlund 4/10. Leny Yoro og Kobbie Mainoo scorer samme lave bedømmelse.
– Spillede en god bold til Garnacho, der misbrugte, men var relativt usynlig grundet manglende service fra midtbanen, skriver mediet, der altså også peger på Højlunds holdkammerater som en del af forklaringen.
Goal.com har Leny Yoro som Manchester Uniteds dårligste mod Southampton – tæt forfulgt af Rasmus Højlund.
– Serverede den på et sølvfad for Garnacho, men det var også hans eneste positive bidrag, og han kunne ikke brokke sig over, at han blev udskiftet tidligt, selv om det var lige præcis, hvad han gjorde, skriver Goal, der kvitterer med 4/10.
Rasmus Højlund har scoret to mål i 16 Premier League-kampe for Manchester United i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
MEDIE
Smadrer transferrekord
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT