Hvis det kniber med fredagshumøret for Rasmus Højlund denne gråvejrsdag i januar, er det næppe i de engelske medier, Manchester United-angriberen finder opmuntring.
Her får han en særdeles hård medfart på bagkant af 3-1-sejren over Southampton torsdag aften, hvor Rasmus Højlund blev udskiftet kort inde i anden halvleg efter en ganske anonym indsats.
Lokalavisen Manchester Evening News giver Rasmus Højlund karakteren 3/10, og dermed er danskeren den absolutte bundskraber på Ruben Amorims mandskab.
– Han skulle aldrig have startet inde. Bortset fra en enkelt god aktion med Garnacho var han helt og aldeles håbløs igen. En dreng iblandt mænd, skriver Manchester Evening News, der til gengæld hylder Christian Eriksen for et forrygende indhop.
ManUtdNews bemærker, at Rasmus Højlund “formentlig var den dårligste spiller på banen for Manchester United”.
GiveMeSport er lidt mere nådig og giver Rasmus Højlund 4/10. Leny Yoro og Kobbie Mainoo scorer samme lave bedømmelse.
– Spillede en god bold til Garnacho, der misbrugte, men var relativt usynlig grundet manglende service fra midtbanen, skriver mediet, der altså også peger på Højlunds holdkammerater som en del af forklaringen.
Goal.com har Leny Yoro som Manchester Uniteds dårligste mod Southampton – tæt forfulgt af Rasmus Højlund.
– Serverede den på et sølvfad for Garnacho, men det var også hans eneste positive bidrag, og han kunne ikke brokke sig over, at han blev udskiftet tidligt, selv om det var lige præcis, hvad han gjorde, skriver Goal, der kvitterer med 4/10.
Rasmus Højlund har scoret to mål i 16 Premier League-kampe for Manchester United i denne sæson.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER