Rasmus Nissen rykker ned: Sådan ser han fremtiden

Danske Rasmus Nissen Kristensen har udsigt til en sæson i den næstbedste engelske række.



Den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen havde søndag en sort dag med sin klub Leeds. Her endte det efter et nederlag på 1-4 til Tottenham med nedrykning for højrebacken.

Derfor venter en sæson i Championship-rækken nu for danskeren, der skiftede til Leeds forud for denne sæson I et interview med Viaplay kommer han nu ind på, hvordan han ser fremtiden.

– Først og fremmest er der jo evaluering af alle spillere i klubben. Det er jo en ny situation for Leeds United, så først og fremmest skal vi finde ud af, hvem der skal være her. Hvis der bliver peget på mig, så er jeg klar, fortæller Rasmus Nissen Kristensen.

Som situationen er lige nu, så har han også fire år tilbage af sin aftale, og den har han tænkt sig at holde sig til, forklarer han.

– Jeg har en lang kontrakt tilbage, og det kan godt være, at det ikke var det, som jeg havde forestillet mig. Det skal jeg være den første til at sige, at det ikke var, siger han og fortsætter:

– Realiteterne er sådan, at vi skal spille i Championship i næste sæson, og jeg har tænkt mig at stå ved realiteterne, indtil jeg – hvis jeg – bliver præsenteret for nogle nye. Det er nok det bedste svar, som jeg kan give nu, lyder det fra Nissen Kristensen.

I løbet af denne sæson har han lavet tre mål for Leeds.

Landsholdsbacken kom til Leeds fra østrigske Red Bull Salzburg, og han har tidligere i karrieren også spillet for Ajax Amsterdam og FC Midtjylland.

Han var desuden ikke den eneste dansker, som rykkede ud af Premier League denne søndag. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Apati i Atlanta

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Argentina – Egypten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Schweiz – Colombia

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scorer vanvittig løn i Premier League

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

‘Det er et angreb på FCK’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

USA – Belgien



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen