Den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen havde søndag en sort dag med sin klub Leeds. Her endte det efter et nederlag på 1-4 til Tottenham med nedrykning for højrebacken.
Derfor venter en sæson i Championship-rækken nu for danskeren, der skiftede til Leeds forud for denne sæson I et interview med Viaplay kommer han nu ind på, hvordan han ser fremtiden.
– Først og fremmest er der jo evaluering af alle spillere i klubben. Det er jo en ny situation for Leeds United, så først og fremmest skal vi finde ud af, hvem der skal være her. Hvis der bliver peget på mig, så er jeg klar, fortæller Rasmus Nissen Kristensen.
Som situationen er lige nu, så har han også fire år tilbage af sin aftale, og den har han tænkt sig at holde sig til, forklarer han.
– Jeg har en lang kontrakt tilbage, og det kan godt være, at det ikke var det, som jeg havde forestillet mig. Det skal jeg være den første til at sige, at det ikke var, siger han og fortsætter:
– Realiteterne er sådan, at vi skal spille i Championship i næste sæson, og jeg har tænkt mig at stå ved realiteterne, indtil jeg – hvis jeg – bliver præsenteret for nogle nye. Det er nok det bedste svar, som jeg kan give nu, lyder det fra Nissen Kristensen.
I løbet af denne sæson har han lavet tre mål for Leeds.
Landsholdsbacken kom til Leeds fra østrigske Red Bull Salzburg, og han har tidligere i karrieren også spillet for Ajax Amsterdam og FC Midtjylland.
Han var desuden ikke den eneste dansker, som rykkede ud af Premier League denne søndag. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Sprudler i MLS
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
HELT VILDT