Rasmus Nissen rykker ned: Sådan ser han fremtiden

Danske Rasmus Nissen Kristensen har udsigt til en sæson i den næstbedste engelske række.



Den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen havde søndag en sort dag med sin klub Leeds. Her endte det efter et nederlag på 1-4 til Tottenham med nedrykning for højrebacken.

Derfor venter en sæson i Championship-rækken nu for danskeren, der skiftede til Leeds forud for denne sæson I et interview med Viaplay kommer han nu ind på, hvordan han ser fremtiden.

– Først og fremmest er der jo evaluering af alle spillere i klubben. Det er jo en ny situation for Leeds United, så først og fremmest skal vi finde ud af, hvem der skal være her. Hvis der bliver peget på mig, så er jeg klar, fortæller Rasmus Nissen Kristensen.

Som situationen er lige nu, så har han også fire år tilbage af sin aftale, og den har han tænkt sig at holde sig til, forklarer han.

– Jeg har en lang kontrakt tilbage, og det kan godt være, at det ikke var det, som jeg havde forestillet mig. Det skal jeg være den første til at sige, at det ikke var, siger han og fortsætter:

– Realiteterne er sådan, at vi skal spille i Championship i næste sæson, og jeg har tænkt mig at stå ved realiteterne, indtil jeg – hvis jeg – bliver præsenteret for nogle nye. Det er nok det bedste svar, som jeg kan give nu, lyder det fra Nissen Kristensen.

I løbet af denne sæson har han lavet tre mål for Leeds.

Landsholdsbacken kom til Leeds fra østrigske Red Bull Salzburg, og han har tidligere i karrieren også spillet for Ajax Amsterdam og FC Midtjylland.

Han var desuden ikke den eneste dansker, som rykkede ud af Premier League denne søndag. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

På vej til storklub?

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

FC København jagter Romane Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-profil med hattrick i målfest

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Colombia – Portugal

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

De forbereder et bud på Roony Bardghji