Den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen havde søndag en sort dag med sin klub Leeds. Her endte det efter et nederlag på 1-4 til Tottenham med nedrykning for højrebacken.
Derfor venter en sæson i Championship-rækken nu for danskeren, der skiftede til Leeds forud for denne sæson I et interview med Viaplay kommer han nu ind på, hvordan han ser fremtiden.
– Først og fremmest er der jo evaluering af alle spillere i klubben. Det er jo en ny situation for Leeds United, så først og fremmest skal vi finde ud af, hvem der skal være her. Hvis der bliver peget på mig, så er jeg klar, fortæller Rasmus Nissen Kristensen.
Som situationen er lige nu, så har han også fire år tilbage af sin aftale, og den har han tænkt sig at holde sig til, forklarer han.
– Jeg har en lang kontrakt tilbage, og det kan godt være, at det ikke var det, som jeg havde forestillet mig. Det skal jeg være den første til at sige, at det ikke var, siger han og fortsætter:
– Realiteterne er sådan, at vi skal spille i Championship i næste sæson, og jeg har tænkt mig at stå ved realiteterne, indtil jeg – hvis jeg – bliver præsenteret for nogle nye. Det er nok det bedste svar, som jeg kan give nu, lyder det fra Nissen Kristensen.
I løbet af denne sæson har han lavet tre mål for Leeds.
Landsholdsbacken kom til Leeds fra østrigske Red Bull Salzburg, og han har tidligere i karrieren også spillet for Ajax Amsterdam og FC Midtjylland.
Han var desuden ikke den eneste dansker, som rykkede ud af Premier League denne søndag. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Colombia – Portugal
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS