Den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen havde søndag en sort dag med sin klub Leeds. Her endte det efter et nederlag på 1-4 til Tottenham med nedrykning for højrebacken.
Derfor venter en sæson i Championship-rækken nu for danskeren, der skiftede til Leeds forud for denne sæson I et interview med Viaplay kommer han nu ind på, hvordan han ser fremtiden.
– Først og fremmest er der jo evaluering af alle spillere i klubben. Det er jo en ny situation for Leeds United, så først og fremmest skal vi finde ud af, hvem der skal være her. Hvis der bliver peget på mig, så er jeg klar, fortæller Rasmus Nissen Kristensen.
Som situationen er lige nu, så har han også fire år tilbage af sin aftale, og den har han tænkt sig at holde sig til, forklarer han.
– Jeg har en lang kontrakt tilbage, og det kan godt være, at det ikke var det, som jeg havde forestillet mig. Det skal jeg være den første til at sige, at det ikke var, siger han og fortsætter:
– Realiteterne er sådan, at vi skal spille i Championship i næste sæson, og jeg har tænkt mig at stå ved realiteterne, indtil jeg – hvis jeg – bliver præsenteret for nogle nye. Det er nok det bedste svar, som jeg kan give nu, lyder det fra Nissen Kristensen.
I løbet af denne sæson har han lavet tre mål for Leeds.
Landsholdsbacken kom til Leeds fra østrigske Red Bull Salzburg, og han har tidligere i karrieren også spillet for Ajax Amsterdam og FC Midtjylland.
Han var desuden ikke den eneste dansker, som rykkede ud af Premier League denne søndag. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Snart kan det give rødt kort
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag