Revser ny United-stjerne: En virkelig dårlig start

Roy Keane er bekymret over Manchester Uniteds nye målmand André Onana.



Manchester United foretog i sommer nogle markante investeringer i spillertruppen, da 'De Røde Djævle' hentede tre dyre spillere i Mason Mount, Rasmus Højlund og André Onana. 

Sidstnævnte er dog ikke ligefrem kommet flyvende fra start, og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane er der ingen tvivl om, at den tidligere Inter-målmand har haft det svært i denne sæson. 

– De burde have beholdt De Gea. Kan de ikke hente ham tilbage? Han er fri på markedet, er han ikke? lyder det jokende fra Roy Keane i podcasten The Overlap

– Onana har selvfølgelig fået en virkelig dårlig start. Vi taler om positioner i enhver storklub, men Manchester Uniteds målmand er nødt til at have en kæmpe personlighed, for at kunne håndtere fejl. Men han har allerede lavet seks, syv eller otte store fejl, som har kostet mål. Det har ikke været en fremragende start. Der er lang vej tilbage nu.

– Vi har set målmænd komme til United og få en svær start, og vi har arbejdet med nogle rigtige gode målmænd. Men der ser ikke ud til at være nogen vej tilbage for ham. Jeg kan huske, at jeg talte med forskellige målmandstrænere i Manchester United, og de sagde altid 'målmænd begår fejl, men det handler om, hvordan du håndterer det i Manchester United'. Peter (Schmeichel, red.) begik masser af fejl i Manchester United, men han slog meget hurtigt tilbage. Og det er problemet med målmanden (Onana, red.). 

André Onana har indkasseret 12 mål i otte Premier League-kampe, mens den camerounske keeper i Champions League har indkasseret syv mål i to kampe i denne sæson. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby tæt på denne keeper

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Belgien – Senegal

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag