Manchester United foretog i sommer nogle markante investeringer i spillertruppen, da 'De Røde Djævle' hentede tre dyre spillere i Mason Mount, Rasmus Højlund og André Onana.
Sidstnævnte er dog ikke ligefrem kommet flyvende fra start, og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane er der ingen tvivl om, at den tidligere Inter-målmand har haft det svært i denne sæson.
– De burde have beholdt De Gea. Kan de ikke hente ham tilbage? Han er fri på markedet, er han ikke? lyder det jokende fra Roy Keane i podcasten The Overlap.
– Onana har selvfølgelig fået en virkelig dårlig start. Vi taler om positioner i enhver storklub, men Manchester Uniteds målmand er nødt til at have en kæmpe personlighed, for at kunne håndtere fejl. Men han har allerede lavet seks, syv eller otte store fejl, som har kostet mål. Det har ikke været en fremragende start. Der er lang vej tilbage nu.
– Vi har set målmænd komme til United og få en svær start, og vi har arbejdet med nogle rigtige gode målmænd. Men der ser ikke ud til at være nogen vej tilbage for ham. Jeg kan huske, at jeg talte med forskellige målmandstrænere i Manchester United, og de sagde altid 'målmænd begår fejl, men det handler om, hvordan du håndterer det i Manchester United'. Peter (Schmeichel, red.) begik masser af fejl i Manchester United, men han slog meget hurtigt tilbage. Og det er problemet med målmanden (Onana, red.).
André Onana har indkasseret 12 mål i otte Premier League-kampe, mens den camerounske keeper i Champions League har indkasseret syv mål i to kampe i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE