Manchester United foretog i sommer nogle markante investeringer i spillertruppen, da 'De Røde Djævle' hentede tre dyre spillere i Mason Mount, Rasmus Højlund og André Onana.
Sidstnævnte er dog ikke ligefrem kommet flyvende fra start, og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane er der ingen tvivl om, at den tidligere Inter-målmand har haft det svært i denne sæson.
– De burde have beholdt De Gea. Kan de ikke hente ham tilbage? Han er fri på markedet, er han ikke? lyder det jokende fra Roy Keane i podcasten The Overlap.
– Onana har selvfølgelig fået en virkelig dårlig start. Vi taler om positioner i enhver storklub, men Manchester Uniteds målmand er nødt til at have en kæmpe personlighed, for at kunne håndtere fejl. Men han har allerede lavet seks, syv eller otte store fejl, som har kostet mål. Det har ikke været en fremragende start. Der er lang vej tilbage nu.
– Vi har set målmænd komme til United og få en svær start, og vi har arbejdet med nogle rigtige gode målmænd. Men der ser ikke ud til at være nogen vej tilbage for ham. Jeg kan huske, at jeg talte med forskellige målmandstrænere i Manchester United, og de sagde altid 'målmænd begår fejl, men det handler om, hvordan du håndterer det i Manchester United'. Peter (Schmeichel, red.) begik masser af fejl i Manchester United, men han slog meget hurtigt tilbage. Og det er problemet med målmanden (Onana, red.).
André Onana har indkasseret 12 mål i otte Premier League-kampe, mens den camerounske keeper i Champions League har indkasseret syv mål i to kampe i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Frankrig – Irak
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Argentina – Østrig
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
New Zealand – Egypten
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Jordan – Algeriet
EKSKLUSIVT