Manchester United foretog i sommer nogle markante investeringer i spillertruppen, da 'De Røde Djævle' hentede tre dyre spillere i Mason Mount, Rasmus Højlund og André Onana.
Sidstnævnte er dog ikke ligefrem kommet flyvende fra start, og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane er der ingen tvivl om, at den tidligere Inter-målmand har haft det svært i denne sæson.
– De burde have beholdt De Gea. Kan de ikke hente ham tilbage? Han er fri på markedet, er han ikke? lyder det jokende fra Roy Keane i podcasten The Overlap.
– Onana har selvfølgelig fået en virkelig dårlig start. Vi taler om positioner i enhver storklub, men Manchester Uniteds målmand er nødt til at have en kæmpe personlighed, for at kunne håndtere fejl. Men han har allerede lavet seks, syv eller otte store fejl, som har kostet mål. Det har ikke været en fremragende start. Der er lang vej tilbage nu.
– Vi har set målmænd komme til United og få en svær start, og vi har arbejdet med nogle rigtige gode målmænd. Men der ser ikke ud til at være nogen vej tilbage for ham. Jeg kan huske, at jeg talte med forskellige målmandstrænere i Manchester United, og de sagde altid 'målmænd begår fejl, men det handler om, hvordan du håndterer det i Manchester United'. Peter (Schmeichel, red.) begik masser af fejl i Manchester United, men han slog meget hurtigt tilbage. Og det er problemet med målmanden (Onana, red.).
André Onana har indkasseret 12 mål i otte Premier League-kampe, mens den camerounske keeper i Champions League har indkasseret syv mål i to kampe i denne sæson.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER