Revser Patrick Dorgu i ny United-nedtur

Rio Ferdinand mener, at Patrick Dorgu spillede en stor rolle i Nottingham Forests sejrsmål.



Manchester Uniteds miserable sæson ramte et nyt bump tirsdag aften, da man rejste hjem fra Champions League-jagtende Nottingham Forest med et 1-0-nederlag i bagagen.

Målet var et fremragende et af slagsen af den tidligere United-spiller Anthony Elanga, som slog kontra efter et Manchester United-hjørnespark, hvor han drev bolden nærmest en hel banelængde, før han sikkert sparkede den ind bag Andre Onana.

Et flot mål, men der er ingen tvivl om, at det kunne være undgået ved flere momenter. Det mener ekspert og Manchester United-legende Rio Ferdinand i hvert fald, da han analyserede målet i studiet hos TNT Sports.

Her peger han på tre sekvenser i opløbet til Elangas scoring, og blandt andet skulle Patrick Dorgu have gjort det bedre.

Da Manchester Uniteds hjørnespark bliver headet væk i første omgang, befandt Patrick Dorgu sig nemlig i en forkert position bag Elanga, hvor han dermed allerede halsede efter svenskeren, mener Rio Ferdinand.

– Først og fremmest er det et vidunderligt mål af Elanga, og du kan absolut ikke tage noget fra ham. Men når du ser på det defensivt, så er Dorgu nødt til at være imellem Elanga og målet. Du er nødt til at tænke defensivt først, for du ved, at Elangas trussel er hans fart. Står du mellem ham og målet, er du i en bedre position til at stoppe ham. Han ender med at være bag ham for at jagte ham, og han kan ikke nå tilbage, siger Ferdinand, inden han vender blikket mod to andre United-spillere, som efterfølgende dummer sig.

– Garnacho har også en rolle i det. Han burde have nedlagt ham. Bare begå frispark på ham. Det er du nødt til. Du kan se, at han kommer i fart, og og du kan se, at han får opbakning fra holdkammeraterne.

– Så er der Mazraoui, som er nødt til at tage en beslutning. Han er nødt til at tage sig af Elanga, inden han nærmer sig feltet, lyder analysen fra den tidligere midtstopper.

Elangas scoring var kampens eneste, og den betyder, at Manchester United hænger fast på 13. pladsen i Premier League. Man kan dog glide ned som nummer 15, hvis Tottenham og Everton vinder deres kampe.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’