Revser Patrick Dorgu i ny United-nedtur

Rio Ferdinand mener, at Patrick Dorgu spillede en stor rolle i Nottingham Forests sejrsmål.



Manchester Uniteds miserable sæson ramte et nyt bump tirsdag aften, da man rejste hjem fra Champions League-jagtende Nottingham Forest med et 1-0-nederlag i bagagen.

Målet var et fremragende et af slagsen af den tidligere United-spiller Anthony Elanga, som slog kontra efter et Manchester United-hjørnespark, hvor han drev bolden nærmest en hel banelængde, før han sikkert sparkede den ind bag Andre Onana.

Et flot mål, men der er ingen tvivl om, at det kunne være undgået ved flere momenter. Det mener ekspert og Manchester United-legende Rio Ferdinand i hvert fald, da han analyserede målet i studiet hos TNT Sports.

Her peger han på tre sekvenser i opløbet til Elangas scoring, og blandt andet skulle Patrick Dorgu have gjort det bedre.

Da Manchester Uniteds hjørnespark bliver headet væk i første omgang, befandt Patrick Dorgu sig nemlig i en forkert position bag Elanga, hvor han dermed allerede halsede efter svenskeren, mener Rio Ferdinand.

– Først og fremmest er det et vidunderligt mål af Elanga, og du kan absolut ikke tage noget fra ham. Men når du ser på det defensivt, så er Dorgu nødt til at være imellem Elanga og målet. Du er nødt til at tænke defensivt først, for du ved, at Elangas trussel er hans fart. Står du mellem ham og målet, er du i en bedre position til at stoppe ham. Han ender med at være bag ham for at jagte ham, og han kan ikke nå tilbage, siger Ferdinand, inden han vender blikket mod to andre United-spillere, som efterfølgende dummer sig.

– Garnacho har også en rolle i det. Han burde have nedlagt ham. Bare begå frispark på ham. Det er du nødt til. Du kan se, at han kommer i fart, og og du kan se, at han får opbakning fra holdkammeraterne.

– Så er der Mazraoui, som er nødt til at tage en beslutning. Han er nødt til at tage sig af Elanga, inden han nærmer sig feltet, lyder analysen fra den tidligere midtstopper.

Elangas scoring var kampens eneste, og den betyder, at Manchester United hænger fast på 13. pladsen i Premier League. Man kan dog glide ned som nummer 15, hvis Tottenham og Everton vinder deres kampe.





Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’




LIVE

LIVE: Kæmpe Liverpool-mavepuster

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Storklub i dialog med Mohamed Salah



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand