Manchester Uniteds miserable sæson ramte et nyt bump tirsdag aften, da man rejste hjem fra Champions League-jagtende Nottingham Forest med et 1-0-nederlag i bagagen.
Målet var et fremragende et af slagsen af den tidligere United-spiller Anthony Elanga, som slog kontra efter et Manchester United-hjørnespark, hvor han drev bolden nærmest en hel banelængde, før han sikkert sparkede den ind bag Andre Onana.
Et flot mål, men der er ingen tvivl om, at det kunne være undgået ved flere momenter. Det mener ekspert og Manchester United-legende Rio Ferdinand i hvert fald, da han analyserede målet i studiet hos TNT Sports.
Her peger han på tre sekvenser i opløbet til Elangas scoring, og blandt andet skulle Patrick Dorgu have gjort det bedre.
Da Manchester Uniteds hjørnespark bliver headet væk i første omgang, befandt Patrick Dorgu sig nemlig i en forkert position bag Elanga, hvor han dermed allerede halsede efter svenskeren, mener Rio Ferdinand.
– Først og fremmest er det et vidunderligt mål af Elanga, og du kan absolut ikke tage noget fra ham. Men når du ser på det defensivt, så er Dorgu nødt til at være imellem Elanga og målet. Du er nødt til at tænke defensivt først, for du ved, at Elangas trussel er hans fart. Står du mellem ham og målet, er du i en bedre position til at stoppe ham. Han ender med at være bag ham for at jagte ham, og han kan ikke nå tilbage, siger Ferdinand, inden han vender blikket mod to andre United-spillere, som efterfølgende dummer sig.
– Garnacho har også en rolle i det. Han burde have nedlagt ham. Bare begå frispark på ham. Det er du nødt til. Du kan se, at han kommer i fart, og og du kan se, at han får opbakning fra holdkammeraterne.
– Så er der Mazraoui, som er nødt til at tage en beslutning. Han er nødt til at tage sig af Elanga, inden han nærmer sig feltet, lyder analysen fra den tidligere midtstopper.
Elangas scoring var kampens eneste, og den betyder, at Manchester United hænger fast på 13. pladsen i Premier League. Man kan dog glide ned som nummer 15, hvis Tottenham og Everton vinder deres kampe.

Nu åbner dansk træner op om fyring

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Supercomputer: De bliver danske mestre

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

Kæmpe bøde til FC København

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen