Revser Patrick Dorgu i ny United-nedtur

Rio Ferdinand mener, at Patrick Dorgu spillede en stor rolle i Nottingham Forests sejrsmål.



Manchester Uniteds miserable sæson ramte et nyt bump tirsdag aften, da man rejste hjem fra Champions League-jagtende Nottingham Forest med et 1-0-nederlag i bagagen.

Målet var et fremragende et af slagsen af den tidligere United-spiller Anthony Elanga, som slog kontra efter et Manchester United-hjørnespark, hvor han drev bolden nærmest en hel banelængde, før han sikkert sparkede den ind bag Andre Onana.

Et flot mål, men der er ingen tvivl om, at det kunne være undgået ved flere momenter. Det mener ekspert og Manchester United-legende Rio Ferdinand i hvert fald, da han analyserede målet i studiet hos TNT Sports.

Her peger han på tre sekvenser i opløbet til Elangas scoring, og blandt andet skulle Patrick Dorgu have gjort det bedre.

Da Manchester Uniteds hjørnespark bliver headet væk i første omgang, befandt Patrick Dorgu sig nemlig i en forkert position bag Elanga, hvor han dermed allerede halsede efter svenskeren, mener Rio Ferdinand.

– Først og fremmest er det et vidunderligt mål af Elanga, og du kan absolut ikke tage noget fra ham. Men når du ser på det defensivt, så er Dorgu nødt til at være imellem Elanga og målet. Du er nødt til at tænke defensivt først, for du ved, at Elangas trussel er hans fart. Står du mellem ham og målet, er du i en bedre position til at stoppe ham. Han ender med at være bag ham for at jagte ham, og han kan ikke nå tilbage, siger Ferdinand, inden han vender blikket mod to andre United-spillere, som efterfølgende dummer sig.

– Garnacho har også en rolle i det. Han burde have nedlagt ham. Bare begå frispark på ham. Det er du nødt til. Du kan se, at han kommer i fart, og og du kan se, at han får opbakning fra holdkammeraterne.

– Så er der Mazraoui, som er nødt til at tage en beslutning. Han er nødt til at tage sig af Elanga, inden han nærmer sig feltet, lyder analysen fra den tidligere midtstopper.

Elangas scoring var kampens eneste, og den betyder, at Manchester United hænger fast på 13. pladsen i Premier League. Man kan dog glide ned som nummer 15, hvis Tottenham og Everton vinder deres kampe.







LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Det går over i historien”

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’