Revser Patrick Dorgu i ny United-nedtur

Rio Ferdinand mener, at Patrick Dorgu spillede en stor rolle i Nottingham Forests sejrsmål.



Manchester Uniteds miserable sæson ramte et nyt bump tirsdag aften, da man rejste hjem fra Champions League-jagtende Nottingham Forest med et 1-0-nederlag i bagagen.

Målet var et fremragende et af slagsen af den tidligere United-spiller Anthony Elanga, som slog kontra efter et Manchester United-hjørnespark, hvor han drev bolden nærmest en hel banelængde, før han sikkert sparkede den ind bag Andre Onana.

Et flot mål, men der er ingen tvivl om, at det kunne være undgået ved flere momenter. Det mener ekspert og Manchester United-legende Rio Ferdinand i hvert fald, da han analyserede målet i studiet hos TNT Sports.

Her peger han på tre sekvenser i opløbet til Elangas scoring, og blandt andet skulle Patrick Dorgu have gjort det bedre.

Da Manchester Uniteds hjørnespark bliver headet væk i første omgang, befandt Patrick Dorgu sig nemlig i en forkert position bag Elanga, hvor han dermed allerede halsede efter svenskeren, mener Rio Ferdinand.

– Først og fremmest er det et vidunderligt mål af Elanga, og du kan absolut ikke tage noget fra ham. Men når du ser på det defensivt, så er Dorgu nødt til at være imellem Elanga og målet. Du er nødt til at tænke defensivt først, for du ved, at Elangas trussel er hans fart. Står du mellem ham og målet, er du i en bedre position til at stoppe ham. Han ender med at være bag ham for at jagte ham, og han kan ikke nå tilbage, siger Ferdinand, inden han vender blikket mod to andre United-spillere, som efterfølgende dummer sig.

– Garnacho har også en rolle i det. Han burde have nedlagt ham. Bare begå frispark på ham. Det er du nødt til. Du kan se, at han kommer i fart, og og du kan se, at han får opbakning fra holdkammeraterne.

– Så er der Mazraoui, som er nødt til at tage en beslutning. Han er nødt til at tage sig af Elanga, inden han nærmer sig feltet, lyder analysen fra den tidligere midtstopper.

Elangas scoring var kampens eneste, og den betyder, at Manchester United hænger fast på 13. pladsen i Premier League. Man kan dog glide ned som nummer 15, hvis Tottenham og Everton vinder deres kampe.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Manchester United sætter Chelsea på plads

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Det drømmer alle om’

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Nedtur for Højlund og Napoli



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Ringet op af Brøndby-træner

Steve Cooper storroser stjerne

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Helt vild med Brøndby-profil

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske