Patrick Dorgu vil nok allerhelst bare glemme onsdagens kamp mod Ipswich Town så hurtigt som muligt.
Det danske stjernefrø, der ellers har haft en fremragende start på karrieren i Manchester United, lavede en kæmpe fejl, som forærede Ipswich et mål efter blot fem minutter. Og senere blev han udvist for en voldsom tackling på Omari Hutchinson.
Med det in mente er det ingen overraskelse, at Dorgu skraber bunden i de engelske mediers karaktergivning til Manchester United-spillerne.
Goal giver danskeren karakteren 1 ud af 10, som var dårligst af alle Manchester United-spillere, med følgende forklaring:
– Præstationen fra helvede! Udviste en chokerende mangel på opmærksomhed ved at give Philogene en gave og så ud til at være fast besluttet på at gøre det godt igen. Havde nogle gode situationer i spillet, men lavede så rædseslstacklingen, som afsluttede hans aften (med et rødt kort), skaffede ham en karantæne på tre kampe og bragte hans hold i store problemer.
Hos Daily Mail er der ikke meget mere ros at spore. Her får han karakteren 3, hvilket sammen med målmand André Onana er værst.
– Havde et mareridtsøjeblik, da fejlkommunikation gjorde, at han sendte bolden forbi en stormende Onana, hvilket gav Jaden Philogene det nemmeste mål, han nogensinde vil score. Hans rædselsaften blev afsluttet med en den voldsomme tackling på Omari Hutchinson, skriver Daily Mail.
Avisen The Sun giver målmanden karakteren 2, mens Patrick Dorgu er næstværst med karakteren 3.
– Ikke mange vil få hans navn bag på en trøje efter hans mareridtsaften. Det tog kun fem minutter at lave en assist – det var bare synd, at det var for Ipswich, med en chokerende aktion. Kunne det blive værre? Det kunne det … Han fik et rødt kort for sin tackling på Omar Hutchinson. Det faktum, at han ikke var den værste i rød, fortæller alt om, hvor dårlig Onana var, lyder det fra The Sun.
Manchester United endte med at hente alle tre point trods udvisningen og skal i aktion igen mod Fulham i FA Cuppen i weekenden.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT