Revser Patrick Dorgu: ‘Chokerende’

Patrick Dorgu bliver kritiseret voldsomt i engelske medier.



Patrick Dorgu vil nok allerhelst bare glemme onsdagens kamp mod Ipswich Town så hurtigt som muligt.

Det danske stjernefrø, der ellers har haft en fremragende start på karrieren i Manchester United, lavede en kæmpe fejl, som forærede Ipswich et mål efter blot fem minutter. Og senere blev han udvist for en voldsom tackling på Omari Hutchinson.

Med det in mente er det ingen overraskelse, at Dorgu skraber bunden i de engelske mediers karaktergivning til Manchester United-spillerne. 

Goal giver danskeren karakteren 1 ud af 10, som var dårligst af alle Manchester United-spillere, med følgende forklaring: 

– Præstationen fra helvede! Udviste en chokerende mangel på opmærksomhed ved at give Philogene en gave og så ud til at være fast besluttet på at gøre det godt igen. Havde nogle gode situationer i spillet, men lavede så rædseslstacklingen, som afsluttede hans aften (med et rødt kort), skaffede ham en karantæne på tre kampe og bragte hans hold i store problemer.

Hos Daily Mail er der ikke meget mere ros at spore. Her får han karakteren 3, hvilket sammen med målmand André Onana er værst. 

– Havde et mareridtsøjeblik, da fejlkommunikation gjorde, at han sendte bolden forbi en stormende Onana, hvilket gav Jaden Philogene det nemmeste mål, han nogensinde vil score. Hans rædselsaften blev afsluttet med en den voldsomme tackling på Omari Hutchinson, skriver Daily Mail. 

Avisen The Sun giver målmanden karakteren 2, mens Patrick Dorgu er næstværst med karakteren 3. 

– Ikke mange vil få hans navn bag på ​​en trøje efter hans mareridtsaften. Det tog kun fem minutter at lave en assist – det var bare synd, at det var for Ipswich, med en chokerende aktion. Kunne det blive værre? Det kunne det … Han fik et rødt kort for sin tackling på Omar Hutchinson. Det faktum, at han ikke var den værste i rød, fortæller alt om, hvor dårlig Onana var, lyder det fra The Sun. 

Manchester United endte med at hente alle tre point trods udvisningen og skal i aktion igen mod Fulham i FA Cuppen i weekenden. 





Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Ny FC København-stjerne imponerer

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjerne på plads i Chelsea

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Tottenham-flop i stor transfer

Her er FC Københavns pris på William Clem

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen