Patrick Dorgu vil nok allerhelst bare glemme onsdagens kamp mod Ipswich Town så hurtigt som muligt.
Det danske stjernefrø, der ellers har haft en fremragende start på karrieren i Manchester United, lavede en kæmpe fejl, som forærede Ipswich et mål efter blot fem minutter. Og senere blev han udvist for en voldsom tackling på Omari Hutchinson.
Med det in mente er det ingen overraskelse, at Dorgu skraber bunden i de engelske mediers karaktergivning til Manchester United-spillerne.
Goal giver danskeren karakteren 1 ud af 10, som var dårligst af alle Manchester United-spillere, med følgende forklaring:
– Præstationen fra helvede! Udviste en chokerende mangel på opmærksomhed ved at give Philogene en gave og så ud til at være fast besluttet på at gøre det godt igen. Havde nogle gode situationer i spillet, men lavede så rædseslstacklingen, som afsluttede hans aften (med et rødt kort), skaffede ham en karantæne på tre kampe og bragte hans hold i store problemer.
Hos Daily Mail er der ikke meget mere ros at spore. Her får han karakteren 3, hvilket sammen med målmand André Onana er værst.
– Havde et mareridtsøjeblik, da fejlkommunikation gjorde, at han sendte bolden forbi en stormende Onana, hvilket gav Jaden Philogene det nemmeste mål, han nogensinde vil score. Hans rædselsaften blev afsluttet med en den voldsomme tackling på Omari Hutchinson, skriver Daily Mail.
Avisen The Sun giver målmanden karakteren 2, mens Patrick Dorgu er næstværst med karakteren 3.
– Ikke mange vil få hans navn bag på en trøje efter hans mareridtsaften. Det tog kun fem minutter at lave en assist – det var bare synd, at det var for Ipswich, med en chokerende aktion. Kunne det blive værre? Det kunne det … Han fik et rødt kort for sin tackling på Omar Hutchinson. Det faktum, at han ikke var den værste i rød, fortæller alt om, hvor dårlig Onana var, lyder det fra The Sun.
Manchester United endte med at hente alle tre point trods udvisningen og skal i aktion igen mod Fulham i FA Cuppen i weekenden.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
OPTAKT
Spanien – Østrig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED