Patrick Dorgu vil nok allerhelst bare glemme onsdagens kamp mod Ipswich Town så hurtigt som muligt.
Det danske stjernefrø, der ellers har haft en fremragende start på karrieren i Manchester United, lavede en kæmpe fejl, som forærede Ipswich et mål efter blot fem minutter. Og senere blev han udvist for en voldsom tackling på Omari Hutchinson.
Med det in mente er det ingen overraskelse, at Dorgu skraber bunden i de engelske mediers karaktergivning til Manchester United-spillerne.
Goal giver danskeren karakteren 1 ud af 10, som var dårligst af alle Manchester United-spillere, med følgende forklaring:
– Præstationen fra helvede! Udviste en chokerende mangel på opmærksomhed ved at give Philogene en gave og så ud til at være fast besluttet på at gøre det godt igen. Havde nogle gode situationer i spillet, men lavede så rædseslstacklingen, som afsluttede hans aften (med et rødt kort), skaffede ham en karantæne på tre kampe og bragte hans hold i store problemer.
Hos Daily Mail er der ikke meget mere ros at spore. Her får han karakteren 3, hvilket sammen med målmand André Onana er værst.
– Havde et mareridtsøjeblik, da fejlkommunikation gjorde, at han sendte bolden forbi en stormende Onana, hvilket gav Jaden Philogene det nemmeste mål, han nogensinde vil score. Hans rædselsaften blev afsluttet med en den voldsomme tackling på Omari Hutchinson, skriver Daily Mail.
Avisen The Sun giver målmanden karakteren 2, mens Patrick Dorgu er næstværst med karakteren 3.
– Ikke mange vil få hans navn bag på en trøje efter hans mareridtsaften. Det tog kun fem minutter at lave en assist – det var bare synd, at det var for Ipswich, med en chokerende aktion. Kunne det blive værre? Det kunne det … Han fik et rødt kort for sin tackling på Omar Hutchinson. Det faktum, at han ikke var den værste i rød, fortæller alt om, hvor dårlig Onana var, lyder det fra The Sun.
Manchester United endte med at hente alle tre point trods udvisningen og skal i aktion igen mod Fulham i FA Cuppen i weekenden.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
Danske klubber scorer millioner på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
Danskerne har stor tiltro til Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
AVIS