Patrick Dorgu vil nok allerhelst bare glemme onsdagens kamp mod Ipswich Town så hurtigt som muligt.
Det danske stjernefrø, der ellers har haft en fremragende start på karrieren i Manchester United, lavede en kæmpe fejl, som forærede Ipswich et mål efter blot fem minutter. Og senere blev han udvist for en voldsom tackling på Omari Hutchinson.
Med det in mente er det ingen overraskelse, at Dorgu skraber bunden i de engelske mediers karaktergivning til Manchester United-spillerne.
Goal giver danskeren karakteren 1 ud af 10, som var dårligst af alle Manchester United-spillere, med følgende forklaring:
– Præstationen fra helvede! Udviste en chokerende mangel på opmærksomhed ved at give Philogene en gave og så ud til at være fast besluttet på at gøre det godt igen. Havde nogle gode situationer i spillet, men lavede så rædseslstacklingen, som afsluttede hans aften (med et rødt kort), skaffede ham en karantæne på tre kampe og bragte hans hold i store problemer.
Hos Daily Mail er der ikke meget mere ros at spore. Her får han karakteren 3, hvilket sammen med målmand André Onana er værst.
– Havde et mareridtsøjeblik, da fejlkommunikation gjorde, at han sendte bolden forbi en stormende Onana, hvilket gav Jaden Philogene det nemmeste mål, han nogensinde vil score. Hans rædselsaften blev afsluttet med en den voldsomme tackling på Omari Hutchinson, skriver Daily Mail.
Avisen The Sun giver målmanden karakteren 2, mens Patrick Dorgu er næstværst med karakteren 3.
– Ikke mange vil få hans navn bag på en trøje efter hans mareridtsaften. Det tog kun fem minutter at lave en assist – det var bare synd, at det var for Ipswich, med en chokerende aktion. Kunne det blive værre? Det kunne det … Han fik et rødt kort for sin tackling på Omar Hutchinson. Det faktum, at han ikke var den værste i rød, fortæller alt om, hvor dårlig Onana var, lyder det fra The Sun.
Manchester United endte med at hente alle tre point trods udvisningen og skal i aktion igen mod Fulham i FA Cuppen i weekenden.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Tuchel forsvarer sin taktik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud