Revser United: De ved ikke, hvad de laver

Beslutningen om at hyre Ralf Rangnick bliver kritiseret.



Det har affødt mange positive reaktioner, at Ralf Rangnick er ved at blive ansat som midlertidig manager i Manchester United.

Den tidligere Arsenal-spiller Paul Merson er imidlertid ikke så sikker på, det er nogen god beslutning, klubben har taget, og han langer ud efter Manchester Uniteds ledelse.

Det gør han over for Sky Sports.

– Hvorfor har de brug for en midlertidig manager? Fordi de ikke ved, hvad de laver. Ole havde stadig været i klubben, hvis de ikke havde lukket to mål ind i sidste minut mod Watford. Jeg tror ikke, der var nogen plan.

– De havde ikke i deres vildeste drømme troet, det ville gå, som det gjorde mod Watford. Var det sluttet 2-1, tror jeg ikke, han var blevet fyret. Jeg tror, de ville fortsætte så længe som muligt.

Paul Merson kan ikke se, hvorfor Rangnick skulle være i stand til at vende skuden i Manchester United.

– Nu henter de en manager… Jeg hører fantastiske ting om ham, men han har aldrig været træner i England eller for en af de store klubber. Hvorfor har han ikke det? Hvorfor er der ikke nogen andre, der har hentet ham før?

– Folk siger, han kommer til at presse, at han arbejder hårdt, og at han har gjort mindre hold til udfordrere. Men det er noget helt andet at føre Schalke eller Hoffenheim til et bestemt niveau.

– Når man bliver bedt om at tage til en af de allerstørste klubber i verden, og de allerede har superstjerner, man skal få til at spille sammen… Det er okay i Schalke og Hoffenheim, fordi spillerne lytter. Disse spillere (Manchester Uniteds spillere, red.) er der allerede og skal i gang igen. Jeg tror, det bliver svært. Det bliver langt sværere, end folk tror.

Ralf Rangnick fortsætter efter sigende også i Manchester United i en anden rolle efter sæsonen.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Uruguay – Spanien

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Kap Verde – Saudi-Arabien

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Neestrup og co. henter stjerne

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Egypten – Iran