Det har affødt mange positive reaktioner, at Ralf Rangnick er ved at blive ansat som midlertidig manager i Manchester United.
Den tidligere Arsenal-spiller Paul Merson er imidlertid ikke så sikker på, det er nogen god beslutning, klubben har taget, og han langer ud efter Manchester Uniteds ledelse.
Det gør han over for Sky Sports.
– Hvorfor har de brug for en midlertidig manager? Fordi de ikke ved, hvad de laver. Ole havde stadig været i klubben, hvis de ikke havde lukket to mål ind i sidste minut mod Watford. Jeg tror ikke, der var nogen plan.
– De havde ikke i deres vildeste drømme troet, det ville gå, som det gjorde mod Watford. Var det sluttet 2-1, tror jeg ikke, han var blevet fyret. Jeg tror, de ville fortsætte så længe som muligt.
Paul Merson kan ikke se, hvorfor Rangnick skulle være i stand til at vende skuden i Manchester United.
– Nu henter de en manager… Jeg hører fantastiske ting om ham, men han har aldrig været træner i England eller for en af de store klubber. Hvorfor har han ikke det? Hvorfor er der ikke nogen andre, der har hentet ham før?
– Folk siger, han kommer til at presse, at han arbejder hårdt, og at han har gjort mindre hold til udfordrere. Men det er noget helt andet at føre Schalke eller Hoffenheim til et bestemt niveau.
– Når man bliver bedt om at tage til en af de allerstørste klubber i verden, og de allerede har superstjerner, man skal få til at spille sammen… Det er okay i Schalke og Hoffenheim, fordi spillerne lytter. Disse spillere (Manchester Uniteds spillere, red.) er der allerede og skal i gang igen. Jeg tror, det bliver svært. Det bliver langt sværere, end folk tror.
Ralf Rangnick fortsætter efter sigende også i Manchester United i en anden rolle efter sæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
