Det har affødt mange positive reaktioner, at Ralf Rangnick er ved at blive ansat som midlertidig manager i Manchester United.
Den tidligere Arsenal-spiller Paul Merson er imidlertid ikke så sikker på, det er nogen god beslutning, klubben har taget, og han langer ud efter Manchester Uniteds ledelse.
Det gør han over for Sky Sports.
– Hvorfor har de brug for en midlertidig manager? Fordi de ikke ved, hvad de laver. Ole havde stadig været i klubben, hvis de ikke havde lukket to mål ind i sidste minut mod Watford. Jeg tror ikke, der var nogen plan.
– De havde ikke i deres vildeste drømme troet, det ville gå, som det gjorde mod Watford. Var det sluttet 2-1, tror jeg ikke, han var blevet fyret. Jeg tror, de ville fortsætte så længe som muligt.
Paul Merson kan ikke se, hvorfor Rangnick skulle være i stand til at vende skuden i Manchester United.
– Nu henter de en manager… Jeg hører fantastiske ting om ham, men han har aldrig været træner i England eller for en af de store klubber. Hvorfor har han ikke det? Hvorfor er der ikke nogen andre, der har hentet ham før?
– Folk siger, han kommer til at presse, at han arbejder hårdt, og at han har gjort mindre hold til udfordrere. Men det er noget helt andet at føre Schalke eller Hoffenheim til et bestemt niveau.
– Når man bliver bedt om at tage til en af de allerstørste klubber i verden, og de allerede har superstjerner, man skal få til at spille sammen… Det er okay i Schalke og Hoffenheim, fordi spillerne lytter. Disse spillere (Manchester Uniteds spillere, red.) er der allerede og skal i gang igen. Jeg tror, det bliver svært. Det bliver langt sværere, end folk tror.
Ralf Rangnick fortsætter efter sigende også i Manchester United i en anden rolle efter sæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
DAGENS SPILFORSLAG
Kortfest i Canada
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner
NYHEDER
