Det har affødt mange positive reaktioner, at Ralf Rangnick er ved at blive ansat som midlertidig manager i Manchester United.
Den tidligere Arsenal-spiller Paul Merson er imidlertid ikke så sikker på, det er nogen god beslutning, klubben har taget, og han langer ud efter Manchester Uniteds ledelse.
Det gør han over for Sky Sports.
– Hvorfor har de brug for en midlertidig manager? Fordi de ikke ved, hvad de laver. Ole havde stadig været i klubben, hvis de ikke havde lukket to mål ind i sidste minut mod Watford. Jeg tror ikke, der var nogen plan.
– De havde ikke i deres vildeste drømme troet, det ville gå, som det gjorde mod Watford. Var det sluttet 2-1, tror jeg ikke, han var blevet fyret. Jeg tror, de ville fortsætte så længe som muligt.
Paul Merson kan ikke se, hvorfor Rangnick skulle være i stand til at vende skuden i Manchester United.
– Nu henter de en manager… Jeg hører fantastiske ting om ham, men han har aldrig været træner i England eller for en af de store klubber. Hvorfor har han ikke det? Hvorfor er der ikke nogen andre, der har hentet ham før?
– Folk siger, han kommer til at presse, at han arbejder hårdt, og at han har gjort mindre hold til udfordrere. Men det er noget helt andet at føre Schalke eller Hoffenheim til et bestemt niveau.
– Når man bliver bedt om at tage til en af de allerstørste klubber i verden, og de allerede har superstjerner, man skal få til at spille sammen… Det er okay i Schalke og Hoffenheim, fordi spillerne lytter. Disse spillere (Manchester Uniteds spillere, red.) er der allerede og skal i gang igen. Jeg tror, det bliver svært. Det bliver langt sværere, end folk tror.
Ralf Rangnick fortsætter efter sigende også i Manchester United i en anden rolle efter sæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
