Arsenal endte med at vinde mandagens Premier League-kamp 1-0 ude over Crystal Palace trods et rødt kort i midten af anden halvleg.
Mens sejren var tilfredsstillende for Arsenal-manager Mikel Arteta, brokkede spanieren sig over det røde kort efter 67 minutter.
– Det kommer til at blive meget svært for os. Jeg garanterer, at vi kommer til at spille med ti, ni eller med otte spillere, afhængig af hvor vi sætter standarden.
– Vi kan spille otte mod otte. Det bliver meget underholdende, siger Mikel Arteta sarkastisk ifølge Reuters.
Arsenal-backen Takehiro Tomiyasu fik et gult kort efter en times spil for at trække tiden ved et indkast.
Syv minutter senere blev den 24-årige japaner straffet med gult en gang mere. Denne gang for en holdeforseelse.
Det er især det første gule kort for tidsudtrækning, der irriterer Mikel Arteta. Han er generelt tilhænger af de nye regler om at slå ned på tidsudtrækning, men savner en ensartet linje.
– For mig er regelændringerne ikke et problem. Og dommeren skal vurdere det. Det har de også forklaret.
– Det eneste, vi beder om, er en konsistent linje. Ellers er vi nødt til at spille med et stopur, mener 41-årige Mikel Arteta.
Han var ikke enig i, at Takehiro Tomiyasu forsøgte at trække tiden og talte det kun til otte sekunder, at japaneren stod med bolden i hænderne og ledte efter en medspiller.
Men her glemte Mikel Arteta at nævne de sekunder forinden, hvor yderligere to Arsenal-spillere havde bolden i hænderne uden at igangsætte indkastet.
Den rutinerede trænerkollega hos Crystal Palace, 76-årige Roy Hodgson, mener, at alle hold skal vænne sig til at spille med de nye regler.
– De her regler og idéer at kastet ned over os. Vi har ikke meget at skulle have sagt, men vi er nødt til at lære at leve med dem, siger Roy Hodgson ifølge AFP.
Arsenal vandt kampen over Crystal Palace på et straffespark et kvarters tid inden det røde kort.
/ritzau/
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT