Arsenal endte med at vinde mandagens Premier League-kamp 1-0 ude over Crystal Palace trods et rødt kort i midten af anden halvleg.
Mens sejren var tilfredsstillende for Arsenal-manager Mikel Arteta, brokkede spanieren sig over det røde kort efter 67 minutter.
– Det kommer til at blive meget svært for os. Jeg garanterer, at vi kommer til at spille med ti, ni eller med otte spillere, afhængig af hvor vi sætter standarden.
– Vi kan spille otte mod otte. Det bliver meget underholdende, siger Mikel Arteta sarkastisk ifølge Reuters.
Arsenal-backen Takehiro Tomiyasu fik et gult kort efter en times spil for at trække tiden ved et indkast.
Syv minutter senere blev den 24-årige japaner straffet med gult en gang mere. Denne gang for en holdeforseelse.
Det er især det første gule kort for tidsudtrækning, der irriterer Mikel Arteta. Han er generelt tilhænger af de nye regler om at slå ned på tidsudtrækning, men savner en ensartet linje.
– For mig er regelændringerne ikke et problem. Og dommeren skal vurdere det. Det har de også forklaret.
– Det eneste, vi beder om, er en konsistent linje. Ellers er vi nødt til at spille med et stopur, mener 41-årige Mikel Arteta.
Han var ikke enig i, at Takehiro Tomiyasu forsøgte at trække tiden og talte det kun til otte sekunder, at japaneren stod med bolden i hænderne og ledte efter en medspiller.
Men her glemte Mikel Arteta at nævne de sekunder forinden, hvor yderligere to Arsenal-spillere havde bolden i hænderne uden at igangsætte indkastet.
Den rutinerede trænerkollega hos Crystal Palace, 76-årige Roy Hodgson, mener, at alle hold skal vænne sig til at spille med de nye regler.
– De her regler og idéer at kastet ned over os. Vi har ikke meget at skulle have sagt, men vi er nødt til at lære at leve med dem, siger Roy Hodgson ifølge AFP.
Arsenal vandt kampen over Crystal Palace på et straffespark et kvarters tid inden det røde kort.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Stjerne sender Sverige videre ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Senegal – Irak
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT