Arsenal endte med at vinde mandagens Premier League-kamp 1-0 ude over Crystal Palace trods et rødt kort i midten af anden halvleg.
Mens sejren var tilfredsstillende for Arsenal-manager Mikel Arteta, brokkede spanieren sig over det røde kort efter 67 minutter.
– Det kommer til at blive meget svært for os. Jeg garanterer, at vi kommer til at spille med ti, ni eller med otte spillere, afhængig af hvor vi sætter standarden.
– Vi kan spille otte mod otte. Det bliver meget underholdende, siger Mikel Arteta sarkastisk ifølge Reuters.
Arsenal-backen Takehiro Tomiyasu fik et gult kort efter en times spil for at trække tiden ved et indkast.
Syv minutter senere blev den 24-årige japaner straffet med gult en gang mere. Denne gang for en holdeforseelse.
Det er især det første gule kort for tidsudtrækning, der irriterer Mikel Arteta. Han er generelt tilhænger af de nye regler om at slå ned på tidsudtrækning, men savner en ensartet linje.
– For mig er regelændringerne ikke et problem. Og dommeren skal vurdere det. Det har de også forklaret.
– Det eneste, vi beder om, er en konsistent linje. Ellers er vi nødt til at spille med et stopur, mener 41-årige Mikel Arteta.
Han var ikke enig i, at Takehiro Tomiyasu forsøgte at trække tiden og talte det kun til otte sekunder, at japaneren stod med bolden i hænderne og ledte efter en medspiller.
Men her glemte Mikel Arteta at nævne de sekunder forinden, hvor yderligere to Arsenal-spillere havde bolden i hænderne uden at igangsætte indkastet.
Den rutinerede trænerkollega hos Crystal Palace, 76-årige Roy Hodgson, mener, at alle hold skal vænne sig til at spille med de nye regler.
– De her regler og idéer at kastet ned over os. Vi har ikke meget at skulle have sagt, men vi er nødt til at lære at leve med dem, siger Roy Hodgson ifølge AFP.
Arsenal vandt kampen over Crystal Palace på et straffespark et kvarters tid inden det røde kort.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TRANSFER