Arsenal endte med at vinde mandagens Premier League-kamp 1-0 ude over Crystal Palace trods et rødt kort i midten af anden halvleg.
Mens sejren var tilfredsstillende for Arsenal-manager Mikel Arteta, brokkede spanieren sig over det røde kort efter 67 minutter.
– Det kommer til at blive meget svært for os. Jeg garanterer, at vi kommer til at spille med ti, ni eller med otte spillere, afhængig af hvor vi sætter standarden.
– Vi kan spille otte mod otte. Det bliver meget underholdende, siger Mikel Arteta sarkastisk ifølge Reuters.
Arsenal-backen Takehiro Tomiyasu fik et gult kort efter en times spil for at trække tiden ved et indkast.
Syv minutter senere blev den 24-årige japaner straffet med gult en gang mere. Denne gang for en holdeforseelse.
Det er især det første gule kort for tidsudtrækning, der irriterer Mikel Arteta. Han er generelt tilhænger af de nye regler om at slå ned på tidsudtrækning, men savner en ensartet linje.
– For mig er regelændringerne ikke et problem. Og dommeren skal vurdere det. Det har de også forklaret.
– Det eneste, vi beder om, er en konsistent linje. Ellers er vi nødt til at spille med et stopur, mener 41-årige Mikel Arteta.
Han var ikke enig i, at Takehiro Tomiyasu forsøgte at trække tiden og talte det kun til otte sekunder, at japaneren stod med bolden i hænderne og ledte efter en medspiller.
Men her glemte Mikel Arteta at nævne de sekunder forinden, hvor yderligere to Arsenal-spillere havde bolden i hænderne uden at igangsætte indkastet.
Den rutinerede trænerkollega hos Crystal Palace, 76-årige Roy Hodgson, mener, at alle hold skal vænne sig til at spille med de nye regler.
– De her regler og idéer at kastet ned over os. Vi har ikke meget at skulle have sagt, men vi er nødt til at lære at leve med dem, siger Roy Hodgson ifølge AFP.
Arsenal vandt kampen over Crystal Palace på et straffespark et kvarters tid inden det røde kort.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TRANSFER