Arsenal endte med at vinde mandagens Premier League-kamp 1-0 ude over Crystal Palace trods et rødt kort i midten af anden halvleg.
Mens sejren var tilfredsstillende for Arsenal-manager Mikel Arteta, brokkede spanieren sig over det røde kort efter 67 minutter.
– Det kommer til at blive meget svært for os. Jeg garanterer, at vi kommer til at spille med ti, ni eller med otte spillere, afhængig af hvor vi sætter standarden.
– Vi kan spille otte mod otte. Det bliver meget underholdende, siger Mikel Arteta sarkastisk ifølge Reuters.
Arsenal-backen Takehiro Tomiyasu fik et gult kort efter en times spil for at trække tiden ved et indkast.
Syv minutter senere blev den 24-årige japaner straffet med gult en gang mere. Denne gang for en holdeforseelse.
Det er især det første gule kort for tidsudtrækning, der irriterer Mikel Arteta. Han er generelt tilhænger af de nye regler om at slå ned på tidsudtrækning, men savner en ensartet linje.
– For mig er regelændringerne ikke et problem. Og dommeren skal vurdere det. Det har de også forklaret.
– Det eneste, vi beder om, er en konsistent linje. Ellers er vi nødt til at spille med et stopur, mener 41-årige Mikel Arteta.
Han var ikke enig i, at Takehiro Tomiyasu forsøgte at trække tiden og talte det kun til otte sekunder, at japaneren stod med bolden i hænderne og ledte efter en medspiller.
Men her glemte Mikel Arteta at nævne de sekunder forinden, hvor yderligere to Arsenal-spillere havde bolden i hænderne uden at igangsætte indkastet.
Den rutinerede trænerkollega hos Crystal Palace, 76-årige Roy Hodgson, mener, at alle hold skal vænne sig til at spille med de nye regler.
– De her regler og idéer at kastet ned over os. Vi har ikke meget at skulle have sagt, men vi er nødt til at lære at leve med dem, siger Roy Hodgson ifølge AFP.
Arsenal vandt kampen over Crystal Palace på et straffespark et kvarters tid inden det røde kort.
/ritzau/
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
Liverpool præsenterer succestræner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE