Heller ikke Manchester Uniteds amerikanske ejere slipper for kritik i det imødesete interview, som fodboldstjernen Cristiano Ronaldo har lavet med journalisten Piers Morgan for TalkTV.
Portugiseren har ikke stor fidus til den amerikanske Glazer-familie, der har ejet den engelske storklub siden 2005.
– Ejerne af klubben – Glazer – er ligeglad med klubben. Jeg mener med professionel sport. Manchester United er en marketingklub. De får deres penge fra markedsføring.
– I forhold til sport er de ligeglade med min holdning, siger han i et klip, der er lagt tilgængeligt.
Selve interviewet af halvanden times varighed er endnu ikke vist i sin fulde længde.
Alligevel er der kommet flere historier frem om Ronaldos syn på klubben, som han vendte tilbage til i sommeren 2021 efter 12 års fravær.
Ronaldo har ofte været henvist til bænken i denne sæson, og den 37-årige stjerne blev i oktober så frustreret, at han nægtede at lade sig indskifte i en kamp. Det kostede ham nogle dage væk fra førsteholdet.
I interviewet giver han sit syn på klubben og ikke mindst manager Erik ten Hag, der kom til i sommer.
– Jeg har ikke respekt for ham, fordi han ikke viser respekt for mig. Hvis du ikke har respekt for mig, kommer jeg aldrig til at have respekt for dig, siger portugiseren i interviewet.
Han beklager sig også over, at faciliteterne i klubben såsom træningscenteret, swimmingpoolen og køkkenet ikke har forbedret sig, siden han forlod den til fordel for Real Madrid i 2009.
I et af de nyeste klip, TalkTV har lagt op, anklager han desuden Manchester United for at tvivle på, at hans datter var syg i sommer. Ifølge Ronaldo var det årsagen til, at han missede en del af optakten til sæsonen.
Premier League-klubben vil afvente alle fakta om interviewet, før den tager stilling til sin reaktion.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere