Nu angriber Ronaldo også udskældte Man Utd-ejere

Glazer-familien er ligeglad med Manchester United som fodboldklub, mener Cristiano Ronaldo.



Heller ikke Manchester Uniteds amerikanske ejere slipper for kritik i det imødesete interview, som fodboldstjernen Cristiano Ronaldo har lavet med journalisten Piers Morgan for TalkTV.

Portugiseren har ikke stor fidus til den amerikanske Glazer-familie, der har ejet den engelske storklub siden 2005.

– Ejerne af klubben – Glazer – er ligeglad med klubben. Jeg mener med professionel sport. Manchester United er en marketingklub. De får deres penge fra markedsføring.

– I forhold til sport er de ligeglade med min holdning, siger han i et klip, der er lagt tilgængeligt.

Selve interviewet af halvanden times varighed er endnu ikke vist i sin fulde længde.

Alligevel er der kommet flere historier frem om Ronaldos syn på klubben, som han vendte tilbage til i sommeren 2021 efter 12 års fravær.

Ronaldo har ofte været henvist til bænken i denne sæson, og den 37-årige stjerne blev i oktober så frustreret, at han nægtede at lade sig indskifte i en kamp. Det kostede ham nogle dage væk fra førsteholdet.

I interviewet giver han sit syn på klubben og ikke mindst manager Erik ten Hag, der kom til i sommer.

– Jeg har ikke respekt for ham, fordi han ikke viser respekt for mig. Hvis du ikke har respekt for mig, kommer jeg aldrig til at have respekt for dig, siger portugiseren i interviewet.

Han beklager sig også over, at faciliteterne i klubben såsom træningscenteret, swimmingpoolen og køkkenet ikke har forbedret sig, siden han forlod den til fordel for Real Madrid i 2009.

I et af de nyeste klip, TalkTV har lagt op, anklager han desuden Manchester United for at tvivle på, at hans datter var syg i sommer. Ifølge Ronaldo var det årsagen til, at han missede en del af optakten til sæsonen.

Premier League-klubben vil afvente alle fakta om interviewet, før den tager stilling til sin reaktion.

/ritzau/





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Arsenal vinder Premier League

Thomas Delaney teaser

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham