Nu angriber Ronaldo også udskældte Man Utd-ejere

Glazer-familien er ligeglad med Manchester United som fodboldklub, mener Cristiano Ronaldo.



Heller ikke Manchester Uniteds amerikanske ejere slipper for kritik i det imødesete interview, som fodboldstjernen Cristiano Ronaldo har lavet med journalisten Piers Morgan for TalkTV.

Portugiseren har ikke stor fidus til den amerikanske Glazer-familie, der har ejet den engelske storklub siden 2005.

– Ejerne af klubben – Glazer – er ligeglad med klubben. Jeg mener med professionel sport. Manchester United er en marketingklub. De får deres penge fra markedsføring.

– I forhold til sport er de ligeglade med min holdning, siger han i et klip, der er lagt tilgængeligt.

Selve interviewet af halvanden times varighed er endnu ikke vist i sin fulde længde.

Alligevel er der kommet flere historier frem om Ronaldos syn på klubben, som han vendte tilbage til i sommeren 2021 efter 12 års fravær.

Ronaldo har ofte været henvist til bænken i denne sæson, og den 37-årige stjerne blev i oktober så frustreret, at han nægtede at lade sig indskifte i en kamp. Det kostede ham nogle dage væk fra førsteholdet.

I interviewet giver han sit syn på klubben og ikke mindst manager Erik ten Hag, der kom til i sommer.

– Jeg har ikke respekt for ham, fordi han ikke viser respekt for mig. Hvis du ikke har respekt for mig, kommer jeg aldrig til at have respekt for dig, siger portugiseren i interviewet.

Han beklager sig også over, at faciliteterne i klubben såsom træningscenteret, swimmingpoolen og køkkenet ikke har forbedret sig, siden han forlod den til fordel for Real Madrid i 2009.

I et af de nyeste klip, TalkTV har lagt op, anklager han desuden Manchester United for at tvivle på, at hans datter var syg i sommer. Ifølge Ronaldo var det årsagen til, at han missede en del af optakten til sæsonen.

Premier League-klubben vil afvente alle fakta om interviewet, før den tager stilling til sin reaktion.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Scorer kongeløn i Real Madrid

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Stor profil ude af Frankrig-brag

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

Uwe Rösler henter dansker



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Frankrig – Marokko