Ronaldo tordner mod medspillere: Det er umuligt

Cristiano Ronaldo har givet et interview, hvor portugiseren indikerer, at nogle af hans yngre holdkammerater ikke lytter til hans råd.



Det er næppe et helt skævt gæt, at returen til Manchester United ikke er gået helt, som Cristiano Ronaldo havde forestillet sig. 

De røde djævle ligger således på syvendepladsen i Premier League-tabellen, hele 22 point efter naboerne fra Manchester City, hvilket Cristano Ronaldo finder dybt utilfredsstillende. I et interview med Sky Sports har portugiseren således slået fast, at Manchester United som minimum skal slutte på tredjepladsen i Premier League

I selvsamme interview kommer Cristiano Ronaldo samtidig med en kommentar, der kun kan tolkes som en opsang til især sine yngre holdkammerater. 

– Jeg vil sige, at vi har lang vej til at forbedre os, for i mine øjne er mentaliteten det vigtigste. At man tager et kig på sig selv og siger: ‘Jeg kan gøre det bedre’. At man er professionel, hjælper holdet, har den rette mentalitet, samt at man er selvstændig og positiv. Alle disse detaljer afhænger af dig selv, ikke af trænerne, fansene eller pressen. Du er nødt til at gøre det meget mere, hvis du har stolthed og værdighed, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Cristiano Ronaldo i interviewet.

Ifølge Daily Mail er den portugisiske superstjerne ‘i vildrede’ over, hvorfor hans holdkammerater ikke arbejder videre på deres fitness efter træningsessionerne, ligesom han selv gør. Og Ronaldo indikerer samtidig, at de yngre spillere ikke er så modtagelige overfor hans råd og anbefalinger.

– Hvis jeg rådgiver dig, også selvom du er yngre end mig, hvis du så ikke tager det til efterretning i din hverdag, så bliver det svært. Jeg vil være den første til at hjælpe. Men hvis du ikke ønsker min hjælp, så udfør dit arbejde og sørg for dig selv, og gør dit bedste for at hjælpe holdet, lyder det således fra Cristiano Ronaldo.

– Jeg kan tale hele dagen med den person, men hvis det ikke kommer indefra, så er det umuligt. Jeg var 18-19-20 år, og dengang var der nogle ældre spillere, der tog en snak med mig. Og det tolkede jeg som ‘Cristiano, du er nødt til at blive bedre’. 

Ifølge Daily Mail har Cristiano Ronaldo luftet sin utilfredshed med, at han er den eneste i Manchester United, der efter træningssessionerne går i træningscentret for at træne videre. 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Kryptisk besked til Mileta Rajovic



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

Svensson giver status på Huescas



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København kan miste endnu en stjerne

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Han er VM’s bedste spiller

Fin lodtrækning for FCK

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England