Ronaldo tordner mod medspillere: Det er umuligt

Cristiano Ronaldo har givet et interview, hvor portugiseren indikerer, at nogle af hans yngre holdkammerater ikke lytter til hans råd.



Det er næppe et helt skævt gæt, at returen til Manchester United ikke er gået helt, som Cristiano Ronaldo havde forestillet sig. 

De røde djævle ligger således på syvendepladsen i Premier League-tabellen, hele 22 point efter naboerne fra Manchester City, hvilket Cristano Ronaldo finder dybt utilfredsstillende. I et interview med Sky Sports har portugiseren således slået fast, at Manchester United som minimum skal slutte på tredjepladsen i Premier League

I selvsamme interview kommer Cristiano Ronaldo samtidig med en kommentar, der kun kan tolkes som en opsang til især sine yngre holdkammerater. 

– Jeg vil sige, at vi har lang vej til at forbedre os, for i mine øjne er mentaliteten det vigtigste. At man tager et kig på sig selv og siger: ‘Jeg kan gøre det bedre’. At man er professionel, hjælper holdet, har den rette mentalitet, samt at man er selvstændig og positiv. Alle disse detaljer afhænger af dig selv, ikke af trænerne, fansene eller pressen. Du er nødt til at gøre det meget mere, hvis du har stolthed og værdighed, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Cristiano Ronaldo i interviewet.

Ifølge Daily Mail er den portugisiske superstjerne ‘i vildrede’ over, hvorfor hans holdkammerater ikke arbejder videre på deres fitness efter træningsessionerne, ligesom han selv gør. Og Ronaldo indikerer samtidig, at de yngre spillere ikke er så modtagelige overfor hans råd og anbefalinger.

– Hvis jeg rådgiver dig, også selvom du er yngre end mig, hvis du så ikke tager det til efterretning i din hverdag, så bliver det svært. Jeg vil være den første til at hjælpe. Men hvis du ikke ønsker min hjælp, så udfør dit arbejde og sørg for dig selv, og gør dit bedste for at hjælpe holdet, lyder det således fra Cristiano Ronaldo.

– Jeg kan tale hele dagen med den person, men hvis det ikke kommer indefra, så er det umuligt. Jeg var 18-19-20 år, og dengang var der nogle ældre spillere, der tog en snak med mig. Og det tolkede jeg som ‘Cristiano, du er nødt til at blive bedre’. 

Ifølge Daily Mail har Cristiano Ronaldo luftet sin utilfredshed med, at han er den eneste i Manchester United, der efter træningssessionerne går i træningscentret for at træne videre. 





Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham




Odds og spilforslag til Basel - FCK TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Teemu Pukki dominerer

– Dumdristigt og naivt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Forbløffet over Victor Froholdt

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

I vildrede over kæmpe United-transfer

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

– Han får svært ved at komme på landsholdet igen

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

– Det er en fantastisk kombination

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Har afvist flere tilbud

Tror på ny Champions League-triumf

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge