Ronaldo tordner mod medspillere: Det er umuligt

Cristiano Ronaldo har givet et interview, hvor portugiseren indikerer, at nogle af hans yngre holdkammerater ikke lytter til hans råd.



Det er næppe et helt skævt gæt, at returen til Manchester United ikke er gået helt, som Cristiano Ronaldo havde forestillet sig. 

De røde djævle ligger således på syvendepladsen i Premier League-tabellen, hele 22 point efter naboerne fra Manchester City, hvilket Cristano Ronaldo finder dybt utilfredsstillende. I et interview med Sky Sports har portugiseren således slået fast, at Manchester United som minimum skal slutte på tredjepladsen i Premier League

I selvsamme interview kommer Cristiano Ronaldo samtidig med en kommentar, der kun kan tolkes som en opsang til især sine yngre holdkammerater. 

– Jeg vil sige, at vi har lang vej til at forbedre os, for i mine øjne er mentaliteten det vigtigste. At man tager et kig på sig selv og siger: ‘Jeg kan gøre det bedre’. At man er professionel, hjælper holdet, har den rette mentalitet, samt at man er selvstændig og positiv. Alle disse detaljer afhænger af dig selv, ikke af trænerne, fansene eller pressen. Du er nødt til at gøre det meget mere, hvis du har stolthed og værdighed, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Cristiano Ronaldo i interviewet.

Ifølge Daily Mail er den portugisiske superstjerne ‘i vildrede’ over, hvorfor hans holdkammerater ikke arbejder videre på deres fitness efter træningsessionerne, ligesom han selv gør. Og Ronaldo indikerer samtidig, at de yngre spillere ikke er så modtagelige overfor hans råd og anbefalinger.

– Hvis jeg rådgiver dig, også selvom du er yngre end mig, hvis du så ikke tager det til efterretning i din hverdag, så bliver det svært. Jeg vil være den første til at hjælpe. Men hvis du ikke ønsker min hjælp, så udfør dit arbejde og sørg for dig selv, og gør dit bedste for at hjælpe holdet, lyder det således fra Cristiano Ronaldo.

– Jeg kan tale hele dagen med den person, men hvis det ikke kommer indefra, så er det umuligt. Jeg var 18-19-20 år, og dengang var der nogle ældre spillere, der tog en snak med mig. Og det tolkede jeg som ‘Cristiano, du er nødt til at blive bedre’. 

Ifølge Daily Mail har Cristiano Ronaldo luftet sin utilfredshed med, at han er den eneste i Manchester United, der efter træningssessionerne går i træningscentret for at træne videre. 







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Så brænder hele København ned’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Det er aldrig sket før

Steve Cooper storroser stjerne

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Kan koste Brøndby flere millioner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Nu klager FC Barcelona igen

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

OB siger farvel til seks spillere

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Chelsea – Manchester United

Ringet op af Brøndby-træner

Ivan Toney klar på choktransfer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil