Ronaldo tordner mod medspillere: Det er umuligt

Cristiano Ronaldo har givet et interview, hvor portugiseren indikerer, at nogle af hans yngre holdkammerater ikke lytter til hans råd.



Det er næppe et helt skævt gæt, at returen til Manchester United ikke er gået helt, som Cristiano Ronaldo havde forestillet sig. 

De røde djævle ligger således på syvendepladsen i Premier League-tabellen, hele 22 point efter naboerne fra Manchester City, hvilket Cristano Ronaldo finder dybt utilfredsstillende. I et interview med Sky Sports har portugiseren således slået fast, at Manchester United som minimum skal slutte på tredjepladsen i Premier League

I selvsamme interview kommer Cristiano Ronaldo samtidig med en kommentar, der kun kan tolkes som en opsang til især sine yngre holdkammerater. 

– Jeg vil sige, at vi har lang vej til at forbedre os, for i mine øjne er mentaliteten det vigtigste. At man tager et kig på sig selv og siger: ‘Jeg kan gøre det bedre’. At man er professionel, hjælper holdet, har den rette mentalitet, samt at man er selvstændig og positiv. Alle disse detaljer afhænger af dig selv, ikke af trænerne, fansene eller pressen. Du er nødt til at gøre det meget mere, hvis du har stolthed og værdighed, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Cristiano Ronaldo i interviewet.

Ifølge Daily Mail er den portugisiske superstjerne ‘i vildrede’ over, hvorfor hans holdkammerater ikke arbejder videre på deres fitness efter træningsessionerne, ligesom han selv gør. Og Ronaldo indikerer samtidig, at de yngre spillere ikke er så modtagelige overfor hans råd og anbefalinger.

– Hvis jeg rådgiver dig, også selvom du er yngre end mig, hvis du så ikke tager det til efterretning i din hverdag, så bliver det svært. Jeg vil være den første til at hjælpe. Men hvis du ikke ønsker min hjælp, så udfør dit arbejde og sørg for dig selv, og gør dit bedste for at hjælpe holdet, lyder det således fra Cristiano Ronaldo.

– Jeg kan tale hele dagen med den person, men hvis det ikke kommer indefra, så er det umuligt. Jeg var 18-19-20 år, og dengang var der nogle ældre spillere, der tog en snak med mig. Og det tolkede jeg som ‘Cristiano, du er nødt til at blive bedre’. 

Ifølge Daily Mail har Cristiano Ronaldo luftet sin utilfredshed med, at han er den eneste i Manchester United, der efter træningssessionerne går i træningscentret for at træne videre. 





LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Parken kåret til Superligaens bedste bane

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’