Ronaldo tordner mod medspillere: Det er umuligt

Cristiano Ronaldo har givet et interview, hvor portugiseren indikerer, at nogle af hans yngre holdkammerater ikke lytter til hans råd.



Det er næppe et helt skævt gæt, at returen til Manchester United ikke er gået helt, som Cristiano Ronaldo havde forestillet sig. 

De røde djævle ligger således på syvendepladsen i Premier League-tabellen, hele 22 point efter naboerne fra Manchester City, hvilket Cristano Ronaldo finder dybt utilfredsstillende. I et interview med Sky Sports har portugiseren således slået fast, at Manchester United som minimum skal slutte på tredjepladsen i Premier League

I selvsamme interview kommer Cristiano Ronaldo samtidig med en kommentar, der kun kan tolkes som en opsang til især sine yngre holdkammerater. 

– Jeg vil sige, at vi har lang vej til at forbedre os, for i mine øjne er mentaliteten det vigtigste. At man tager et kig på sig selv og siger: ‘Jeg kan gøre det bedre’. At man er professionel, hjælper holdet, har den rette mentalitet, samt at man er selvstændig og positiv. Alle disse detaljer afhænger af dig selv, ikke af trænerne, fansene eller pressen. Du er nødt til at gøre det meget mere, hvis du har stolthed og værdighed, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Cristiano Ronaldo i interviewet.

Ifølge Daily Mail er den portugisiske superstjerne ‘i vildrede’ over, hvorfor hans holdkammerater ikke arbejder videre på deres fitness efter træningsessionerne, ligesom han selv gør. Og Ronaldo indikerer samtidig, at de yngre spillere ikke er så modtagelige overfor hans råd og anbefalinger.

– Hvis jeg rådgiver dig, også selvom du er yngre end mig, hvis du så ikke tager det til efterretning i din hverdag, så bliver det svært. Jeg vil være den første til at hjælpe. Men hvis du ikke ønsker min hjælp, så udfør dit arbejde og sørg for dig selv, og gør dit bedste for at hjælpe holdet, lyder det således fra Cristiano Ronaldo.

– Jeg kan tale hele dagen med den person, men hvis det ikke kommer indefra, så er det umuligt. Jeg var 18-19-20 år, og dengang var der nogle ældre spillere, der tog en snak med mig. Og det tolkede jeg som ‘Cristiano, du er nødt til at blive bedre’. 

Ifølge Daily Mail har Cristiano Ronaldo luftet sin utilfredshed med, at han er den eneste i Manchester United, der efter træningssessionerne går i træningscentret for at træne videre. 





Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!



LIVE

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Superliga-klub smadrer transferrekord

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

“Et kup” at hente dansk angriber

Må acceptere stor lønnedgang


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Kæmpe milliontab

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Forstår intet af stor dansk transfer

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Diogo Jota død i trafikulykke

Er han Viborgs næste cheftræner?

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Aflyser sommerferien

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki



Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Lover transfers

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Afsløring: Horsens i millionhandel


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

FCK-kamp afblæst

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

Så eftertragtet er Morten Frendrup



Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København



Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Iberisk derby med få mål