Ronaldo: Synes du, at Man Utd har spillet godt?

Cristiano Ronaldo slår nu fast, at han ikke gider at være i Manchester United, hvis klubben har det fint med at slutte udenfor top fire.



Der var gulddrømme i luften, da Manchester United i sommer hentede Cristiano Ronaldo tilbage, men sæsonen har i stedet udviklet sig til en frustrerende affære for portugiseren og hans holdkammerater. 

Og i et nyt interview slår Cristiano Ronaldo nu fast med syvtommersøm, at resultaterne ikke har været, som han havde håbet.

– Jeg er tilbage i Manchester, fordi jeg elsker den her klub. I mine øjne accepterer jeg ikke, at vores mentalitet er noget som helst andet end at være i top tre i Premier League, efter min mening. Jeg er her for at forsøge at vinde, for at konkurrere… men lad os være ærlige. I løbet af de seneste fem-seks kampe, synes du så, at Manchester United har spillet særligt godt? lyder det således fra Cristiano Ronaldo.

Ole Gunnar Solskjær blev i november erstattet af Ralf Rangnick, men ifølge Cristiano Ronaldo bakser Manchester United stadig med mange af de samme problemer, særligt det psykologiske aspekt.

– Siden hans ankomst synes jeg, at vi er blevet bedre på nogen fronter, men på den tid er det ikke så nemt at ændre spillernes mentalitet, den måde, de spiller systemet, og kulturen. Vi er nødt til at have den rette mentalitet, siger Cristiano Ronaldo således i interviewet.

 – Manchester hører til blandt vigtige ting. Så vi er nødt til at ændre det. Jeg ønsker ikke at være her i klubben for at kæmpe om at slutte som nummer seks, syv eller fem. 

Manchester United ligger aktuelt på fjerdepladsen i Premier League-tabellen. De røde djævle er dog blot ganske få point hold som Tottenham og Arsenal, der har spillet færre kampe end Manchester United.

Se hele interviewet med Cristiano Ronaldo i afspilleren i toppen af artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil smadre transferrekord

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Viaplay med stor AGF-nyhed

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Vigtigt nyt for ‘AC’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej