Ronaldo: Synes du, at Man Utd har spillet godt?

Cristiano Ronaldo slår nu fast, at han ikke gider at være i Manchester United, hvis klubben har det fint med at slutte udenfor top fire.



Der var gulddrømme i luften, da Manchester United i sommer hentede Cristiano Ronaldo tilbage, men sæsonen har i stedet udviklet sig til en frustrerende affære for portugiseren og hans holdkammerater. 

Og i et nyt interview slår Cristiano Ronaldo nu fast med syvtommersøm, at resultaterne ikke har været, som han havde håbet.

– Jeg er tilbage i Manchester, fordi jeg elsker den her klub. I mine øjne accepterer jeg ikke, at vores mentalitet er noget som helst andet end at være i top tre i Premier League, efter min mening. Jeg er her for at forsøge at vinde, for at konkurrere… men lad os være ærlige. I løbet af de seneste fem-seks kampe, synes du så, at Manchester United har spillet særligt godt? lyder det således fra Cristiano Ronaldo.

Ole Gunnar Solskjær blev i november erstattet af Ralf Rangnick, men ifølge Cristiano Ronaldo bakser Manchester United stadig med mange af de samme problemer, særligt det psykologiske aspekt.

– Siden hans ankomst synes jeg, at vi er blevet bedre på nogen fronter, men på den tid er det ikke så nemt at ændre spillernes mentalitet, den måde, de spiller systemet, og kulturen. Vi er nødt til at have den rette mentalitet, siger Cristiano Ronaldo således i interviewet.

 – Manchester hører til blandt vigtige ting. Så vi er nødt til at ændre det. Jeg ønsker ikke at være her i klubben for at kæmpe om at slutte som nummer seks, syv eller fem. 

Manchester United ligger aktuelt på fjerdepladsen i Premier League-tabellen. De røde djævle er dog blot ganske få point hold som Tottenham og Arsenal, der har spillet færre kampe end Manchester United.

Se hele interviewet med Cristiano Ronaldo i afspilleren i toppen af artiklen.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Afslører samtale med Roony Bardghji

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’