Ronaldo: Synes du, at Man Utd har spillet godt?

Cristiano Ronaldo slår nu fast, at han ikke gider at være i Manchester United, hvis klubben har det fint med at slutte udenfor top fire.



Der var gulddrømme i luften, da Manchester United i sommer hentede Cristiano Ronaldo tilbage, men sæsonen har i stedet udviklet sig til en frustrerende affære for portugiseren og hans holdkammerater. 

Og i et nyt interview slår Cristiano Ronaldo nu fast med syvtommersøm, at resultaterne ikke har været, som han havde håbet.

– Jeg er tilbage i Manchester, fordi jeg elsker den her klub. I mine øjne accepterer jeg ikke, at vores mentalitet er noget som helst andet end at være i top tre i Premier League, efter min mening. Jeg er her for at forsøge at vinde, for at konkurrere… men lad os være ærlige. I løbet af de seneste fem-seks kampe, synes du så, at Manchester United har spillet særligt godt? lyder det således fra Cristiano Ronaldo.

Ole Gunnar Solskjær blev i november erstattet af Ralf Rangnick, men ifølge Cristiano Ronaldo bakser Manchester United stadig med mange af de samme problemer, særligt det psykologiske aspekt.

– Siden hans ankomst synes jeg, at vi er blevet bedre på nogen fronter, men på den tid er det ikke så nemt at ændre spillernes mentalitet, den måde, de spiller systemet, og kulturen. Vi er nødt til at have den rette mentalitet, siger Cristiano Ronaldo således i interviewet.

 – Manchester hører til blandt vigtige ting. Så vi er nødt til at ændre det. Jeg ønsker ikke at være her i klubben for at kæmpe om at slutte som nummer seks, syv eller fem. 

Manchester United ligger aktuelt på fjerdepladsen i Premier League-tabellen. De røde djævle er dog blot ganske få point hold som Tottenham og Arsenal, der har spillet færre kampe end Manchester United.

Se hele interviewet med Cristiano Ronaldo i afspilleren i toppen af artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Wind til danskerklub?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Bud på 1,12 milliard afvist

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Klar melding fra Thomas Gravesen