Bournemouth har været helt igennem fremragende i Championship denne sæson. Efter de første 14 runder er de suverænt tophold og er fortsat ubesejret, og en af profilerne er dansker. Philip Billing har spillet en stor sæson indtil videre, og i weekenden var han afgørende påny, da han assisterede Dominic Solanke i 3-0 sejren over hans tidligere klub Huddersfield.
Præstationen har også fået manager Scott Parker til at rose den danske midtbanespiller, men ikke så meget for den offensive del. Faktisk er fokus fra Parkers side langt mere rettet mod den defensive del af Billings spil. Det skriver Yorkshire Live.
– Jeg ser Phil som et specielt talent i spillet med bolden, og den måde han er på. Nogle gange er han lidt af uortodoks. Da jeg først kom hertil, var der et område, jeg særligt ville udvikle ham i, og det var hans all round-spil.
– Jeg synes, at han udvikler sig all round-spil i øjeblikket, hvilket nok er svært for ham, for han er ikke vant til at bruge så meget tid på det sammenlignet med andet. Men jeg ser en all round-midtbanespiller udvikle sig.
Scott Parker fortæller også, at han ofte retter på Philip Billing, og at danskeren er en af de spillere, som træneren giver mest opmærksomhed.
– Jeg retter altid på Phil, når jeg iagttager ham, når vi ikke har bolden. Jeg ved, hvad han er i stand til, når han har bolden, jeg kender hans kvaliteter, hans måltrussel og hans tekniske egenskaber.
– Men jeg ser altid på ham, når vi giver bolden væk. Jeg lægger mærke til hans kropssprog, og hans bestræbelse på at komme tilbage og hjælpe holdet. For at være helt ærlig kan jeg ikke en episode, hvor jeg ville ønske mere fra ham. Jeg bliver ved med at presse ham, og det vil vi blive ved med, men jeg har været meget tilfreds med ham.
Philip Billing har i denne sæson scoret fem mål i 13 ligakampe. Oplægget i weekenden var hans første i sæsonen. Han har efterhånden spillet i Bournemouth i mere end to år.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Egypten – Iran
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
