Bournemouth har været helt igennem fremragende i Championship denne sæson. Efter de første 14 runder er de suverænt tophold og er fortsat ubesejret, og en af profilerne er dansker. Philip Billing har spillet en stor sæson indtil videre, og i weekenden var han afgørende påny, da han assisterede Dominic Solanke i 3-0 sejren over hans tidligere klub Huddersfield.
Præstationen har også fået manager Scott Parker til at rose den danske midtbanespiller, men ikke så meget for den offensive del. Faktisk er fokus fra Parkers side langt mere rettet mod den defensive del af Billings spil. Det skriver Yorkshire Live.
– Jeg ser Phil som et specielt talent i spillet med bolden, og den måde han er på. Nogle gange er han lidt af uortodoks. Da jeg først kom hertil, var der et område, jeg særligt ville udvikle ham i, og det var hans all round-spil.
– Jeg synes, at han udvikler sig all round-spil i øjeblikket, hvilket nok er svært for ham, for han er ikke vant til at bruge så meget tid på det sammenlignet med andet. Men jeg ser en all round-midtbanespiller udvikle sig.
Scott Parker fortæller også, at han ofte retter på Philip Billing, og at danskeren er en af de spillere, som træneren giver mest opmærksomhed.
– Jeg retter altid på Phil, når jeg iagttager ham, når vi ikke har bolden. Jeg ved, hvad han er i stand til, når han har bolden, jeg kender hans kvaliteter, hans måltrussel og hans tekniske egenskaber.
– Men jeg ser altid på ham, når vi giver bolden væk. Jeg lægger mærke til hans kropssprog, og hans bestræbelse på at komme tilbage og hjælpe holdet. For at være helt ærlig kan jeg ikke en episode, hvor jeg ville ønske mere fra ham. Jeg bliver ved med at presse ham, og det vil vi blive ved med, men jeg har været meget tilfreds med ham.
Philip Billing har i denne sæson scoret fem mål i 13 ligakampe. Oplægget i weekenden var hans første i sæsonen. Han har efterhånden spillet i Bournemouth i mere end to år.
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
EKSKLUSIVT
