Bournemouth har været helt igennem fremragende i Championship denne sæson. Efter de første 14 runder er de suverænt tophold og er fortsat ubesejret, og en af profilerne er dansker. Philip Billing har spillet en stor sæson indtil videre, og i weekenden var han afgørende påny, da han assisterede Dominic Solanke i 3-0 sejren over hans tidligere klub Huddersfield.
Præstationen har også fået manager Scott Parker til at rose den danske midtbanespiller, men ikke så meget for den offensive del. Faktisk er fokus fra Parkers side langt mere rettet mod den defensive del af Billings spil. Det skriver Yorkshire Live.
– Jeg ser Phil som et specielt talent i spillet med bolden, og den måde han er på. Nogle gange er han lidt af uortodoks. Da jeg først kom hertil, var der et område, jeg særligt ville udvikle ham i, og det var hans all round-spil.
– Jeg synes, at han udvikler sig all round-spil i øjeblikket, hvilket nok er svært for ham, for han er ikke vant til at bruge så meget tid på det sammenlignet med andet. Men jeg ser en all round-midtbanespiller udvikle sig.
Scott Parker fortæller også, at han ofte retter på Philip Billing, og at danskeren er en af de spillere, som træneren giver mest opmærksomhed.
– Jeg retter altid på Phil, når jeg iagttager ham, når vi ikke har bolden. Jeg ved, hvad han er i stand til, når han har bolden, jeg kender hans kvaliteter, hans måltrussel og hans tekniske egenskaber.
– Men jeg ser altid på ham, når vi giver bolden væk. Jeg lægger mærke til hans kropssprog, og hans bestræbelse på at komme tilbage og hjælpe holdet. For at være helt ærlig kan jeg ikke en episode, hvor jeg ville ønske mere fra ham. Jeg bliver ved med at presse ham, og det vil vi blive ved med, men jeg har været meget tilfreds med ham.
Philip Billing har i denne sæson scoret fem mål i 13 ligakampe. Oplægget i weekenden var hans første i sæsonen. Han har efterhånden spillet i Bournemouth i mere end to år.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
Brasiliansk boost før Norge
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
CUSTOM
Mexico – England
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Historien taler for norsk triumf
INTERVIEW
