Schmeichel eller Hermansen?
Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har brudt sig hoved med den seneste tid.
Kasper Schmeichel er stadig førstevalget mellem stængerne på det danske landshold, men Mads Hermansen ånder ham i nakken med flere gode præstationer i Premier League.
Spørger man Joe Hart, der tidligere har vogtet buret for Kasper Schmeichels nuværende klub Celtic, er der ikke noget mærkeligt ved, at danskeren, der trods alt også er i karrierens efterår, stadig er førstevalget.
– Det betyder ikke noget, hvor man spiller. Kasper (Schmeichel, red.) spiller jo i Champions League og leverer jo på det niveau. Han spiller jo ikke som aldrende målmand. Hermansen fortjener dog at være med i samtalen, selvfølgelig gør han det. Han gør det godt i Premier League. Der vil altid være de slags diskussioner. Man må jo opveje, hvem der giver mest til holdet, og Kasper har jo gjort det rigtig godt de seneste år. Så jeg ser for mig, at han er førstevalg for nu, siger Joe Hart i et interview med Viaplay.
Den engelske legende har dog et godt øje til Mads Hermansen.
– Han har været god. Han har været enormt indflydelsesrig, når Leicester har fået point. Det er selvfølgelig svært, når man er i den ende af tabellen. Han skal levere, han har en masse vigtige redninger, han skal lave. Det ligner, at han har alle værktøj til at blive en god målmand, fortæller Hart.
Selvom Mads Hermansen har præsteret flot i Leicester, er klubben stadig i problemer i Premier League, hvor man i skrivende stund ligger på 16. pladsen.
Den tidligere Brøndby-målmand har stået i kassen for ‘The Foxes’ i 58 kampe, hvor han har leveret 14 clean sheets – det er sjovt nok præcist lige så mange, som han diskede op med i Brøndby, hvor han noterede sig for 70 kampe på Vestegnen.
Du kan se interviewet med Joe Hart i videoafspilleren øverst.
LIVE
TransferLIVE: Varme rygter – ramt af slem skade
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
Messi sætter ord på vildt drama
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT