Roser Schmeichel: Han spiller ikke som en aldrende målmand

Joe Hart lovpriser både Kasper Schmeichel og Mads Hermansen.



Schmeichel eller Hermansen?

Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har brudt sig hoved med den seneste tid.

Kasper Schmeichel er stadig førstevalget mellem stængerne på det danske landshold, men Mads Hermansen ånder ham i nakken med flere gode præstationer i Premier League.

Spørger man Joe Hart, der tidligere har vogtet buret for Kasper Schmeichels nuværende klub Celtic, er der ikke noget mærkeligt ved, at danskeren, der trods alt også er i karrierens efterår, stadig er førstevalget.

– Det betyder ikke noget, hvor man spiller. Kasper (Schmeichel, red.) spiller jo i Champions League og leverer jo på det niveau. Han spiller jo ikke som aldrende målmand. Hermansen fortjener dog at være med i samtalen, selvfølgelig gør han det. Han gør det godt i Premier League. Der vil altid være de slags diskussioner. Man må jo opveje, hvem der giver mest til holdet, og Kasper har jo gjort det rigtig godt de seneste år. Så jeg ser for mig, at han er førstevalg for nu, siger Joe Hart i et interview med Viaplay.

Den engelske legende har dog et godt øje til Mads Hermansen.

– Han har været god. Han har været enormt indflydelsesrig, når Leicester har fået point. Det er selvfølgelig svært, når man er i den ende af tabellen. Han skal levere, han har en masse vigtige redninger, han skal lave. Det ligner, at han har alle værktøj til at blive en god målmand, fortæller Hart.

Selvom Mads Hermansen har præsteret flot i Leicester, er klubben stadig i problemer i Premier League, hvor man i skrivende stund ligger på 16. pladsen.

Den tidligere Brøndby-målmand har stået i kassen for ‘The Foxes’ i 58 kampe, hvor han har leveret 14 clean sheets – det er sjovt nok præcist lige så mange, som han diskede op med i Brøndby, hvor han noterede sig for 70 kampe på Vestegnen.

Du kan se interviewet med Joe Hart i videoafspilleren øverst.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Stort dansk flop sat til salg

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Revser Alexander Zorniger

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

Kontant dom over Elyounoussi

FCM-transfer i fare



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB vil have tidligere Superliga-profil

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Henter Mads Junker

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

En sort plet på hans eftermæle

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet