Schmeichel eller Hermansen?
Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har brudt sig hoved med den seneste tid.
Kasper Schmeichel er stadig førstevalget mellem stængerne på det danske landshold, men Mads Hermansen ånder ham i nakken med flere gode præstationer i Premier League.
Spørger man Joe Hart, der tidligere har vogtet buret for Kasper Schmeichels nuværende klub Celtic, er der ikke noget mærkeligt ved, at danskeren, der trods alt også er i karrierens efterår, stadig er førstevalget.
– Det betyder ikke noget, hvor man spiller. Kasper (Schmeichel, red.) spiller jo i Champions League og leverer jo på det niveau. Han spiller jo ikke som aldrende målmand. Hermansen fortjener dog at være med i samtalen, selvfølgelig gør han det. Han gør det godt i Premier League. Der vil altid være de slags diskussioner. Man må jo opveje, hvem der giver mest til holdet, og Kasper har jo gjort det rigtig godt de seneste år. Så jeg ser for mig, at han er førstevalg for nu, siger Joe Hart i et interview med Viaplay.
Den engelske legende har dog et godt øje til Mads Hermansen.
– Han har været god. Han har været enormt indflydelsesrig, når Leicester har fået point. Det er selvfølgelig svært, når man er i den ende af tabellen. Han skal levere, han har en masse vigtige redninger, han skal lave. Det ligner, at han har alle værktøj til at blive en god målmand, fortæller Hart.
Selvom Mads Hermansen har præsteret flot i Leicester, er klubben stadig i problemer i Premier League, hvor man i skrivende stund ligger på 16. pladsen.
Den tidligere Brøndby-målmand har stået i kassen for ‘The Foxes’ i 58 kampe, hvor han har leveret 14 clean sheets – det er sjovt nok præcist lige så mange, som han diskede op med i Brøndby, hvor han noterede sig for 70 kampe på Vestegnen.
Du kan se interviewet med Joe Hart i videoafspilleren øverst.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
AVIS