Roser Schmeichel: Han spiller ikke som en aldrende målmand

Joe Hart lovpriser både Kasper Schmeichel og Mads Hermansen.



Schmeichel eller Hermansen?

Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har brudt sig hoved med den seneste tid.

Kasper Schmeichel er stadig førstevalget mellem stængerne på det danske landshold, men Mads Hermansen ånder ham i nakken med flere gode præstationer i Premier League.

Spørger man Joe Hart, der tidligere har vogtet buret for Kasper Schmeichels nuværende klub Celtic, er der ikke noget mærkeligt ved, at danskeren, der trods alt også er i karrierens efterår, stadig er førstevalget.

– Det betyder ikke noget, hvor man spiller. Kasper (Schmeichel, red.) spiller jo i Champions League og leverer jo på det niveau. Han spiller jo ikke som aldrende målmand. Hermansen fortjener dog at være med i samtalen, selvfølgelig gør han det. Han gør det godt i Premier League. Der vil altid være de slags diskussioner. Man må jo opveje, hvem der giver mest til holdet, og Kasper har jo gjort det rigtig godt de seneste år. Så jeg ser for mig, at han er førstevalg for nu, siger Joe Hart i et interview med Viaplay.

Den engelske legende har dog et godt øje til Mads Hermansen.

– Han har været god. Han har været enormt indflydelsesrig, når Leicester har fået point. Det er selvfølgelig svært, når man er i den ende af tabellen. Han skal levere, han har en masse vigtige redninger, han skal lave. Det ligner, at han har alle værktøj til at blive en god målmand, fortæller Hart.

Selvom Mads Hermansen har præsteret flot i Leicester, er klubben stadig i problemer i Premier League, hvor man i skrivende stund ligger på 16. pladsen.

Den tidligere Brøndby-målmand har stået i kassen for ‘The Foxes’ i 58 kampe, hvor han har leveret 14 clean sheets – det er sjovt nok præcist lige så mange, som han diskede op med i Brøndby, hvor han noterede sig for 70 kampe på Vestegnen.

Du kan se interviewet med Joe Hart i videoafspilleren øverst.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

AGF køber ham

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jagter tidligere FCK-stjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Brøndby melder duo færdig og teaser

Elfenbenskysten – Ecuador



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Blæst bagover af 18-årig

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Raser over VM-tiltag

Spanien – Kap Verde

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Tyskland – Curacao

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tyskland åbner med stor pligtsejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen