Roser Schmeichel: Han spiller ikke som en aldrende målmand

Joe Hart lovpriser både Kasper Schmeichel og Mads Hermansen.



Schmeichel eller Hermansen?

Det er nok et spørgsmål, som mange danske fodboldfans har brudt sig hoved med den seneste tid.

Kasper Schmeichel er stadig førstevalget mellem stængerne på det danske landshold, men Mads Hermansen ånder ham i nakken med flere gode præstationer i Premier League.

Spørger man Joe Hart, der tidligere har vogtet buret for Kasper Schmeichels nuværende klub Celtic, er der ikke noget mærkeligt ved, at danskeren, der trods alt også er i karrierens efterår, stadig er førstevalget.

– Det betyder ikke noget, hvor man spiller. Kasper (Schmeichel, red.) spiller jo i Champions League og leverer jo på det niveau. Han spiller jo ikke som aldrende målmand. Hermansen fortjener dog at være med i samtalen, selvfølgelig gør han det. Han gør det godt i Premier League. Der vil altid være de slags diskussioner. Man må jo opveje, hvem der giver mest til holdet, og Kasper har jo gjort det rigtig godt de seneste år. Så jeg ser for mig, at han er førstevalg for nu, siger Joe Hart i et interview med Viaplay.

Den engelske legende har dog et godt øje til Mads Hermansen.

– Han har været god. Han har været enormt indflydelsesrig, når Leicester har fået point. Det er selvfølgelig svært, når man er i den ende af tabellen. Han skal levere, han har en masse vigtige redninger, han skal lave. Det ligner, at han har alle værktøj til at blive en god målmand, fortæller Hart.

Selvom Mads Hermansen har præsteret flot i Leicester, er klubben stadig i problemer i Premier League, hvor man i skrivende stund ligger på 16. pladsen.

Den tidligere Brøndby-målmand har stået i kassen for ‘The Foxes’ i 58 kampe, hvor han har leveret 14 clean sheets – det er sjovt nok præcist lige så mange, som han diskede op med i Brøndby, hvor han noterede sig for 70 kampe på Vestegnen.

Du kan se interviewet med Joe Hart i videoafspilleren øverst.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Transferbombe i Manchester United



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Melder ud om Mbappé

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM