Roy Keane sender klar besked til Christian Eriksen

Manchester United-legenden Roy Keane forstår ikke, hvorfor Christian Eriksen i et interview valgte at sige, at modstanderen tilsyneladende ville det mere end United-spillerne.



Efter Europa League-kampen mod FC Twente i slutningen af september gav Christian Eriksen, der i de efterfølgende uger har fyldt en del i det engelske. 

Her pegede den danske landsholdsstjerne i et interview med TNT Sports på, at Manchester United-spillerne i omklædningsrummet efter kampen havde talt om, at det virkede som om, at Twente-spillerne ville det mere end hjemmeholdet. 

Både Gary Neville og Rio Ferdinand har efterfølgende udtrykt bekymring over Eriksens udtalelse, og også den tidligere Manchester United-anfører Roy Keane har nu valgt at harcelere over over danskerens interview. 

– Eriksen er en erfaren landsholdsspiller, ikke? Virkeligt rutineret. Han har været tilbage på Uniteds hold i de seneste uger, jeg har hørt træneren sige, at han (Eriksen, red.) har gjort det virkeligt godt til træning. Eriksen kommer ikke til at lukke hullet op til Liverpool, Arsenal og Manchester City, slet ikke.

– Efter kampen for et par uger siden kommer han så ud og siger faktisk… selv, hvis det er din følelse, og det faktisk skete, at modstanderen ønskede det mere end jer, så skal du for helvede ikke sige det. Men han kommer ud og siger 'de ønskede det nok mere end os'. Nogen bør tage fat i ham og spørge ham, hvorfor han sender den slags beskeder, lyder det fra Roy Keane i podcasten 'Stick To Football'

En nuance, som nogle af Manchester United-ikonerne måske har overset, er at Christian Eriksen ikke gav udtryk for, at det alene var hans opfattelse, at Twente-spillerne ville det mere, men at det i stedet var en generel opfattelse i Manchester Uniteds omklædningsrum. 

Christian Eriksen kan i aften spille sin landskamp nummer 137, når Danmark møder Schweiz på udebane i Nations League. 



Viborg FF – FC Midtjylland

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner sender besked til Froholdt

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

De er klar til at købe Mohamed Salah

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Trækker overskrifter i Sydkorea

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Danskerscoringerne væltede ind

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

– Det har man nok aldrig set før

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’