Efter Europa League-kampen mod FC Twente i slutningen af september gav Christian Eriksen, der i de efterfølgende uger har fyldt en del i det engelske.
Her pegede den danske landsholdsstjerne i et interview med TNT Sports på, at Manchester United-spillerne i omklædningsrummet efter kampen havde talt om, at det virkede som om, at Twente-spillerne ville det mere end hjemmeholdet.
Både Gary Neville og Rio Ferdinand har efterfølgende udtrykt bekymring over Eriksens udtalelse, og også den tidligere Manchester United-anfører Roy Keane har nu valgt at harcelere over over danskerens interview.
– Eriksen er en erfaren landsholdsspiller, ikke? Virkeligt rutineret. Han har været tilbage på Uniteds hold i de seneste uger, jeg har hørt træneren sige, at han (Eriksen, red.) har gjort det virkeligt godt til træning. Eriksen kommer ikke til at lukke hullet op til Liverpool, Arsenal og Manchester City, slet ikke.
– Efter kampen for et par uger siden kommer han så ud og siger faktisk… selv, hvis det er din følelse, og det faktisk skete, at modstanderen ønskede det mere end jer, så skal du for helvede ikke sige det. Men han kommer ud og siger 'de ønskede det nok mere end os'. Nogen bør tage fat i ham og spørge ham, hvorfor han sender den slags beskeder, lyder det fra Roy Keane i podcasten 'Stick To Football'.
En nuance, som nogle af Manchester United-ikonerne måske har overset, er at Christian Eriksen ikke gav udtryk for, at det alene var hans opfattelse, at Twente-spillerne ville det mere, men at det i stedet var en generel opfattelse i Manchester Uniteds omklædningsrum.
Christian Eriksen kan i aften spille sin landskamp nummer 137, når Danmark møder Schweiz på udebane i Nations League.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT