Roy Keane sender klar besked til Christian Eriksen

Manchester United-legenden Roy Keane forstår ikke, hvorfor Christian Eriksen i et interview valgte at sige, at modstanderen tilsyneladende ville det mere end United-spillerne.



Efter Europa League-kampen mod FC Twente i slutningen af september gav Christian Eriksen, der i de efterfølgende uger har fyldt en del i det engelske. 

Her pegede den danske landsholdsstjerne i et interview med TNT Sports på, at Manchester United-spillerne i omklædningsrummet efter kampen havde talt om, at det virkede som om, at Twente-spillerne ville det mere end hjemmeholdet. 

Både Gary Neville og Rio Ferdinand har efterfølgende udtrykt bekymring over Eriksens udtalelse, og også den tidligere Manchester United-anfører Roy Keane har nu valgt at harcelere over over danskerens interview. 

– Eriksen er en erfaren landsholdsspiller, ikke? Virkeligt rutineret. Han har været tilbage på Uniteds hold i de seneste uger, jeg har hørt træneren sige, at han (Eriksen, red.) har gjort det virkeligt godt til træning. Eriksen kommer ikke til at lukke hullet op til Liverpool, Arsenal og Manchester City, slet ikke.

– Efter kampen for et par uger siden kommer han så ud og siger faktisk… selv, hvis det er din følelse, og det faktisk skete, at modstanderen ønskede det mere end jer, så skal du for helvede ikke sige det. Men han kommer ud og siger 'de ønskede det nok mere end os'. Nogen bør tage fat i ham og spørge ham, hvorfor han sender den slags beskeder, lyder det fra Roy Keane i podcasten 'Stick To Football'

En nuance, som nogle af Manchester United-ikonerne måske har overset, er at Christian Eriksen ikke gav udtryk for, at det alene var hans opfattelse, at Twente-spillerne ville det mere, men at det i stedet var en generel opfattelse i Manchester Uniteds omklædningsrum. 

Christian Eriksen kan i aften spille sin landskamp nummer 137, når Danmark møder Schweiz på udebane i Nations League. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Afvist – Brøndby undrer sig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Patrick Dorgu er med

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Gratis adgang til Superliga-brag

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen