Roy Keane sender klar besked til Christian Eriksen

Manchester United-legenden Roy Keane forstår ikke, hvorfor Christian Eriksen i et interview valgte at sige, at modstanderen tilsyneladende ville det mere end United-spillerne.



Efter Europa League-kampen mod FC Twente i slutningen af september gav Christian Eriksen, der i de efterfølgende uger har fyldt en del i det engelske. 

Her pegede den danske landsholdsstjerne i et interview med TNT Sports på, at Manchester United-spillerne i omklædningsrummet efter kampen havde talt om, at det virkede som om, at Twente-spillerne ville det mere end hjemmeholdet. 

Både Gary Neville og Rio Ferdinand har efterfølgende udtrykt bekymring over Eriksens udtalelse, og også den tidligere Manchester United-anfører Roy Keane har nu valgt at harcelere over over danskerens interview. 

– Eriksen er en erfaren landsholdsspiller, ikke? Virkeligt rutineret. Han har været tilbage på Uniteds hold i de seneste uger, jeg har hørt træneren sige, at han (Eriksen, red.) har gjort det virkeligt godt til træning. Eriksen kommer ikke til at lukke hullet op til Liverpool, Arsenal og Manchester City, slet ikke.

– Efter kampen for et par uger siden kommer han så ud og siger faktisk… selv, hvis det er din følelse, og det faktisk skete, at modstanderen ønskede det mere end jer, så skal du for helvede ikke sige det. Men han kommer ud og siger 'de ønskede det nok mere end os'. Nogen bør tage fat i ham og spørge ham, hvorfor han sender den slags beskeder, lyder det fra Roy Keane i podcasten 'Stick To Football'

En nuance, som nogle af Manchester United-ikonerne måske har overset, er at Christian Eriksen ikke gav udtryk for, at det alene var hans opfattelse, at Twente-spillerne ville det mere, men at det i stedet var en generel opfattelse i Manchester Uniteds omklædningsrum. 

Christian Eriksen kan i aften spille sin landskamp nummer 137, når Danmark møder Schweiz på udebane i Nations League. 







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Forhandler med Jannik Vestergaard

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Et kæmpestort skifte’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Norge – England

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Argentina – Schweiz



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer