Roy Keane sender klar besked til Christian Eriksen

Manchester United-legenden Roy Keane forstår ikke, hvorfor Christian Eriksen i et interview valgte at sige, at modstanderen tilsyneladende ville det mere end United-spillerne.



Efter Europa League-kampen mod FC Twente i slutningen af september gav Christian Eriksen, der i de efterfølgende uger har fyldt en del i det engelske. 

Her pegede den danske landsholdsstjerne i et interview med TNT Sports på, at Manchester United-spillerne i omklædningsrummet efter kampen havde talt om, at det virkede som om, at Twente-spillerne ville det mere end hjemmeholdet. 

Både Gary Neville og Rio Ferdinand har efterfølgende udtrykt bekymring over Eriksens udtalelse, og også den tidligere Manchester United-anfører Roy Keane har nu valgt at harcelere over over danskerens interview. 

– Eriksen er en erfaren landsholdsspiller, ikke? Virkeligt rutineret. Han har været tilbage på Uniteds hold i de seneste uger, jeg har hørt træneren sige, at han (Eriksen, red.) har gjort det virkeligt godt til træning. Eriksen kommer ikke til at lukke hullet op til Liverpool, Arsenal og Manchester City, slet ikke.

– Efter kampen for et par uger siden kommer han så ud og siger faktisk… selv, hvis det er din følelse, og det faktisk skete, at modstanderen ønskede det mere end jer, så skal du for helvede ikke sige det. Men han kommer ud og siger 'de ønskede det nok mere end os'. Nogen bør tage fat i ham og spørge ham, hvorfor han sender den slags beskeder, lyder det fra Roy Keane i podcasten 'Stick To Football'

En nuance, som nogle af Manchester United-ikonerne måske har overset, er at Christian Eriksen ikke gav udtryk for, at det alene var hans opfattelse, at Twente-spillerne ville det mere, men at det i stedet var en generel opfattelse i Manchester Uniteds omklædningsrum. 

Christian Eriksen kan i aften spille sin landskamp nummer 137, når Danmark møder Schweiz på udebane i Nations League. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’