Thomas Frank har år efter år gjort det strålende i spidsen for Brentford, og gang på gang bliver danskeren sat i forbindelse med langt større jobs. Aktuelt er det Tottenham, der kædes sammen med Thomas Frank – tidligere var det Manchester United og Chelsea.
Men Thomas Frank er stadig i Brentford.
Spørgsmålet er så hvor længe? Det afhænger nok især af, hvor meget han koster, og i den forbindelse kan Viaplay-ekspert Jan Mølby bringe noget interessant til bordet.
– Rygterne går jo på, at der er en klausul i hans kontrakt, så han koster 9 millioner pund. (80 millioner kroner, red.). Er det dyrt? Det synes jeg umiddelbart ikke, det er. Det er ikke en kæmpe sund at smide, hvis man kan få styr på sin klub, siger Jan Mølby til Tipsbladet.
Han er slet ikke i tvivl om, at Thomas Frank er klar til noget større end Brentford.
– Ja, det tror jeg helt sikkert, at han er. Men jeg tror også, han er klar over, hvad han har i Brentford, så derfor skal den næste opgave være den helt rigtige. Han er sat i forbindelse med Tottenham, og lige nu har de jo stadig en manager, men vi ved dog ikke hvor længe, siger Mølby og fortsætter:
– Jeg synes, det kunne være spændende. Hvis der er en trup i Premier League, der er skræddersyet til Thomas Frank, så er det Tottenhams. Det er vanvittigt spændende. Thomas Frank er dygtig nok, og jeg føler også lidt, at han er blevet overset af flere klubber, blandt andet Manchester United. Måske også Tottenham, da de ansatte Ange Postecoglou.
– Måske tiden er ved at komme. Han er måske ikke det største navn i fodboldverdenen, men han er en mand, der leverer på højt niveau hver eneste sæson. Jeg tror, chancerne kommer for ham.
Viaplay-eksperten peger desuden på, at Thomas Frank foruden de trænerfaglige egenskaber også har personligheden i orden og på den måde er blevet en populær mand i England.
– Alle ved, hvem Thomas Frank er, og de gjorde de måske ikke for to-tre år siden. Han er så sympatisk og dygtig i sine interviews, og folk kan godt lide den måde, han angriber tingene på. Han skal nok klare det godt, hvis han lander et større job, siger Jan Mølby.
Thomas Frank står i spidsen for Brentford for 304. gang, når danskerklubben lørdag møder West Ham.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TOPNYHED