Thomas Frank har år efter år gjort det strålende i spidsen for Brentford, og gang på gang bliver danskeren sat i forbindelse med langt større jobs. Aktuelt er det Tottenham, der kædes sammen med Thomas Frank – tidligere var det Manchester United og Chelsea.
Men Thomas Frank er stadig i Brentford.
Spørgsmålet er så hvor længe? Det afhænger nok især af, hvor meget han koster, og i den forbindelse kan Viaplay-ekspert Jan Mølby bringe noget interessant til bordet.
– Rygterne går jo på, at der er en klausul i hans kontrakt, så han koster 9 millioner pund. (80 millioner kroner, red.). Er det dyrt? Det synes jeg umiddelbart ikke, det er. Det er ikke en kæmpe sund at smide, hvis man kan få styr på sin klub, siger Jan Mølby til Tipsbladet.
Han er slet ikke i tvivl om, at Thomas Frank er klar til noget større end Brentford.
– Ja, det tror jeg helt sikkert, at han er. Men jeg tror også, han er klar over, hvad han har i Brentford, så derfor skal den næste opgave være den helt rigtige. Han er sat i forbindelse med Tottenham, og lige nu har de jo stadig en manager, men vi ved dog ikke hvor længe, siger Mølby og fortsætter:
– Jeg synes, det kunne være spændende. Hvis der er en trup i Premier League, der er skræddersyet til Thomas Frank, så er det Tottenhams. Det er vanvittigt spændende. Thomas Frank er dygtig nok, og jeg føler også lidt, at han er blevet overset af flere klubber, blandt andet Manchester United. Måske også Tottenham, da de ansatte Ange Postecoglou.
– Måske tiden er ved at komme. Han er måske ikke det største navn i fodboldverdenen, men han er en mand, der leverer på højt niveau hver eneste sæson. Jeg tror, chancerne kommer for ham.
Viaplay-eksperten peger desuden på, at Thomas Frank foruden de trænerfaglige egenskaber også har personligheden i orden og på den måde er blevet en populær mand i England.
– Alle ved, hvem Thomas Frank er, og de gjorde de måske ikke for to-tre år siden. Han er så sympatisk og dygtig i sine interviews, og folk kan godt lide den måde, han angriber tingene på. Han skal nok klare det godt, hvis han lander et større job, siger Jan Mølby.
Thomas Frank står i spidsen for Brentford for 304. gang, når danskerklubben lørdag møder West Ham.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Brøndby tog vigtig overtidssejr
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM