Thomas Frank har år efter år gjort det strålende i spidsen for Brentford, og gang på gang bliver danskeren sat i forbindelse med langt større jobs. Aktuelt er det Tottenham, der kædes sammen med Thomas Frank – tidligere var det Manchester United og Chelsea.
Men Thomas Frank er stadig i Brentford.
Spørgsmålet er så hvor længe? Det afhænger nok især af, hvor meget han koster, og i den forbindelse kan Viaplay-ekspert Jan Mølby bringe noget interessant til bordet.
– Rygterne går jo på, at der er en klausul i hans kontrakt, så han koster 9 millioner pund. (80 millioner kroner, red.). Er det dyrt? Det synes jeg umiddelbart ikke, det er. Det er ikke en kæmpe sund at smide, hvis man kan få styr på sin klub, siger Jan Mølby til Tipsbladet.
Han er slet ikke i tvivl om, at Thomas Frank er klar til noget større end Brentford.
– Ja, det tror jeg helt sikkert, at han er. Men jeg tror også, han er klar over, hvad han har i Brentford, så derfor skal den næste opgave være den helt rigtige. Han er sat i forbindelse med Tottenham, og lige nu har de jo stadig en manager, men vi ved dog ikke hvor længe, siger Mølby og fortsætter:
– Jeg synes, det kunne være spændende. Hvis der er en trup i Premier League, der er skræddersyet til Thomas Frank, så er det Tottenhams. Det er vanvittigt spændende. Thomas Frank er dygtig nok, og jeg føler også lidt, at han er blevet overset af flere klubber, blandt andet Manchester United. Måske også Tottenham, da de ansatte Ange Postecoglou.
– Måske tiden er ved at komme. Han er måske ikke det største navn i fodboldverdenen, men han er en mand, der leverer på højt niveau hver eneste sæson. Jeg tror, chancerne kommer for ham.
Viaplay-eksperten peger desuden på, at Thomas Frank foruden de trænerfaglige egenskaber også har personligheden i orden og på den måde er blevet en populær mand i England.
– Alle ved, hvem Thomas Frank er, og de gjorde de måske ikke for to-tre år siden. Han er så sympatisk og dygtig i sine interviews, og folk kan godt lide den måde, han angriber tingene på. Han skal nok klare det godt, hvis han lander et større job, siger Jan Mølby.
Thomas Frank står i spidsen for Brentford for 304. gang, når danskerklubben lørdag møder West Ham.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Oddset styrtdykker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW