Det var ikke, fordi Liverpool udspillede Manchester City, da Merseyside-klubben søndag aften slog syvtommersøm i sit kandidatur til Premier League-titlen i denne sæson. Slet ikke.
Men sejren på 2-0 blev en demonstration af den soliditet, Liverpool har i denne sæson og Citys mangel på samme. Og at Mohamed Salah er i en klasse for sig i ligaen i denne sæson.
Med sejren er Arne Slots Liverpool-mandskab nu 11 point foran Arsenal på andenpladsen. City er på fjerdepladsen 20 point efter Liverpool. Arsenal og City har spillet en kamp færre end førerholdet.
Manchester City havde som vanligt bolden en masse, men ofte blev det mest bare ineffektivt boldflytteri. Det samme kan man ingenlunde sige om Liverpools egyptiske troldmand.
Hver gang han havde bolden ved fødderne, skete der noget. Som det har været tilfældet gennem hele sæsonen.
Allerede efter 14 minutter viste han sig frem i en af de to discipliner, han har gjort bedre end nogen anden i ligaen i denne sæson – nemlig målscoring.
En smart hjørnesparkskombination satte Salah op i feltet. Via en lille berøring strøg bolden i mål til 1-0-føring. Det var mål nummer 25 i kamp nummer 27. Det gør ham til suveræn topscorer i ligaen.
Efter at have vist lidt farlighed i de første ti minutter blev det ineffektive pasningsspil mere og mere udtalt for Pep Guardiolas tropper. Modsat var Liverpool farlig, de få gange man fik sat Salah i scene på højrekanten.
Små ti minutter før pause skete det igen. Denne gang excellerede egypteren i den anden disciplin, han har gjort bedre end nogen anden i sæson – nemlig måloplæg.
Efter et par driblinger lagde han bolden til rette for Dominik Szoboszlai, som fladt passerede Ederson. Det var måloplæg nummer 16 i ligaen. Nummer to på listen har lavet ti.
Tre afslutninger brugte Liverpool på at skaffe en 2-0-føring ved pausen. City brugte to tredjedele af halvlegen med bolden ved fødderne uden at score.
Billedet var det samme efter pausen. Liverpool virkede meget komfortabel ved at lade City trille bolden rundt og så straffe hjemmeholdet, når chancerne var der.
Kun en minimal offside afholdt Curtis Jones fra at gøre det til 3-0 ti minutter efter pausen. Selv om de skabte jubel på Etihad Stadium, ændrede det intet på kampen.
City spillede og spillede. I enkelte tilfælde skabte man også farligere chancer end tidligere. Men Liverpool virkede hele vejen til at have styr på kampen.
Salah og co. kunne rejse hjem med tre point i bagagen, og kursen mod klubbens 20. mesterskab gennem tiden – og dermed en tangering af Manchester Uniteds rekord – synes umulig at ændre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil