Det var ikke, fordi Liverpool udspillede Manchester City, da Merseyside-klubben søndag aften slog syvtommersøm i sit kandidatur til Premier League-titlen i denne sæson. Slet ikke.
Men sejren på 2-0 blev en demonstration af den soliditet, Liverpool har i denne sæson og Citys mangel på samme. Og at Mohamed Salah er i en klasse for sig i ligaen i denne sæson.
Med sejren er Arne Slots Liverpool-mandskab nu 11 point foran Arsenal på andenpladsen. City er på fjerdepladsen 20 point efter Liverpool. Arsenal og City har spillet en kamp færre end førerholdet.
Manchester City havde som vanligt bolden en masse, men ofte blev det mest bare ineffektivt boldflytteri. Det samme kan man ingenlunde sige om Liverpools egyptiske troldmand.
Hver gang han havde bolden ved fødderne, skete der noget. Som det har været tilfældet gennem hele sæsonen.
Allerede efter 14 minutter viste han sig frem i en af de to discipliner, han har gjort bedre end nogen anden i ligaen i denne sæson – nemlig målscoring.
En smart hjørnesparkskombination satte Salah op i feltet. Via en lille berøring strøg bolden i mål til 1-0-føring. Det var mål nummer 25 i kamp nummer 27. Det gør ham til suveræn topscorer i ligaen.
Efter at have vist lidt farlighed i de første ti minutter blev det ineffektive pasningsspil mere og mere udtalt for Pep Guardiolas tropper. Modsat var Liverpool farlig, de få gange man fik sat Salah i scene på højrekanten.
Små ti minutter før pause skete det igen. Denne gang excellerede egypteren i den anden disciplin, han har gjort bedre end nogen anden i sæson – nemlig måloplæg.
Efter et par driblinger lagde han bolden til rette for Dominik Szoboszlai, som fladt passerede Ederson. Det var måloplæg nummer 16 i ligaen. Nummer to på listen har lavet ti.
Tre afslutninger brugte Liverpool på at skaffe en 2-0-føring ved pausen. City brugte to tredjedele af halvlegen med bolden ved fødderne uden at score.
Billedet var det samme efter pausen. Liverpool virkede meget komfortabel ved at lade City trille bolden rundt og så straffe hjemmeholdet, når chancerne var der.
Kun en minimal offside afholdt Curtis Jones fra at gøre det til 3-0 ti minutter efter pausen. Selv om de skabte jubel på Etihad Stadium, ændrede det intet på kampen.
City spillede og spillede. I enkelte tilfælde skabte man også farligere chancer end tidligere. Men Liverpool virkede hele vejen til at have styr på kampen.
Salah og co. kunne rejse hjem med tre point i bagagen, og kursen mod klubbens 20. mesterskab gennem tiden – og dermed en tangering af Manchester Uniteds rekord – synes umulig at ændre.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM