Det var ikke, fordi Liverpool udspillede Manchester City, da Merseyside-klubben søndag aften slog syvtommersøm i sit kandidatur til Premier League-titlen i denne sæson. Slet ikke.
Men sejren på 2-0 blev en demonstration af den soliditet, Liverpool har i denne sæson og Citys mangel på samme. Og at Mohamed Salah er i en klasse for sig i ligaen i denne sæson.
Med sejren er Arne Slots Liverpool-mandskab nu 11 point foran Arsenal på andenpladsen. City er på fjerdepladsen 20 point efter Liverpool. Arsenal og City har spillet en kamp færre end førerholdet.
Manchester City havde som vanligt bolden en masse, men ofte blev det mest bare ineffektivt boldflytteri. Det samme kan man ingenlunde sige om Liverpools egyptiske troldmand.
Hver gang han havde bolden ved fødderne, skete der noget. Som det har været tilfældet gennem hele sæsonen.
Allerede efter 14 minutter viste han sig frem i en af de to discipliner, han har gjort bedre end nogen anden i ligaen i denne sæson – nemlig målscoring.
En smart hjørnesparkskombination satte Salah op i feltet. Via en lille berøring strøg bolden i mål til 1-0-føring. Det var mål nummer 25 i kamp nummer 27. Det gør ham til suveræn topscorer i ligaen.
Efter at have vist lidt farlighed i de første ti minutter blev det ineffektive pasningsspil mere og mere udtalt for Pep Guardiolas tropper. Modsat var Liverpool farlig, de få gange man fik sat Salah i scene på højrekanten.
Små ti minutter før pause skete det igen. Denne gang excellerede egypteren i den anden disciplin, han har gjort bedre end nogen anden i sæson – nemlig måloplæg.
Efter et par driblinger lagde han bolden til rette for Dominik Szoboszlai, som fladt passerede Ederson. Det var måloplæg nummer 16 i ligaen. Nummer to på listen har lavet ti.
Tre afslutninger brugte Liverpool på at skaffe en 2-0-føring ved pausen. City brugte to tredjedele af halvlegen med bolden ved fødderne uden at score.
Billedet var det samme efter pausen. Liverpool virkede meget komfortabel ved at lade City trille bolden rundt og så straffe hjemmeholdet, når chancerne var der.
Kun en minimal offside afholdt Curtis Jones fra at gøre det til 3-0 ti minutter efter pausen. Selv om de skabte jubel på Etihad Stadium, ændrede det intet på kampen.
City spillede og spillede. I enkelte tilfælde skabte man også farligere chancer end tidligere. Men Liverpool virkede hele vejen til at have styr på kampen.
Salah og co. kunne rejse hjem med tre point i bagagen, og kursen mod klubbens 20. mesterskab gennem tiden – og dermed en tangering af Manchester Uniteds rekord – synes umulig at ændre.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidl. målmand Alex Manninger død som 48-årig
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros – Sten Grytebust vil opsøge OB’er
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten