Salah fortsætter sit show i ny City-nedtur

Mohamed Salah er i gang med sin formentlig bedste sæson nogensinde. Det er Manchester City bestemt ikke.



Det var ikke, fordi Liverpool udspillede Manchester City, da Merseyside-klubben søndag aften slog syvtommersøm i sit kandidatur til Premier League-titlen i denne sæson. Slet ikke.

Men sejren på 2-0 blev en demonstration af den soliditet, Liverpool har i denne sæson og Citys mangel på samme. Og at Mohamed Salah er i en klasse for sig i ligaen i denne sæson.

Med sejren er Arne Slots Liverpool-mandskab nu 11 point foran Arsenal på andenpladsen. City er på fjerdepladsen 20 point efter Liverpool. Arsenal og City har spillet en kamp færre end førerholdet.

Manchester City havde som vanligt bolden en masse, men ofte blev det mest bare ineffektivt boldflytteri. Det samme kan man ingenlunde sige om Liverpools egyptiske troldmand.

Hver gang han havde bolden ved fødderne, skete der noget. Som det har været tilfældet gennem hele sæsonen.

Allerede efter 14 minutter viste han sig frem i en af de to discipliner, han har gjort bedre end nogen anden i ligaen i denne sæson – nemlig målscoring.

En smart hjørnesparkskombination satte Salah op i feltet. Via en lille berøring strøg bolden i mål til 1-0-føring. Det var mål nummer 25 i kamp nummer 27. Det gør ham til suveræn topscorer i ligaen.

Efter at have vist lidt farlighed i de første ti minutter blev det ineffektive pasningsspil mere og mere udtalt for Pep Guardiolas tropper. Modsat var Liverpool farlig, de få gange man fik sat Salah i scene på højrekanten.

Små ti minutter før pause skete det igen. Denne gang excellerede egypteren i den anden disciplin, han har gjort bedre end nogen anden i sæson – nemlig måloplæg.

Efter et par driblinger lagde han bolden til rette for Dominik Szoboszlai, som fladt passerede Ederson. Det var måloplæg nummer 16 i ligaen. Nummer to på listen har lavet ti.

Tre afslutninger brugte Liverpool på at skaffe en 2-0-føring ved pausen. City brugte to tredjedele af halvlegen med bolden ved fødderne uden at score.

Billedet var det samme efter pausen. Liverpool virkede meget komfortabel ved at lade City trille bolden rundt og så straffe hjemmeholdet, når chancerne var der.

Kun en minimal offside afholdt Curtis Jones fra at gøre det til 3-0 ti minutter efter pausen. Selv om de skabte jubel på Etihad Stadium, ændrede det intet på kampen.

City spillede og spillede. I enkelte tilfælde skabte man også farligere chancer end tidligere. Men Liverpool virkede hele vejen til at have styr på kampen.

Salah og co. kunne rejse hjem med tre point i bagagen, og kursen mod klubbens 20. mesterskab gennem tiden – og dermed en tangering af Manchester Uniteds rekord – synes umulig at ændre.

/ritzau/





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

I chok: ‘Tragikomisk’

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Chokpris på Victor Froholdt

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Henter kæmpe Superliga-flop

FC Midtjylland – Brøndby IF

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vejle Boldklub – AGF

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Sønderjyske – OB



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

FC København – Randers FC

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Vil gøre det onde ved Brøndby

Lamine Yamal med karrierens første

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Arsenal – Chelsea

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal