Salah vilde start i Liverpool slår klubrekord

Mohamed Salah har fået en fremragende start i Liverpool. Med en assist i dagens kamp mod Brighton kom han op på 15 mål med enten scoring eller assist – rekord for en ny spiller i Liverpool



Liverpool gjorde et rigtig godt køb, da de hentede ham i Roma op til denne sæson. Det må være den foreløbige konklusion efter den start, som den hurtige egypter har fået i Premier League. 

Efter 15 kampe har han leveret 12 mål og 3 assist. Det bringer ham op på 15 mål, hvor han enten har scoret eller assisteret. Og det er en rekord for en ny spiller i Liverpool. Aldrig før har en ny spiller i klubben formået at være involveret i så mange mål på så kort tid.

De 12 mål han selv har haft sidste fod på bringer ham da også op til førstepladsen på Premier Leagues topscorerliste, hvor han har to mål ned til Tottenhams Harry Kane, der har scoret 10 mål. 

Mohamed Salahs form de seneste kampe taget i betragtning, var det næsten skuffende at han ikke scorede. Før kampen mod Brighton havde han nemlig scoret i fire Premier League-kampe i træk. 

Salah og resten af Liverpool kan nu se frem til en hård uge. Først er det kampen mod Spartak Moskva i Champions League på onsdag før de søndag hjemme på Anfield Road tager imod Everton til sæsonens første Merseysidederby.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

City med vildt rekordbud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Succestræner forlader Premier League-klub

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Optakt: USA – Paraguay



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Mexico – Sydafrika

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen